Kegel Egzersizi Yapmanın Faydaları !

Kegel Egzersizi Yapmanın Faydaları !

Düzenli egzersiz yapmak sağlıklı olmak , genel sağlığın korunması ve devamlılığında en önemli bir unsurdur. Ağırlık kaldırma, Koşu, Bisiklete binmek,Yüzme,Yoga ve pilates gibi egzersizler çok fazla duyduğumuz ve tercih edilen egzersizler arasındadır. Fakat her yaştan kadının yapması gereken bir egzersiz varsa bu kesinlikle Kegel egzersizleridir. Sadece kadınlar değil, erkekler de bu egzersizleri yaparak faydalanabilirler.

Kegel egzersizleri, aynı zamanda pelvik taban egzersizleri olarak da bilinir; Pelvik kaslarını güçlendirmek için yapılan egzersizlere kegel egzersizleri adı verilmektedir. Diğer işlevlerin arasında bu kaslar idrara çıkma akışını kontrol etmenin anahtarıdır ve cinsel ilişki sırasında cinsel tepkide rol oynamaktadır.

Fazla mesai, birçok faktör pelvik taban kaslarınızı zayıflatabilir. Bu sebeplerden bazıları ise hamilelik, doğum, ameliyat, yaşlanma, kabızlık veya kronik öksürük ve fazla kilolu olmaktır. Pelvik tabandaki kasların güçlendirilmesi size birçok açıdan fayda sağlayacaktır.Kegel egzersizinden fayda sağlamak istiyorsanız tekniklerini bilerek düzenli olarak kegel egzersizi yapmanız gerekir.

Yaşınızdan bağımsız olarak, her zaman Kegel egzersizlerini yapmaya başlayabilirsiniz ve doğru yapıldığında bu egzersizler size yardımcı olacaktır.

Alıştırmalar yapmak kolaydır ve her yerde yapılabilir. Evde koltukta otururken, kırmızı ışıkta beklerken veya dinlenirken her zaman dikkatli bir şekilde yapabilirsiniz.

Kegel egzersizlerini yapmak için:

Her yerde bunu yapabilirken, evdeyseniz oturup yatmanız için sakin, özel bir yer bulun.
Kegel kaslarınızı bulun. Kegel kasları idrar yaparken idrar akışını durdurmak için kullandığınız kaslardır.
Kasları bulduktan sonra, normal olarak nefes alırken bu kasları 5 saniyeliğine sıkın.
Ardından, 5 saniye dinlenin ve tekrarlayın. Bunu yaparken mide, sırt, yan ve uyluk kasları sıkılmamalıdır.
Bu her bir egzersizi 10-20 kez tekrarlayın. Bunu günde en az 3 defa yapın.
Etkilerini hissetmeye başlamak için, egzersizleri birkaç ay düzenli olarak yapmanız gerekir ve günde birkaç kez,  birkaç dakika.

İşte Kegel’in egzersizlerini düzenli olarak yapmanın faydalarından bazıları :

1. Çeşitli Organlara Destek Sağlayın

Bu egzersizler, onları güçlü ve sağlıklı tutmak için pelvik taban kaslarınızı hedef alır. Güçlü pelvik kaslar, mesane, ince bağırsak, rektum ve hatta rahim gibi her şeyi orada tutmaya yardımcı oldukları için çok önemlidir.

Aslında, bu kaslar o organlar için bir çeşit hamak işlevi görür. Kegel egzersizleri yapmak düzenli olarak iç organları yerinde tutar ve organların beklenen şekilde çalışmasını sağlar. Güçlü pelvik taban kasları omurganızı daha iyi bir duruş için destekler , ağrıyı azaltır ve yaralanmayı önlemeye yardımcı olur.

2. Üriner inkontinans ( idrar kaçırma ) sistemi kontrol etme

Pelvik taban kaslarınızı egzersiz yapmanın yanı sıra üriner inkontinansın ( idrar kaçırma ) önlenmesinin yanı sıra, istemsiz idrar kaçağı veya mesane kontrolü kaybını önlemenin yanı sıra tedaviye yardımcı olur. Egzersizler pelvik kasları güçlendirdiğinden mesane kontrolünü geliştirmeye yardımcı olur ve hem erkeklerde hem de kadınlarda idrar kaçağını azaltır. Aslında, idrara çıkma sonrasında egzersizi yapmanız, idrara çıkma işleminden sonra o devrilmeyi durdurmaya yardımcı olabilir. Stres inkontinensinin azaltılması için de yararlıdır.

Kegel egzersizlerinin kadınların stres üriner inkontinans sorununu yönetmesine yardımcı olabileceği bildiriliyor.Yapılan araşırmalarda pelvik kas egzersizleri, inkontinanslı kadınların yaşam kalitesinin güçlenmesinde bu egzersizler tavsiye edilmiştir.

3. Normal Doğumu Kolaylaştırır

Gebelik boyunca Kegel egzersizleri yapmak vücudunuzu normal bir doğum için hazırlayabilir.Egzersizler, mesane, vajina ve sırt geçidinizi destekleyen kasları güçlendirir. Güçlü pelvik kaslar, kadınların doğum sırasında zorlamaları gereken miktarı azaltır. Ayrıca doğum zamanı kısalacak ve doğum kanalının daha az yırtılmasına neden olacaktır. Buna ek olarak, vajinal ve anal bölgedeki kan dolaşımını iyileştirir ve doğumdan sonra pürüzsüz ve gerinimsiz doğum ve perineal iyileşme için de önemlidir.

Kegel’in egzersizleri yalnızca düzgün bir doğum süreci sağlamakla kalmaz aynı zamanda doğumdan sonra hızlı bir şekilde iyileşmeye yardımcı olur . Vajinal sızdırmazlığınızı tekrar kazanmanıza ve idrar kaçırmayı önlemenize yardımcı olurlar.

4. Erektil Fonksiyonu Geri Yükler

Kegel egzersizi yapmak erektil işlevi geri yükleyerek erkeklerdeki erektil disfonksiyon ve erken boşalmayı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Pelvik taban kaslarından birisi olan bulbokavernoz kasını destekleyerek penisin ereksiyon sırasında kanla kanlanmasına ve böylece boşalmaya yardımcı olmasına yardımcı olur. Bulbokavernoz kasları genellikle zayıflatacak ilk pelvik taban kaslarıdır. Ayrıca, bu egzersiz, pelvik taban kaslarını rahatlatmanın yanı sıra daraltmayı da içerdiğinden, stresten ötürü kasların aşırı sıkışmasından kaynaklanan erektil disfonksiyona da fayda sağlayacaktır. Buna ek olarak, penise olan kan akışını arttırır.

5.Menopoz Semptomlarını Kolaylaştırır

Kegel’in düzenli olarak yapılması, kadının menopoz için vücudunu hazırlamaya yardımcı olur. Menopoz, pelvis tabanının zayıflamasına neden olabilir, çünkü sağlığınızı korumak için östrojene ihtiyaç duyulur.Ancak bu egzersizleri yaparak, pelvik taban kaslarınızın gücünü koruyabilir ve vajinal sızdırmazlık kazanabilirsiniz.

Ayrıca vajinal kuruluk, vajinal gevşeme ve cinsel dürtü azalması gibi menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir .Egzersizleri yapmadan önce mesanenin boş olduğundan emin olun.

Kegel egzersizlerini asla idrar yaparken uygulamayın, çünkü kasları zamanla zayıflatabilir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu olasılığını artırabilir.
Egzersizler sırasında bacağınızı, kalçalarınızı veya karın kaslarınızı hareket ettirmemeye çalışın.
Eğer karında, sırtta veya vajinal alanda ağrı yaşarsanız, egzersizi doğru yapmadığınız anlamına gelir.

6. Prostat Sorunlarını Giderir

Kegel , prostat bezinin sağlığını iyileştirerek erkeklerde prostat sorunlarının üstesinden gelmeye yardımcı olur. Ayrıca, prostatın arızalanması nedeniyle gelişebilen prostat ile ilgili hastalıkları önler.Pelvik taban kaslarını güçlendirerek, büyümüş prostat rahatsızlıklarını azaltmanın daha kolay olduğu bulundu.

Aslında, prostat bezinin cerrahi olarak çıkarılmasına uğrayan erkeklerin, pelvik tabanın sırt kaslarını güçlendirmek ve cerrahinin yan etkilerini azaltmak için Kegel egzersizlerini yapması şiddetle önerilir.

7. Cinsel Sağlığı İyileştirme

Kegel egzersizleri yapmak vajinal kasları rahatlatmaya, vajinal yağlanmayı artırmaya ve bir kadının orgazm yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur.Buna ek olarak, vajinada kan dolaşımını geliştirir. Vücudumuzdaki tüm kasları çalıştırmamız gerekir. Kegel egzersizi de vajinadaki kasların çalışmasına dolayısıyla toparlanmasına yardımcı olur. Özellikle doğum sonrasında vajinada meydana gelen gevşemeleri kegel egzersizi ile toparlayabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz