Kornea Nakli Nedir Nasıl Yapılır

Kornea Nakli Nedir Nasıl Yapılır

Kornea, gözün en önünde yeralan ve görme işlevinde büyük rolü olan gözün saydam tabakasıdır.

KORNEA NAKLİ NEDİR ?
Gözün bozuk olan korneasının (saydam tabaka) sağlam bir kornea ile değiştirilmesi işlemine ”KORNEA NAKLİ” veya tıp dilinde ”KORNEA TRANSPLANTASYONU” ya da ”KERATOPLASTİ” adı verilir.

KORNEA NAKLİ KİMLERE YAPILIR ?
Kornea nakli, gözün saydam tabakasının saydamlığının bozulduğu veya yokolduğu, ya da şeklinin bozulduğu hastalara yapılır.

KORNEA (SAYDAM TABAKA) HANGİ DURUMLARDA BOZULUR ?
Kornea naklini gerektiren durumlar şunlardır :
Kornea tabakasına ait yara, iltihapları (örneğin herpetik keratit, mikrobik keratit) sonucu korneanın saydamlığının bozulması
Kornea tabakasının saydamlığının kendiliğinden bozulması (kornea distrofisi denilen hastalıklar)
Kaza sonucu (kesici, delici cisimlerle veya kimyasal maddelerle) kornea tabakasının yaralanmasıyla saydamlığının bozulması
Daha önce geçirilen bir göz ameliyatından sonra (örneğin katarakt ameliyatı) kornea tabakasının su tutarak şişmesi sonucu, kornea ödemi adı verilen durumun ortaya çıkmasıyla kornea saydamlığının bozulması ve görmenin azalması
Kornea saydamlığının bozulmayıp kornea şeklinin ileri derecede bozularak korneanın deforme olması (örneğin keratokonus)

KORNEA NAKLİ YAPILAN HASTALARIN GÖRMELERİ HANGİ DÜZEYE ULAŞABİLİR ?
Eğer Kornea nakli yapılan gözün kornea dışındaki tabakaları (özellikle göz merceği ve sinir tabakası = retina) sağlam ise en iyi koşullarda görme düzeyi tam görmeye ulaşabilir.

KORNEA NAKLİ AMELİYATI HANGİ AMAÇLARLA YAPILIR ?
Kornea nakli ameliyatı değişik amaçlarla yapılabilir. En çok optik amaç, yani bozulmuş olan görmeyi düzeltmek söz konusudur. Burada, hastanın saydam tabakasının bozulması (bulanıklaşması, beyazlaşması veya şekil değiştirmesi) sonucu azalan görmesinin arttırılması hedeflenmektedir.Bu durumda görmenin artması için gözün retinasının (sinir tabaka) sağlam olması şarttır. Ancak, bazen retina tabakası sağlam olmadığı halde görme yönünden bir kazanç sağlanamayacağı peşinen bilinerek sadece kozmetik amaçla da bu ameliyat yapılabilir. Yine benzer şekilde, kornea tabakasında kapanmayan yaralar veya delinme riski söz konusu ise tedavi amacıyla kornea nakli ameliyatı uygulanabilir.

KORNEA NAKLİ AMELİYATI NASIL YAPILIR ?
Kornea nakli ameliyatı hastanın yaşına, genel durumuna ve gözün özelliklerine göre lokal veya çoğunlukla genel anestezi ile yapılır. Önce hastanın problemli kornea tabakası özel aletlerle yuvarlak olarak çıkarılır. Aynı büyüklükte kesilen verici korneası mikroskop altında çok ince ipliklerle alıcı göze dikilerek yerleştirilir.

KORNEA NAKLİ AMELİYATI RİSKLİ BİR AMELİYAT MIDIR ?
Her ameliyatta olduğu gibi kornea nakli ameliyatında da kanama, mikrop kapma (enfeksiyon) gibi genel bazı riskler sözkonusudur. Bunun dışında, ameliyat sonrası dönemde oluşabilecek bu ameliyat için özel bazı problemler olabilir. Bunlardan en sık rastlanılanı, yüksek astigmatizmadır. Ayrıca, doku reddi de karşılaşılabilecek problemlerdendir.

Bu yazı kornea nakli ücreti, kornea nakli nasıl yapılır, kornea nakli yapan hastaneler, kornea nakli nedir, kornea nakli kimlere yapılır, kornea nedir, kornea nakli ameliyatı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

kornea nakli, kornea nedir, kornea nakli maliyeti, göz nakli, kornea, kornea nakli ücreti, kornea nakli nasıl yapılır, kornea nakli fiyatları, göz kornea, kornea nakil ücreti

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz