Prostat Kanseri Tedavisi

Prostat Kanseri Tedavisi

Prostat Kanseri Tedavisi

Prostat kanseri bütün kanser çeşitlertinde olduğu gibi kesin nedeni bilinmemektedir fakat prostat kanseri oluşmasında bazı risk faktörleri söz konusudur: Hormonlar , çevresel toksin , diyet ,ırk özellikleri bu etkenlerden bazılarıdır.Kanserde bir hücrenin kontrolsüz bir büyümesi söz konusudur. Büyüyen hücreler zamanla daha çok alan kapsar. Böylece oluşan kitle hem çevredeki organlara baskı yapar, hemde geliştiği organın yapısını bozar. Daha sonra lenf be kan yoluyla kanser hücreleri uzak bölgelere taşınarak ordada hastalık yapar. Bu genel özellik prostat kanserleri için de geçerlidirProstat kanseri prostatın dış bölgelerinden gelişir. Olağan prostat büyümelerinde ise ur iç alanlardan çıkmaktadır.Prostat kanseri geliştikce idrar yoluna baskı yaparak işeme ile ilgili belirtilere neden olmaktadır. Geliştiği bölgenin farklılığına paralel olarak işeme belirtileri prostat kanserinde selim prostat büyümelerinden daha geç olur.

111Prostat Kanseri Tedavisi

Teşhis:

Parmak ile makat yolundan prostatın kontrolü , dokunun yoğunluğu ile doktora kanser yönünden bir şüphe oluşturabilir. Bu nedenle bu kontrol çok değerlidir. her hastaya , hatta tarama muayenesi olarak 55 yaşından sonra bütün erkeklere yapılmalıdırKanser şüpheside ikinci değerlendirme kan tahlili ile yapılır. prostat spesifik antijen (PSA) denen kan tahlili prostat kanseri için çok hassastır.Makat yoluyla yapılan ultrasonografik inceleme prostatın iç yapısını ve çevresi ile ilişkisini iyi bir şekilde gösterir . Kanserli bölgeleri geniş oranda belirliyebilir.Bütün kanserlerdeki gibi prostat kanseride kesin teşhis biopsi materyallerinin patoloji uzmanınca araştırılması incelenmesi sonucu konulmaktadır. Biopsi işlemi makat yolu ile kullanılan ultrasonografik cihazların rehberliğinde direkt görerek, özel iğnelerle yapılmaktadır.

Prostat Kanseri Tedavisi resim

Prostat Kanseri Tedavisi

Prostat kanseri tedavisi hastalığınevresi ve patolojik incelemedeki kanser dokusunun azgınlık derecesi ve hastanın genel özellikleri dikkate alınarak yapılmaktadır.Herhangi bir yere yayılmış , prostat içindeki kanserli bölge ile beraber tamamen çıkartılarak yapılan ameliyat , en çok tercih edilen yöntemdir . Böylelikle teorik olarak hasta kanserden kurtulmuş olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz