Renk Körlüğü Belirtileri Testi ve Tedavisi

Renk Körlüğü Belirtileri Testi ve Tedavisi

Renk körlüğü son yıllarda artan bir oranda toplumumuzda görülmeye başlandı. Bu yazıda renk körlüğünün sebepleri, nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında geniş bir çalışmanın özetini

bulacaksınız. Renk körlüğüne çözüm ve bu konu hakkında kafanıza takılan bütün sorulara yanıt vermeye bu yazı yeter.

Renk Körlüğü Nedir?
Renk körlüğü renkleri ayırt etme yeteneğinin bozukluğudur. Renk körlüğü, genellikle erkeklerde görülen, oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. En fazla görülen tipi, kırmızı ile yeşilin ayırt edilememesidir. Ender görülen bazı vakalarda ise bütün renklerin ayırt edilememesi ve dünyanın siyah – beyaz görülmesi söz konusudur. Her 20 erkekten ve her 200 kadından birinde renk körlüğü görülür. Birçok kişi renk körü olduğunu kendiliğinden fark etmez.

Renk Körlüğünün Nedenleri
Renk körlüğünün nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak renk körlüğünün genetik geçişli bir hastalık olduğu bilinmektedir. Ailesinde renk körlüğü olan bir kişinin renk körü olma ihtimali daha yüksektir. Bazı durumlarda renk körlüğü, sinir sistemi hastalıklarına bağlı olarak da oluşabilir. Kalıtsal renk körlüğünde ise görmede bir kayıp olmamaktadır.

Renk Körlüğünün Belirtileri
Renk körlüğünün yaygın türü olan ve genellikle doğumdan itibaren oluşan kalıtsal renk körlüğünde yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı aynı biçimde algılanır ve ayrı renkler ancak yoğunluklarıyla ayırt edilebilir. Renk körlüğü günlük yaşamda önemli bir sorun oluşturmasa da yaşam kalitesinde azalmaya yol açabilir. Özellikle renk körü olan kişiler, renklerle ilgili belirli işlerde çalışamayabilirler.

Renk Körlüğü Testi
Renkli bir insan gözü retina tabakası ile renkleri algılayabilmekte ve ayırt edebilmektedir. Retina tabakasındaki renk algılamasında oluşabilecek bir problemde bazı renkleri veya tüm renkleri gri şekilde görebilmek mümkündür. Testlerde farklı rakamları ifade eden renkleri çevresindeki renklerden ayıramıyorsanız renk körü olma ihtimaliniz yüksektir.

Kromojen Nedir?
Kromojen, renk görme bozukluğuna sahip ve okuma zorlukları çeken hastalara yardımcı olmak üzere geliştirilmiş eşsiz bir üründür. Kromojen haploskopik filtreler, özel olarak renklendirilmiş ve göz içi lensi ya da gözlük olarak kullanılabilir. Renk körü olan insanlara yardımcı olmak üzere geliştirilmiştir ve denemelere de 97% başarı elde ettiği gözlenmiştir

Kromojen Nasıl Çalışıyor? 
Kromojen Haploskopik lensler, dominant olmayan göze giden her rengin seviyesini, bazı durumlarda dominant ve dominant olmayan her göze değiştirerek rengin algılanmasını ve renk ayırımını sağlamaktadır. Birçok insan için renk algılama ve ayırımındaki gelişmeler çok dramatik olabilir; her rengin parlaklığı, doğru algıladıkların renkler de dahil daha zengin ve güçlü olabiliyor.

Kromojen Lenslerin Kullanım Amaçları:
Genel renk algılanmasını güçlendirmek
Renklerin daha net ve parlak görülmesini sağlamak
Renklerin tonlarını ayrıştırmak
Renkleri isimlendirmek
Güvenliği artırmak (ör. trafik ve fren lambaları)
Renk görme testlerindeki görme kabiliyetini artırmak Retina veya optik sinir bozukluğu nedeniyle renk görmesi sonradan bozulmuş hastalara bu lens etkili değildir.

Bu yazı renk körlüğü testi, renk körlüğü nedir, renk körlüğü tedavisi, renk körlüğü hastalığı, renk körlüğünün nedenleri, renk körlüğünün özellikleri diğer adı, renk körlüğüne çözüm, renk körlüğüne ne denir, renk körlüğü nasıl tedavi edilir, renk körlüğü nasıl geçer konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

renk körlüğü testi, renk körlüğü, renk körlüğü tedavisi, renk körlüğü sebebi, renk korluğu belırtılerı, renk körlüğü sebepleri, renk körlüğün sebebi, renk körlüğü nedir, renk körlüğü nedir sebebi nelerdir, renk körlüğünün belirtileri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz