Hepimiz hayatımızın bir noktasında şiddetli şekilde yaşamışızdır. Kusma hissi yavaş yavaş yükselir ve sizi sersemletir ve düpedüz rahatsız hissettirir. Bulantı hoş değildir ve hem psikolojik hem de fiziksel olarak bir dizi faktörden dolayı oluşabilir. Bu nedenle bulantıdan nasıl kurtulacağınızı bilmeniz yararlı olmaz mı? İyi haber; bulantı semptomlarını doğal olarak azaltmak için güvenli ve uygun maliyetli yollar vardır.

 

Bulantının aslında karmaşık bir koruyucu mekanizma olduğunu biliyor muydunuz? Mide bulantısı semptomları, bağırsak tıkanıklığı ya da vücutta toksik birikmesi gibi bir tehdit nedeniyle beyne gönderilen mesajlardan etkilenir.

 

Bulantı hissi kusma ile neticelenebilir; mide içeriğinin ağızdan kuvvetli bir şekilde boşalmasıdır. Bulantı hissederken, solgunlaşabilirsiniz, soğuk ter dökebilirsiniz, fazla tükürük salgılayabilirsiniz ve kalp atış hızınız artırabilir veya nabızda artış hissedebilirsiniz. Bazı vakalarda kusma, bulantı hissini hafifletir, çünkü vücut, bulantıya neden olan zararlı madde veya sindirim tıkanıklığını ortadan kaldırmıştır.

 

Antihistaminik ilaçlar ve diğer bulantı ilaçlarının yanı sıra; bulantı için bazı doğal ilaçlar da vardır, bunların bir kısmı zaten mutfağınızda bulunmaktadır. Zencefil, B6 vitamini, papatya çayı, limon, nane yağı ve kenevir yağı, bulantıdan tamamen doğal bir şekilde kurtulmaya yardımcı olur.

 

Zencefil

Genellikle zencefil olarak bilinen Zingiber officinale kök bitkisi, 2.000 yıldan fazla bir süredir çeşitli geleneksel tıp sistemlerinde, bulantı ilacı olarak kullanılmaktadır. Birçok klinik öncesi ve klinik çalışma, zencefilin farklı uyaranlara karşı bulantı azaltıcı etkilere sahip olduğunu göstermiştir.

 

2000 yılında, Birleşik Krallık’taki Lisansüstü Tıp ve Sağlık Bilimleri Yüksekokulu’ndaki araştırmacılar, bulantı ve kusma için zencefilin etkinliğini anlamak için, rastgele kontrollü çalışmalardan elde edilen kanıtların sistematik bir incelemesini yapmıştır. Aşağıdaki koşulların her biri için bir çalışma bulundu:

  • Deniz tutması
  • Sabah bulantısı (gebelik)
  • Kemoterapinin neden olduğu mide bulantısı

 

Çalışmalar topluca zencefilin plasebodan etkili olduğunu buldu. Bulantıdan kurtulmak ve zencefilin şifasından faydalanmak için gün boyu zencefil çayı içebilirsiniz. Kendi zencefilli çayınızı yapmak için zencefil kökünü dilimler halinde kesin ve 10 dakika kaynar suda demleyin. Sonra zencefili süzün ve içmeye hazırsınız. Ayrıca, zencefil yağı da kullanabilirsiniz.

 

B6 Vitamini

B6 vitamini, hazımsızlık ve gebelik mide bulantısını azaltma kabiliyeti dahil olmak üzere çeşitli fiziksel ve psikolojik işlevlerde önemli bir rol oynar. Iowa Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan rastgele, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışmada, 25 saatte 25 miligram B6 vitaminini 72 saat boyunca her sekiz saatte bir ağızdan alan ve aynı sırada plasebo alan 28’i kadın, 31 hasta çalışmaya dahil edildi. B6 vitamini grubundaki 31 hastanın on iki tanesi tedaviden önce ciddi mide bulantısı geçirdi.

 

Üç günlük tedavi tamamlandığında, B6 vitamini grubundaki 31 hastanın sadece sekizinde herhangi bir kusma belirtisi vardı. Tedaviden sonra, B6 vitamini ve plasebo alan şiddetli bulantı hastalarında ortalama “bulantı farkı” skorunda anlamlı bir fark vardı. Bulantıdan kurtulmak için, semptomlar ortadan kalkıncaya kadar günde üç kez 25 miligram B6 vitamini alın.

Nane Yağı

Nane yağı, mide astarı ve kolon üzerindeki antiemetik ve antispazmodik etkileri için tavsiye edilir. Birçok çalışma, postoperatif bulantı ve kusmayı azaltmada nane yağının etkinliğini göstermiştir. 2012 yılında New York’taki Molloy Koleji’nde araştırmacılar, postoperatif bulantıların şiddeti üzerindeki etkilerini postanestezi bakım ünitesinde cerrahi prosedürler geçiren kadınlarda değerlendirdi.

 

Postoperatif bulantı şikayeti olan kadınlar, geleneksel antiemetikler, nane yağı veya tuzlu su buharının solunması ile tedavi edilmeye başlandı. Sonuçlar, hasta sayısının azlığı nedeniyle istatistiksel anlamlılığa ulaşılmamış olsa da, bulantıyı azaltmada nane yağı iyi bir etki gösterdi.

 

Bir 2013 çalışmasında, kemoterapiye bağlı bulantı ve kusmanın önlenmesinde nane yağının etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmacılar, kontrol gruplarına kıyasla tedavinin ilk 24 saatindeki emetik olayların yoğunluğunda ve sayısında önemli bir azalma olduğunu ve herhangi bir yan etki bildirilmediğini bulmuşlardır. Nane yağı kullanıldığında, tedavi maliyeti de azaldı.

 

Mide bulantısı için birçok nane yağı türü kullanılır. Boynunuzun arkasına ve ayak tabanlarına bir ila iki damla sürmeyi deneyin. Ayrıca soğuk veya ılık su banyosuna 5 ila 10 damla nane yağı ekleyebilirsiniz. Soğuk bir komprese iki ila üç damla ekleyebilir ve başınızın üzerine koyabilirsiniz.

Papatya Çayı

Papatya çayı, dünyanın en popüler bitkisel çaylarından biridir. Aslında, her gün yaklaşık bir milyon bardak tüketiliyor. Papatya çayı poşetleri piyasada veya marketlerde mevcuttur ve sıklıkla diğer popüler şifalı bitkilerle harmanlanmış veya karıştırılmış papatya çiçeği tozu içerir.

 

Geleneksel olarak, papatya sindirim sistemi gevşetici olarak değerlendirilmiştir ve bulantı, kusma, hazımsızlık, kabızlık ve ishal gibi çeşitli gastrointestinal rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmıştır. Mide bulantısından kurtulmaya, mideyi yatıştırmaya ve bağırsaklarda yiyecek taşıyan kasları gevşeterek bulantıdan kurtulmaya yardımcı olur.

Limon

Limon en çok, vücudun herhangi bir bölgesinden toksinleri temizleyebilme yeteneği ile bilinir, ama bulantı için de doğal bir ilaç olarak hizmet ettiğini biliyor muydunuz?

 

2014 çift kör, rastgele, kontrollü bir klinik çalışma, hamilelik sırasında limon soluma aromaterapisinin bulantı ve kusmaya olan etkisini araştırdı. Bulantı ve kusma bulunan yüz gebe kadın, müdahale ve kontrol gruplarına ayrıldı. Hastalar mide bulantısı hissettiğinde limon yağı ve bir plasebo verildi.

 

Sonuçta; iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı. Müdahale grubundaki tedavinin ikinci ve dördüncü günlerinde, bulantı ve kusma şiddeti ortalama puanları, kontrol grubundan anlamlı olarak daha düşüktü; bu da, hamile kadınlarda mide bulantısını azaltmada limon kokusunun etkili olabileceğini düşündürdü.

 

Bulantıdan limonla kurtulmak için, taze bir limonu kesin ve mide bulantısı hissettiğiniz her an bunu soluyun. Ayrıca, bulantı belirtileri ortaya çıktığında, bir limonu ısırabilirsiniz veya limon yağı veya limon suyu da kullanabilirsiniz.

 

Kenevir Yağı

Kenevir yağı, sağlık koşullarını tedavi etmek için binlerce yıldır kullanılan bir bitkidir. Kenevir, kontrollü bir maddedir ve kötüye kullanım olasılığı bulunmaktadır. Ancak, sayılı sağlık endişeleri ve hastalıkları ile mücadele edebilme yeteneğine sahiptir. Araştırmacılar kenevirin iyileştirici değerinin çok yüksek olduğunu iddia ediyorlar.

 

Kenevirin bulantı azaltıcı etkisi, tıpkı insanlar gibi toksik bir soruna yanıt olarak kusan çok çeşitli hayvanlarda gösterilmiştir. Son zamanlarda, hayvan deneylerinden elde edilen kanıtlar kemoterapi hastalarında bulantı semptomlarını kontrol etmek için özellikle yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Temple Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, birçok kenevir reseptörünün, gıda alımının, bulantı ve kusmanın; mide salgılanmasının, bağırsak iltihabının ve bağırsakta hücre çoğalmasının düzenlenmesinde rol oynadığını bulmuşlardır.

 

Kenevir yağını bir tedavi aracı olarak kullanan kişiler, bir sıvıya karıştırarak tüketirler. Çoğu hasta, çok küçük bir miktarla başlar ve uzun bir süre boyunca tedavi dozunu artırır, bu da kronik bulantıdan muzdarip olanlar için gerekli olabilir.

 

Bazı bölgelerde tıbbi sorunlar için kenevir önerilmektedir ve bu tıbbi bir hastalık kanıtı gerektirebilir. Bununla birlikte, hamile kalmak istiyorsanız ya da hamileyseniz, kenevir yağını veya herhangi bir kenevir ürününü kullanmayın. Hamileyken kullanan kadınların, çocuklarının doğum kusurlarıyla veya çok düşük ağırlıklarla doğma riskini artırabileceği konusunda bazı kanıtlar bulunmaktadır.