Plesenta Yaşlanması ve Kireçlenmesi Nedir

Plesenta Yaşlanması ve Kireçlenmesi Nedir

Plasenta bebeğin anne ile her türlü faaliyetinin yürütülmesini sağlayan organa verilen isimdir. Bebeğin bir anlamda yaşam tutunmasını sağladığı için oldukça büyük bir önem taşır. Plasental kalsifikasyon ise diğer ismi ile yaşlanma olarak bilinen bir durumdur. Her dönemde rastlanmasına karşın gebeliğin son dönemlerinde kireçlenme miktarı normalden daha fazla olmaktadır. Bu sebepten annenin sigara ve diğer zararlı alışkanlıklardan uzak durması tavsiye edilmektedir.

Bu durumun yaşlanması bebeklerde bazı sorunların yaşanmasına neden olabilir. Her ne kadar son aylar için normal kabul edilse bile mevcut miktarı son derece önemlidir. En iyi yorumu ise hekiminiz yapacaktır. Plesanta yaşlanması daha erken zaman dilimlerinde oluşmuşsa, sıkı bir denetlemeyi de zorunda getirir.

Plasenta Yaşlanmasının Tedavisi Var Mıdır?

Ne yazık ki bu durumun önlenmesine yönelik herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Fakat anne adaylarının bu tarz bir riskin varlığından haberdar olması uzun vadeli sorunların ortadan kaldırılması açısından da önemlidir. Söz gelimi düzenli kontrol, tansiyon testi gibi testlerin zamanında yapılması önemli olmaktadır. Plasenta yaşlanması her dönemde bu sorunların yaşanacağı anlamına da gelmeyecektir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz