Aşırı Aktif Mesaneniz Varsa Kaçınmanız Gereken 11 Yiyecek

  • ALTERNATİFTIP, ÜROLOJİ
  • Aşırı Aktif Mesaneniz Varsa Kaçınmanız Gereken 11 Yiyecek için yorumlar kapalı
  • 4.186 kez görüntülendi

Aşırı Aktif Mesaneniz Varsa Kaçınmanız Gereken 11 Yiyecek

Aşırı aktif mesanenin semptomlarını kontrol etmek ve ortadan kaldırmak için bazı ciddi önlemler almak istiyorsanız, genel sıvı alımınızı azaltarak başlamalısınız. Doğal olarak, ne kadar az içecek tüketirseniz, tuvaleti ziyaret etme ihtiyacı o kadar az hissedersiniz. Ayrıca, tuvalete giderken korkunç bir kaza nedeniyle aşağılanma şansınızı da azaltır.

Bununla birlikte, bunun da bir düşüşü var çünkü daha az içerseniz, örneğin günde dört ila beş bardak, idrarın konsantre olmasına neden olur ve bu da mesanedeki tahrişi artırır. Bu nedenle, yeme ve içme diyetinizde uyumlu bir denge oluşturmak çok önemlidir, böylece enerji seviyenize zarar vermeden idrara çıkma sıklığını azaltabilirsiniz.

Aşırı aktif mesanenin semptomlarını şiddetlendiren belirli içecek ve gıdalardan kaçınma ihtiyacını doğrulayan çok sayıda araştırma var. Bununla birlikte, her mesane aynı değildir, bu nedenle mesaneniz için uygun değişiklikleri bulmak için bazı adımlar atmanız da gerekir.

Örneğin, küçük başlayın ve her seferinde bir içecek veya yiyecek öğesini ortadan kaldırın. En az 3 gün veya bir hafta boyunca bundan kaçındığınızdan emin olun ve ardından değişikliği gerçekçi ve uzun süreli hale getirmek için bir sonrakini kaldırın. Ayrıca, içecek veya yiyecek maddesini elimine etmeden önce belirtilerinizi kaydetmek ve daha sonra yaşadığınız etkileri kaydettiğinizden emin olun, çünkü hangi eliminasyon sürecinin semptomlarınızı azaltmada en büyük etkiyi yaptığını görmenize yardımcı olacaktır.

Şimdi, kaçınmanız gereken tüm potansiyel olarak tehlikeli yiyecek ve içeceklere bir göz atın:

1. Turunçgiller

Araştırmalar, turunçgillerin mesaneyi tahriş etme ve aşırı aktif mesanenin semptomlarını kötüleştirme eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor. Çok miktarda vitamin ve besin içermelerine rağmen, aynı zamanda oldukça asidiktirler, bu da durumunuz için son derece tehlikelidir.

Üroloji uzmanları hastalarına misket limonu, portakal, mandalina, greyfurt ve limon tüketilmemesini şiddetle tavsiye ediyor. Tropikal bir meyve olan ananas bile güçlü bir asidik profil içerdiğinden sağlıklı değildir.

2. Çikolata

Bu, çikolata sevenler için bir şok olabilir, ancak aşırı aktif mesane durumuyla, çikolatayı yemek iyi bir fikir değildir. Gördüğünüz gibi çikolata, vücutta ciddi tahrişe neden olan kafein yığınları içerir. Kafein duyarlılığınız varsa semptomlar şiddetlenme eğilimindedir, bu da çoğu üroloji uzmanının kafeine karşı önermesinin ana nedenidir.

Sütlü çikolata çeşitleri yerine, en az% 70 veya daha fazla kakao içeren bitter çikolatanın tadını çıkarın, çünkü sizi hafif bir kafein darbesiyle besleyici maddelerle doldurur. Bununla birlikte, çok fazla kafein içerir, bu nedenle püf noktası, porsiyonlarınızı iki onstan fazla olmamaktır.

3. Narenciye Suları

Greyfurt, limon veya portakal gibi tüm narenciye sularından uzak durun, bunlar durumunuz için son derece zararlıdır. Bunun yerine, çilek, elma, armut ve muz gibi asit içermeyen meyveler kullanarak taze sıkılmış meyve sularının tadını çıkarın.

4. Siyah Çay ve Kahve

Kahve, idrar yapma basıncını ve akışını artıran doğal bir idrar söktürücüdür ve durumu daha da kötüleştirmek için, mesaneyi uyaran güçlü bir kafein profiline sahiptir.

Aşırı aktif mesanenin semptomlarını kötüleştirmek için günde 2-3 fincan yeterlidir ve kafeinsiz kahve bile işe yaramaz.

Araştırmalar, kafeinsiz, buzlu çay veya buzlu latte olsun, tüm çay ve kahve çeşitlerinin, mesaneniz için son derece tehlikeli olan kafeinle dolu olduğunu ortaya koymaktadır.

Kafeinden uzak durmanızı ve her ikisi de yoğun antioksidan profilleri olan bitki çayı veya yeşil çayın tadını çıkarmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

5. Baharatlı Yemekler

Meksika yemeği, acı biber, cips, tacos, enchiladas, kebap, biberli köriler, kırmızı biber ve jambalaya gibi sıcak ve baharatlı yemekler, vücudunuzda dilinizi yakmaktan ve gözlerinizi sulandırmaktan birçok fiziksel değişikliğe neden olabilir. mesanenizi çevreleyen astarda birkaç tahrişe neden olur. Aşırı aktif mesaneden muzdarip bir hasta için baharatlı yiyeceklerin ne kadar tehlikeli olduğu konusunda yeterince vurgu yapılamaz.

Araştırmalar, baharatlı yemeklerin aslında kronik mesane yardımcılarının semptomlarını kötüleştirdiğini ve inkontinans semptomlarını şiddetlendirdiğini ortaya koyuyor. Bu nedenle, her türlü biber ve baharatlı soslardan uzak durduğunuzdan emin olun ve tat tomurcuklarınızı, hafif ve aromatik tarifler oluşturmaya yardımcı olan sarımsak, kekik ve sayısız diğerleri gibi çeşitli otlarla işlemden geçirin.

6. Bal ve Şeker

Yiyecekler, tatlı olmadan doğal olarak hafif ve tatsız tadı alır, ancak birkaç üroloji araştırması, şekerin mesaneyi uyarmak için çalışmasından dolayı aşırı aktif mesaneden muzdarip bir hasta için şeker ve balın son derece sağlıksız olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bu nedenle, şeker ve bal alımınızı olabildiğince azaltın. Küçük adımlarla başlayın ve tatlılar, çaylar, kahveler, tahıllar ve sevdiğiniz diğer tüm şekerli ikramlarda kaşık şekerinizi sınırlamak için adımlar atın.

En iyi yol, şeker yığınları içeren tüm paketlenmiş ve işlenmiş gıda maddelerini ortadan kaldırmaktır ve içindekiler bölümüne göz atarak tam şeker içeriğini öğrenebilirsiniz. Sadece şeker veya bal değil, yapay tatlandırıcılar bile ciddi tahrişe neden olabilir.

Bunun yerine, kalorisi yoğun şekerden çok daha tatlı olan stevia gibi doğal tatlandırıcıları seçin. Daha da iyisi, düşük şekerli veya şekersiz bir diyet rejimine başlamak ve şekersiz bir diyete uyum sağlamak için gerçekçi hedefler koymaktır.

7. Domates Ürünleri

Aşırı aktif mesaneden muzdarip hastalara ciddi zararlar verdikleri için domates bazlı tüm ürünlerden uzak durmak için ciddi bir not alın.

Araştırmalar, domateslerin güçlü bir asidik profile sahip olduğunu ortaya koyuyor ve bu da onları mesane için son derece rahatsız ediyor. Bununla birlikte, etki ve etkiler kişiden kişiye değişme eğilimindedir, ancak hassassanız ve bağışıklık sisteminiz savunmasızsa, ideal ve en güvenli yol spagetti, taco sosları, sıcak kırmızı gibi her türlü domates ürününden kaçınmaktır soslar, salsa, meyve suları, ketçap veya smoothie.

Bunun yerine beyaz sos, fasulye bazlı soslar ve diğer sağlıklı malzemelerin tadını çıkarabilirsiniz.

8. Alkol

Aşırı aktif mesaneden muzdarip bir hasta için alkol şüphesiz en kötü içecektir, çünkü beynin mesanenizi idrara çıkması için bilgilendirmek için sinyal verme kabiliyetini kızıştırır. Kırmızı şarap, viski, brendi, şampanya, bira veya diğer sert likörler gibi her türlü alkol çeşidinden kesinlikle kaçınılmalıdır.

Alkol sadece beyin sinyallerini karıştırmakla kalmaz, aynı zamanda daha tehlikeli bir şekilde vücudun aşırı susuz kalmasına neden olur ve bu da doğal olarak tuvalete gitme ihtiyacınızı daha da artırır. Amacınız sıvı alımınızı olabildiğince azaltmaktır ve alkolü azaltmak kesinlikle sağlıklı bir başlangıç ​​yapmanın en iyi yoludur.

Alkol yerine kendinize güzel ve uzun bir bardak taze sıkılmış yaban mersini suyunu kocaman buz küpleri veya belki de güzel bir fincan buzlu bitki çayı hazırlayın.

9. Enerji İçecekleri

Çoğu insan, enerji içeceklerinin daha uzun saatler boyunca tetikte, odaklanmış ve uyanık kaldıkça üretken olmak için daha fazla enerji toplamaya yardımcı olduğuna dair yaygın efsaneye inanıyor. Bu efsaneyi utandıracak çok sayıda araştırma var, çünkü enerji içecekleri kafeinden başka hiçbir şey olmayan tek bir enerji kaynağı içeriyor.

Kafein, özellikle semptomları yoğunlaştırdığı için aşırı aktif bir mesaneden muzdarip olduğunda, kellik için oldukça tehlikelidir. Dahası, enerji içecekleri vücudunuzu ekstra sıvılarla doldurur, bu da doğal olarak banyoya daha fazla gitmek anlamına gelir. Öyleyse, neden sağlıklı besinler, yorucu egzersiz rejimi ve kaliteli uyku gibi doğal olarak enerji veren alışkanlıklarla enerjinizi oluşturmuyorsunuz?

10. Süt

Çoğu insan, süt ürünlerini tükettikten sonra çeşitli etkiler yaşama eğilimindedir. Bazı kişiler, balyalarını etkiledikleri için süt ürünlerine tamamen tahammülsüzdür, diğerleri ise yalnızca ekşi krema, eski peynirler ve krem ​​peynir gibi daha zengin ve daha kremalı süt bazlı ürünleri tükettikten sonra kendilerini hasta hissederler.

Kolayca tahammül edebileceğiniz ve edemeyeceğiniz ürünleri öğrenmek için bir beslenme uzmanına danışacak veya deneyler yapacaksınız.

11. Gazlı İçecekler

Aşırı aktif mesaneden muzdarip hastalar, kola, gazlı su, seltzer ve diğer tüm aromalı içecekler gibi her çeşit gazlı içeceklerden uzak durmalıdır. Bunlar susuzluğunuzu gidermez, ancak aslında aşırı aktif mesane semptomlarına katkıda bulunurlar.

Araştırmalar, karbonatlaşmanın her zaman mesaneyi tetiklediğini ve bu içecekler de kafein içerdiğinde sonuçların daha da ağırlaştığını ortaya koyuyor.

Karbonatlı içecekler yerine, kendinizi buzlu su veya aromalı vitaminli sularla memnun edin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.