INSULIN ve ENJEKSIYONUNDA DIKKAT EDILMESI GEREKENLER

INSULIN ve ENJEKSIYONUNDA DIKKAT EDILMESI GEREKENLER

*Öncelikle insülinlerinizin son kullanma tarihine dikkat edin.
*İnsülinlerizi buzdolabının ara kapak raflarında bulundurun.
*İnsülinleriniz çok sıcağa yada soğuğa maruz kaldığında bozulur ve etkisini yitirir.24 derece sıcaklığın üstünde kalmasından güneşle temasınadan ve buz aküsüyle direk temasından kaçının.Bir yere giderken insülin taşıma çantasında taşımaya özen gösterin ve herzaman ulaşabileceğiniz yerlerde bulundurun.Örneğin bavul bagaj gibi zor ulaşabileceğiniz yerlerde tutmayın.
*Insülin kaleminizin bozulabilecek bir ortamda unutulması durumunu düşünerek doktorunuzdan kullandığınız miktardan biraz fazla yazmasını rica edin.
*İnsülin kaleminizi ilk kullanırken hava boşluğu’nu almayı unutmayın.
*Her İnsülin yapımından önce 1 ünite elinize damlatın böylece insülinizin akıp almadığını kontrol etmiş olursunuz.
*Eğer bulanık insülin kullanıyorsanız kullanmadan önce asla çalkalamayın bunun yerine avuç içinde hafifçe yuvarlayıp karışmasını sağlayın.
*İnsülin kaleminizin ucuna ilk iğneyi taktıktan sonra ömrü 30 gündür kullandığınız kalem 30 gün içinde bitmesede kalemi kullanmayın atın.
*İnsülin kalemi kişiseldir asla başkasıyla paylaşmayın iğne ucu değişsede bulaşıcı bir mikrop varsa size bulaşabilir.
*İnsülininizi yapmadan önce 5 dk oda sıcaklığında bekletin böylelikle enjeksiyon sırasında sızı yapmaz.
*İğne uçlarınız tek kullanımlıktır ve bır çoğunda canı yakmayan ince bir tabaka vardır bu tabaka bir sonraki kullanımda aşınacağından tek seferde kullanımı doğru olanıdır.
*İğne ucunu insülinizi yaptıktan sonra çıkarıp atınız asla kalemin üstünde bırakmayın bu insülininizde hava boşluğu ve kabarcık yapabilir.
*İğne uçlarınızı atarken mümkünse ayrı bir yerde biriktirip kimyasal atık çöpüne atın.
*İnsülin yapmadan önce insülin yapacağınız bölgede kızarıklık şişlik sertlik gibi insülin emilimini engelleyecek bir durum var mı diye kontrol edin.
*İnsülin yapmadan önce ellerinizin ve insülin yapacağınız bölgenin temiz olmasına özen gösterin.Eğer çok uzun süre banyo yapamamış ve insülin bölgenizin hijyenik olmadığını düsüñüyorsanız o bölgeyi alkol yada kolonya ile silebilirsiniz ama bir süre kurumasını bekleyin.
*Insülininizi dik bir açıyla yapın.
*Eğer görme sorununuz varsa insülin miktarını ayarlarken kalemi çevirirken çıkan çıt çıt sesiylede insülin miktarınızı ayarlayabilirsiniz.
*İnsülini enjekte ettikten sonra mutlaka 10 a kadar sayın ve iğneyi öyle deriden çıkarın.Böylelilikle insülinin dışarı akma riskini önlemiş ve doğru insülin yapmış olursunuz.
*İğne uçlarınızı atarken koruyucu büyük kapağını kapatıp atın ķüçük koruyucu kapağı iğnenin elinize batmasına sebep olabilir.
*İnsülin bölgenizi haftada bir değiştirin.
*İnsülininizi asla kıyafet ve atlet üstünden yapmayın

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz