Yüksek Tansiyonunuz Varsa 5 Adımda Nasıl Beslenmelisiniz?

Yüksek Tansiyonunuz Varsa 5 Adımda Nasıl Beslenmelisiniz?

Yüksek Tansiyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Yüksek tansiyon atardamarlarınızdaki kan basıncının normal parametrelerden sürekli olarak yüksek olması sonucu oluşur. Bu da kalbin vücudun geri kalanına kanı pompalarken zorlanması anlamına geliyor.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Besin seçiminiz kan basıncınızı önemli ölçüde etkiler. Yüksek kan basıncı için tedavi, yemek ve hayat tarzınızdaki değişikliklerle başlayacaktır.Sağlıklı beslenme genel sağlığınızı korumanıza ve yüksek tansiyonun neden olduğu kalp krizi gibi kardiyovasküler riskleri ya da felç ve böbrek yetmezliği gibi hastalıkları engellemenize imkan verecektir.

1. Adım

Yemeklerinize lezzet katmak için daha az tuz, daha fazla baharat kullanın. Cleveland Klinik Araştırma Merkezi’ne göre, fazla tuz alımı, içindeki sodyum minerali sebebiyle vücudun tuttuğu su miktarını artırıyor. Bu da suyun kalp ve kan damarlarına baskı yapmasına, yani kan basıncında bir yükselmeye neden oluyor. Tuz kullanmaktan mümkün olduğunca kaçının. Bunun yerine pul biber, sarmısak veya baharatları deneyin. Alacağınız yiyeceklerin besin değerlerini okuyun ve düşük sodyumlu yiyecekler alın. İşlenmiş ve konserve haline getirilmiş yiyecekler tazelerine göre daha fazla sodyum içerirler. Yüksek tansiyonla birlikte sağlıklı beslenmek istiyorsanız 2300 mg’dan daha fazla sodyum tüketmeyin.

2. Adım

Öğünlerinizde meyve ve sebzeye daha çok yer ayırın. Taze meyve ve sebzeler sağlıklı bir diyetin temel parçaları, çünkü atardamarlarda tıkanmaya sebebiyet verebilen, böylece de yüksek tansiyona neden olan kolesterol içermezler. Hem meyve ve sebzeler içerdikleri vitamin ve mineraller ile genel sağlığımızı korumamızda da çok önemli bir yere sahiptir.


3. Adım

Yağlı et ürünlerinden, yağsız et ürünlerine özellikle beyaz ete geçiş yapın. Yağlı etler yüksek miktarlarda doymuş yağ içerirler. Bu da kanda kolesterol ve trigliserid artışına neden olur. Tavuk veya hindi etini ya da deniz mahsüllerini tercih edin. Bilhassa omega-3 bakımından zengin balıklarla beslenerek iyi kolesterolünüzü yükseltebilirsiniz. İyi kolesterol de atardamarları kötü yağlardan ve yüksek tansiyondan korumaya yarar.

4. Adım

Daha çok su, daha az alkol ve kafein tüketin. Mayo Klinik Araştırma Merkezi çok su içerek, tuzun vücuttan daha kolay atılabileceğini belirtiyor. Aşırı alkol ve kahve tüketimi yüksek tansiyona neden olabilir. Bunların yerine meyve suyu ya da maden suyu tüketin.

5. Adım

Tam tahıl ekmeği yiyin. Tam tahıl ürünleri vitamin, mineral ve sağlıklı kompleks karbonhidratlar sağlarlar. Rafine edilmiş, beyaz ekmekten uzak durun. Beyaz ekmek yüksek sodyum ve şeker değerlerine sahiptir. Mayo Klinik beyaz ekmeği sınırlandırmamızı tavsiye ediyor. Böylece sağlıksız yağlar ve kalorilerden kaçınmış olacağımızı belirtiyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz