Penis Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Penis Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Penis mantarı vakalarının çoğuna Candida isimli maya neden olur ve genellikle korunmasız cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkar. Çoğu vaka iki gün içinde yok olur. Kasık mantarına da neden olan bazı türleri ise uzun süreli tedavi ve dikkat gerektirebilir.

Penis Mantarı Belirtileri

Penis mantarı peniste kaşıntılı kızarıklıklara neden olur. Aşağıdaki belirtiler de ortaya çıkabilir:

  • Penis başında şişme, beyaz lekeler
  • Penisin tahriş olması, yaralı bölgeler
  • Sünnet derisinden veya penis başına yakın deriden gelen kalın, topak şeklinde ve kötü kokulu akıntı
  • İdrar yaparken veya cinsel ilişki esnasında ağrı

Penis Mantarı Neden Olur?

Çoğu penis mantarının nedeni Candida isimli bir mayadır (tek hücreli bir zararlı canlı). Aşağıdaki etkenler penis mantarının bulaşma riskini artırır:

1) Cinsel İlişkide Korunmasızlık

Kadınların 60%’ı hayatlarının bir döneminde Candida iltihabına yakalanıyor. Partnerinde mantar iltihabı olan bir erkek, korunmadan ilişkiye girdiği zaman penis mantarına yakalanabilir. Penis mantarını en sık bu şekilde bulaşır.

2) Antibiyotikler

Erkeğin kasıklarında ve penisinde faydalı bakteriler de bulunur. Temiz olan bir bedende bu canlılar bir denge ortamı sağlar. Ancak uzun süreli antibiyotik kullanımı, faydalı bakterileri de öldürerek penis mantarına zemin hazırlayabilir.

3) Şeker Hastalığı

Şeker hastalarının idrarında şeker bulunur. Şeker, maya ve mantarların üremesini hızlandırır. Bu yüzden şeker hastalarının penis mantarına yakalanma riski daha yüksektir.

4) Nonoxynol-9

Bazı prezervatifler kayganlaştırıcı olarak sperm öldürücü etkisi nedeni ile nonoxynol-9 isimli bir bileşen kullanılmaktadır. Bu bileşen sık sık penis tahrişine neden olmakta, erkeği ve cinsel partnerini mantar iltihaplarına karşı savunmasız bırakmaktadır.

5) Diğer Nedenler

Aşağıdaki etkenler de peniste mantar ile sonuçlanabilir:


  • Kasık veya penis mantarı olan birisi ile ortak iç çamaşırı kullanmak
  • Bağışıklık sisteminin zayıflamış olması
  • Aşırı kilodan dolayı penis ve erbezi torbasında katlanmalar (mantarların yaşayacağı bir alan oluşturur)
  • Temizliğe dikkat etmemek, aşırı terlemek

Penis Mantarı Tedavisi

1) Nizoral İçeren İlaçlar

Nizoral içeren şampuanlar kasık mantarını iyileştiriyor. Penis mantarı için ise nizoral haplar kullanabilirsiniz. Günde 200 mg ile başlayın, iyileşmezse 400 mg’ye çıkarın.

Klotrimazol krem: Kaşıntılı cilde iyi gelen bir mantar kremidir. Günde bir kez olmak üzere (uyumadan önce) yedi gün arka arkaya penisinize uygulayın.

Potasyum sorbat: Bir miktar su ile karıştırılarak macun haline getirilip uygulandığında penis mantarına iyi gelecektir.

2) Bitkisel Çözümler

Hindistan cevizi yağı: Penis mantarının çekirdek ve plazmasını yok ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Etkilenen bölgeye direk uygulanabilir. Cinsel ilişkide kayganlaştırıcı olarak da güvenle kullanılabilir, mantar iltihabı riskini azaltır.

Mercanköşk yağı: Özellikle cildin sertleştiği penis mantarı vakalarına iyi gelir. Cildi yakmaması için zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile ikiye bir oranında seyreltilerek kullanılmalıdır.

Limon suyu: Cildin pH’ını (asitlik derecesini) düzenler. Penis mantarının yaşayamayacağı bir ortam oluşturur. Bir bardak ılık suya iki çorba kaşığı limon suyu ekleyip penisinizi yıkayabilirsiniz. Günde üç kez penis mantarı iyileşene kadar uygulamaya devam edin.

3) Cildinizi Kuru Tutun

Nemli ortamlar penis mantarının gelişmesini ve çoğalmasını hızlandırır. Terledikten sonra duş alın, temiz bir havlu ile kurulanarak temiz iç çamaşırları giyin. Etek tıraşı olmak da penis mantarının yaşayabileceği nemli ortamdan kurtulmanıza yardımcı olur.

Ayrıca;

  • Penis mantarının neden olabileceği idrar yolu iltihaplarından korunmak için bol bol su içilmelidir.
  • Yaban mersini suyu içmek penis mantarı ve idrar yolu iltihaplarından kurtulmayı hızlandırır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz