Pişiğe Neden Olan Sebepler Nelerdir?

  • ÇOÇUK GELİŞİMİ
  • Pişiğe Neden Olan Sebepler Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 1.449 kez görüntülendi

Pişiğe Neden Olan Sebepler Nelerdir?

Bu konumuzda sizlere pişiğe neden olan sebepler nelerdir ve ne gibi önlemler alınmalıdır gibi sorulara çözümler sunacağız. Pişik olma sorunu genellikle bez kullanan bebeklerde veya yetişkin bezi kullanmak zorunda kalan erişkin kişilerde görülmekte olan bir sorundur. Genelde yazın veya sıcak havalarda sıkça rastlanmakta olan bir cilt problemi olmaktadır. Bebeklerde ve erişkinlerde huzursuz bir yapı oluşturan sorundur. Bebeklerde bebek bezi veya yatalak hasta ya da ameliyat geçirmiş kişilerde kullanılan hasta bezi bağlanılan yerde bulunan kalça ve kasık bölgelerinde oluşmaktadır. Geçici bir hastalık olup fazla takılmaması gerekilen bir sağlık sorunudur. Fakat takmama gibi bir sözün geçtiği bu durum içerisinde oldukça dikkatli olmalısınız. Ek olarak bu konu hakkında bilgili olmalısınız aksi taktirde beraberinde getireceği diğer hastalıklara da öncülük yapmaktadır. Pişik olma durumu, daha çok hassas bir cilt yapısına sahip kişilerde görülmektedir. Sıcaklık veya idrar gibi durumlarda daha fazla etkilenebilmektedirler. İdrar ve sıcaklık kimi bebek veya erişkinlerde pişik olma olasılığını arttırmaktadır.

bebeklerde-pişik-sorunu Pişiğe Neden Olan Sebepler Nelerdir?
bebeklerde pişik sorunu

Bebeklerde Pişik Sorunu

Bebeklerde ve hasta bezi kullanmakta olan yetişkin kişilerde sıkça rastlanmakta olunan pişiklik, sıcak havaların ve idrarın birikmesinden meydana gelir. Aynı zamanda kapanan bölgenin yeteri kadar hava alamaması, dışkı veya idrarın tahriş edebilmesi oluşan bakterilerde olmakta. Diğer enfeksiyonlardan ötürü ve diğer rahatsızlıklar bunun temel sebebiyetleridir. Bu rahatsızlıkların oluşumunun temel kaynağı farklılık yaratabilir. Bebeklerde veya yetişkin hastalara bağlanılan bezlerin sıkça değiştirilmemesidir. Yani bez bağlamak bu sorunu getirmiyor, düzensiz ve sıklıkla değiştirilmeyen bezlerden kaynaklanıyor. Bebeklerde görülen pişiğin sorunu genelde anne sütünden sonra geçilen ek takviye olan katı gıdaların anne sütü ile birleşmesi üzerine yaşanılan zaman diliminde görülmektedir. Bebeklerde yaşanılan pişik sorunu yeni doğanlarda %15 civarında olmaktadır. Katı gıdalara geçildikten sonraki dönemde bebeklerin pişik olma durumu %45’lere kadar çıkmaktadır. Bu bilgilerin yanı sıra bebek hijyeni ve bebek bakımı kuralları içerisindedir. Önemli bir yere sahip olan alt temizliği konusunda oldukça dikkatli olmalısınız. Aksi takdirde bu gibi sorunların oluşması kaçınılmazdır.

Bazı anneler, bebeklerinin daha sağlıklı ve hijyenik olması adına yapmış olduklar bebek alt temizliğinde kullanılan alkollü mendiller oldukça yanlış bir düşünce ve yöntem olmaktadır .Pişiğe davetiye çıkaran önemli unsurlardan biri olarak bilinmektedir. Bebeklerin cildi hassas ve narin oldukları için bu denli temizleme mendilleri bebeğiniz kötü bir şekilde etkilenmektedir. Alkolsüz temizleme mendilleri tercih etmenizde fayda olacaktır. Bebeğinizin cildi hem tahriş olmayacak hem de pişiğe karşı bir koz vermeyeceksiniz. Anne ve bebek uzmanları tarafından önerilen bir diğer olumlu bakım türü ise, yeni doğan bebeklerin alt temizliğinde sadece pamuk ve su kullanımı tercih edilmesidir. Bebeğinizin daha mutlu ve sağlıklı bir yapıda gelişmesi adına dikkat etmelisiniz. Bu doğrultuda pişik ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların önüne geçebilirsiniz. Annelerinin sevimli yaramazları bu gibi önlemlerin alınması ile daha mutlu edebilirsiniz. Bu durum ebeveynlerinde mutlu olmasını sağlamaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.