Miyop Nedir Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Miyop Nedir Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Miyop Nedir: Gözün normalden (24 mm) uzun olması sonucu görüntü retinanın önünde odaklaşır ise bu duruma miyopi (uzağı görememe hastalığı)

denilir.

Miyopi, gözlerin yakındaki cisimleri net olarak gördüğü ama uzaktaki cisimleri net olarak göremediği bir durumdur. Bir başka ifadeyle, gözün belirli bir uzaklığın ötesindeki nesneleri odaklayamamasına miyopluk denir. Miyop kelimesi Latince “kapalı göz” kelimesinden gelir çünkü miyop kişiler uzağı daha iyi görmek için gözlerini kısarlar.

Miyop Nedenleri: Miyoplarda gözün kırıcı bileşenleri gözün ön-arka çapına göre fazla güçlüdür, veya gözün ön-arka çapı gözün kırıcı bileşenlerine göre fazla uzundur. Bazen bu her iki durum bir arada bulunabilir. Miyop gözlerde bu nedenle göze paralel gelen ışınlar retinanın önünde göz yuvarlağı içerisindeki bir noktada odaklanmaktadır. Gözün önden arkaya normalden uzun olduğu veya kornea veya merceğin kırma gücünün normalden fazla olduğu için görüntü retina yüzeyinde değil önünde oluşur.

Yakındaki nesnelerden yayılarak gelen ışınların, retinada odaklanabilmesi için uzağa bakıştan daha çok mercek gücü gerekir, miyop bir gözün kırıcı bileşenleri, diğer bir deyişle mercek gücü fazla olduğu için yakından gelen ışınları retina üzerinde odaklayabilir, işte bu nedenle miyop kişiler yakını net görebilirler.

Uzaktan gelen ışınlar 6 metreden sonra göze paralel olarak geliyor olarak kabul edilebilir, bu paralel ışınlar retinada odaklanamayacağı için miyoplar uzağı net göremezler.

Miyopi kendini genellikle okul çağlarında belli eder, miyopi yetişkinlik dönemine kadar bir miktar artış gösterebilir. Genellikle çoçukların net görmediklerine ilişkin bir yakınmaları yoktur, daha çok sınıfta tahtayı göremediklerinde fark edilirler. Miyopi ergenlikten sonra genellikle fazla değişmez, ancak dejeneratif miyopi denilen durumda miyopi erişkin yaşamda da artmaya devam edebilir.

Miyop Belirtileri: Çoğu miyop uzaktaki nesneleri zor veya bulanık görür. Mesela otoyol tabelaları,sınıfta arka sıralarda tahta net görülmez.Miyoplar televizyona çok yaklaşırlar ,gözlerini kısarak bakarlar.Okuma,bilgisayar gibi yakın işlerini rahat yaparlar.Kalıtımsal olabilir ve genellikle 8-10 yaş cıvarı ortaya çıkar.Tipik olarak vücut gelişimine bağlı olarak 20li yaşlara kadar değişik oranlarda miyop ilerleyebilir.Daha sonra durur veya daha yavaş ilerler.

Miyop olduğunu nasıl anlarım? Miyop tanısı, göz doktorunun yapacağı muayene ile kesinleşir. Miyopisi olan hastalar her yıl göz muayenesinden geçmelidirler. Numaraların kontrolü dışında retina muayenesi de önemlidir. Retinada oluşan bazı anormallikler ve zayıflıklar miyoplarda sağlıklı topluma göre daha sık görülmektedir. Bunların erken teşhis ve tedavisinde düzenli muayenenin rolü tartışılmaz

Gözlük ve Lensi le Miyop Tedavisi: Miyopun tedavisinde kalın kenarlı yani içbükey camlar kullanılır. Bu mercekler göze gelen ışınların yayılmasını sağlayarak, görüntünün retinada net bir şekilde oluşmasını sağlar. Aynı optik özelliklere sahip kontakt lensler de kırma kusurunu düzeltmek için kullanılır.

Lazerle Miyop Tedavisi: Kornea üzerine yapılan fotorefraktif keratektomi ve lazer ışıklı tedavi son yıllarda popülerlik kazanmış bazı tedavi yöntemleridir.

Bu yazı miyop nedir, miyop testi, miyop belirtileri nelerdir, miyopun ilerlemesi kaç yaşında durur, miyopun tedavisi nasıldır, miyop neden olur, miyop nasıl geçer durdurulur, miyop için şifalı bitkiler, miyop için lazer tedavisi, miyop için göz egzersizleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

miyop nasıl gecer, miyop nedir, miyop, miyop belirtileri nelerdir, miyop ilerlemesi kaç yaşında durur, miyop testi, MYOP, miyop testi nasıl yapılır, miyop kaç yaşında durur, çocuklarda miyop nasıl geçer

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz