Portakalın Faydaları

Portakalın Faydaları

Kış mevsiminin vazgeçilmez meyvesi portakal birçok hastalığn doğal ilacı. Rengi ve hoş kokusuyla insanı cezbeden bu mucizevi meyveyi sık tüketmenizde fayda var.

İşte portakalın faydaları
* Portakal mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. 100 g portakal yetişkin birinin günlük C vitamini gereksiniminin %80′lne yakınını karşılar. Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini özellikle kışın sık görülen grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı gibi sorunlarla baş etmek için oldukça önemlidir.

* C vitamininin yanı sıra B ve E vitamini, fosfor, magnezyum ve folik asit açısından da zengindir. Damarları güçlendirir, cildi besler, kansızlığa iyi gelir. Hamileler için önemli bir besin kaynağıdır.

* Yüksek oranda antioksidan İçeriği sayesinde pek çok kanser türüne: karşı koruyuculuk sağladığı gibi deri yaşlanmasına sebebiyet veren serbest radikallere karşı da etkilidir.

* B6 vitamininden zengin olan portakal hemoglobin üretimini destekleyerek kan basıncının yükselmesinin önüne geçer.

* Lif oranı fazla olduğu için sindirim sistemi sorunlarını en aza İndirir, kansere yakalanma oranını düşürür.

* İyi bir potasyum kaynağı olan portakal böbrek taşı oluşum riskini azaltır.

* İçeriğindeki yüksek posa sayesinde kolesterol seviyesinde düşüş sağlar.

* Tane ile yenmesinin yanı sıra suyu sıkılarak da tüketilebilir. Ancak fazla miktarda şeker içerdiği için hazır portakal suları yerine taze sıkılmış olanları tercih edilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz