Adet Döneminde Çıkan Sivilceler

  • Genel Sağlık
  • Adet Döneminde Çıkan Sivilceler için yorumlar kapalı
  • 571 kez görüntülendi

Adet Döneminde Çıkan Sivilceler

Bir çoğumuz, adet döneminde başta yüzümüzde olmak üzere vücudun bazı bölümlerinde çıkan sivilcelerden rahatsız oluruz. Adet döneminin başlamasına bir hafta kala kendini belli eden ve adet döneminde daha aktif olarak kendini gösteren bu sivilceler, kişiyi rahatsız etmek için yeterli bir sebeptir. Yine adet döneminde çıkan sivilceler, adet döneminin bitmesinin ardından birkaç gün içinde ortadan kaybolmaktadır. Bu dönemde yüzde çıkan sivilceler, androjen hormonunun aşırı üretilmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu hormon, derideki yağ bezelerini uyardığı için, yine bu dönemde ciltte ve vücudun çeşitli bölgelerinde sivilceler çıkabilir. Ancak aralarında en rahatsız edici olanı, hiç kuşkusuz yüzde ve yüz çevresinde çıkan sivilcelerdir. Bu dönemde çıkan sivilceleri engellemek ya da minimum seviyeye indirmek için beslenmenize dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Yağ oranı düşük gıdaları tüketerek, adet öncesi dönemde sivilce oluşumunu azaltabilirsiniz. Yine bu dönemde de bol bol su tüketmek, adet döneminde çıkan sivilcelerin sayısını azaltacaktır.

Dışarıdan yapacağınız takviyelerle de cildinizi koruma altına alabilirsiniz. Cildinizi temizlerken, sirkeli su ile kompres yaparak, fazla yağın alınmasını sağlayabilirsiniz. Elma sirkesi, yağın tıkadığı gözeneklerin açılmasını sağlar. Stres de adet döneminde çıkan sivilcelerin nedenleri arasında yer alıyor. Bu dönemde mümkün olduğunca stresten uzak durmak, bu dönemde cildinizi rahatlatmanıza yardımcı olur. Adet döneminizde, cilt bakımınızı ihmal etmeyin. Cilt bakımını düzenli yapmak, yine sivilce oluşumunu minimuma indirmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.