Beyaz Saçlara Doğal Çözümler!

Beyaz Saçlara Doğal Çözümler!

Beyaz saçlar hem erkekler hem de kadınların kendine olan güvenini etkilediğinden, estetik bir sorundur. Günümüzde bir çok kişide özellikle erkeklerde bu sorun saç dökülmesinden daha erken başlıyor. Temel nedenler genetik ve yaşlanma olmakla birlikte, diğer faktörler arasında uyku eksikliği, aşırı stres ve sağlıksız beslenme sayılabilir.

Gri saçları kapatmak için saç boyasından faydalanabilirsiniz fakat bu uygulama saç ve kafa derinize önemli ölçüde zarar verebilir. Fakat çoğumuz hâlâ doğal çözümleri tercih ediyor. Az sayıda gri saç varsa veya saçlarınız tümüyle gri renkte ise, bazı doğal ilaçlarla tekrar doğal rengine sahip olabilirsiniz. Ya da, görkemli gri veya gümüş saçlarınızı renklendirmek için bu doğal çözümü uygulayabilirsiniz.

Sağlıksız beslenme birçok kişide saçların erken ağarmasına sebep olur. Saçların gez beyazlaması için mutlaka sağlıkl yiyecekler soya, protein, tahıl gevreği, A vitamini ve B vitamini bakımından zengin gıdalar, bakır, çinko ve demirden yüksek gıdalar tüketilmesi öneriliyor. Diğer önerilen gıdalar iyot benzeri havuç, muz ve balık gibi yüksek yiyeceklerdir.

Ayrıca evde uygulayabileceğiniz basit bir kaç tarif ile saçlarınızı eski rengine dönüştürebilirsiniz.

Bu doğal topikal ilaçların hazırlanmasına ihtiyaç duyduğunuz maddeler kolayca elde edilebilir ve uygulamak çok basittir.

* Patates kabuğu ile Maske;

Malzemeler : 1 Fincan Patates kabuğu ( beş tane ) 2 su bardağı su

Patates kabuğu gri saçları koyu renk alması için kullanılan eski bir yöntemdir. Bir fincan patates kabuğu için yaklaşık 5 patatesi soyun. Patates kabuklarını 2 su bardağı suda kaynamaya başladığında altını kısın ve 5 dakika kaynatın.Soğumasına izin verin. süzün ve sonrasında eğer koku rahatsız ediyorsa bir kaç damla lavanta esansı veya biberiye yağı ekleyin ve hava geçirmez bir cam kaba aktarın. Saçınızı her zamanki gibi yıkayın ve şampuanlayın ve sonra patates suyu ile saçlarınıza friksiyon uygulayın en az 5 dakika parmak uçlarınızla yumuşak masajla saçınıza yedirin. Saçlarınızı bu uygulamadan sonra sakın durulamayın, ancak saçınızı her zaman olduğu gibi kurutun. Bu doğal çareler, koyu renkli saçlar ve bireysel gri saçları koyulaştırabilir. Kalan suyu daha sonra kullanabilirsiniz.

*Tuz ve Siyah Çay Maskesi ;

Saçınızı bir çorba kaşığı tuz ve siyah çay karışımı uygulayın. Bir saat boyunca bekletin ve sonra durulayın. Haftada bir kez uyguayın.

* Süt ,Buğday tohumu ve Maya Maskesi ;

Sütü ısıtın 2 çay kaşığı maya ve 2 çay kaşığı buğday tohumu ilave edin ve karışımı saçınıza uygulayın.Bir saat bekletin ve saçlarınızı durulayın, Haftada bir kez uygulayın.

* Hindistan Cevizi Yağı ve Köri yaprağı Maskesi ;

Hindistan cevizi yağını ısıtın ve köri yaprakları ekleyin. Bu karışımı saç köklerinize uygulayın.

*Limon Suyu ve Hindistan cevizi yağı ;

Kafa derinizi limon suyu ve hindistancevizi yağı ile günde iki kez ovun. ılık su ile durulayın.

Ayrıca Soğan suyu maskesi uygulayabilirsiniz. Saç derisi üzerine uygulayın ve yaklaşık 30 dakika kadar bekletin. Ardından saçları şampuan ile yıkayın.

Başka bir seçenek ise çemen tohumudur .Çemen tohumunu tüketebilir su ile karıştırarak saçlarınıza maske yapabilirsiniz.

Diğer bir çözüm ise Susam yağı ve badem yağı. Bu iki yağı karıştırıp ısıtın . Bu karışım ılıyınca saç derinize ve saçlarınıza uygulayın. 25 dakika sonra ılık su ile durulayıp şampuanlayın.

Eğer saç boyası tercih ediyorsanız günümüzün en geleneksel saç boyalarının sert kimyasalları içerdiğinden organik ve bitkisel ürünleri seçmeye çalışın. Doğal boyalar ile saç derisinin bu kimyasalları emmesini önleyebilirsiniz. Gri saçlı olmanız saç sağlığınızı tamamen görmezden geldiğiniz anlamına gelmez. Bitkisel ürünler seçerek ve zararlı kimyasallar içeren saç ürünlerinden kaçınarak doğru bir şekilde bakmanız önemlidir. Eğer ev yapımı bu maskeleri uygularsanız ne olursa olsun, saçınız daha sağlıklı bir renk alacak ve sağlığınızı riske atmamış olacaksınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz