Ayak Mantarı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak Mantarı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahatsız edici bir deri hastalığı olan ayak mantarı rahatsızlığı daha çok genç yaş kuşaklarında etkisini göstermektedir. Özellikle nemli, karanlık ve sıcak ortamlardan hoşlanan mantar enfeksiyonunun doğrudan ayak derisi içerisinde büyüme göstermesi ve hemen akabinde hızla çoğalması sonucunda oluşan ayak mantarı rahatsızlığı tedavi edilebilir bir deri hastalığı olmakla birlikte, tedavi edilemediği takdirde bireylerin ve birey çevresinde yer alan insanların ciddi anlamda rahatsızlık duymasına neden olabilmektedir. Bazı belirtilerinin de söz konusu olabildiği ayak mantarı rahatsızlığı ileriki düzeylere ulaştığında bireylerin iş ve sosyal yaşantısını da olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Ayak Mantarı Rahatsızlığında Görülen Belirtiler İse Şunlardır;

 • Mantarın oluştuğu ayak veya ayaklarda kaşıntı meydana gelmesi
 • Mantarın oluştuğu ayak veya ayaklarda kabuklanma meydana gelmesi
 • Mantarın oluştuğu ayak veya ayaklarda kızarıklık meydana gelmesi
 • Mantarın oluştuğu ayak veya ayaklarda yanma hissi duyulması
 • Mantarın oluştuğu ayak veya ayaklarda dayanılmaz türden bir koku meydana gelmesi gibi birçok belirtiler ayak mantarı probleminde söz konusu olmaktadır.

Ayak Mantarı Rahatsızlığı Özellikleri Nelerdir?

Tedavi edilemediği takdirde gövde derisine ve ayak tırnaklarına da sıçrayabilen ayak mantarı problemi belirgin özelliklerinden seri bir biçimde bulaşabilmesidir. Özellikle de, aynı ortam içerisinde kullanılan ayakkabı ve çorapların ortak olarak kullanılması durumunda hastalık mantarı seri bir biçimde hastadan sağlıklı bireylere geçiş göstermektedir. Ayrıca oldukça kötü bir kokuya da sahip olan ayak mantarı problemi bu sebeple de ilk belirtisini göstermesi ile birlikte bireyin ve birey yakın konumunda bulunanların huzursuzluk duymasına neden olabilmektedir.

Ayak Mantarı Problemi Nedenleri İse Şunlardır;

 • Terleyen ayakların yetersiz bakıma maruz bırakılması
 • Uzun süreçli ve ayakların sıkılmasına neden olan ayakkabıların tercih edilmesi
 • Hijyensiz havuzda yüzülmesi
 • Duş sonrasında ayak ve ayak parmaklarının yeteri düzeyde kurulanamaması
 • Ayak pedikür aktivitesinin ortak olarak gerçekleştirilmesi gibi birçok olumsuz etkenlere bağlı olarak ayak mantarı problemi meydana gelmektedir.

Ayak Mantarı Rahatsızlığı Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Kolay tedavi edilebilen ayak mantarı problemi tedavisinde genel olarak 14 günlük bir tedavi süreci boyunca sabah ve akşam olmak üzere günlük olarak 2 defa ince bir tabaka biçiminde uygulanabilen terbinafin adını alan bir tedavi uygulamasına başvurulmaktadır. Mutlak olarak ilaç tedavisi gereken ayak mantarı probleminde ilgili doktor tarafından genellikle yeşil reçeteli ilaçlar yazılarak ayak mantarı rahatsızlığı bu sayede kolayca tedavi edilebilmektedir.

Ayak Mantarı Problemine Maruz Kalınmaması Açısından Özen Gösterilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Ayak mantarı rahatsızlığına maruz kalınmaması açısından ayakların günlük olarak düzenli bir biçimde yıkanması ve durulanmasına özen gösterilmelidir.
 • Çorapların temiz olup olmadığına bakılmaksızın günlük olarak düzenli bir biçimde değişimi gerçekleştirilmelidir.
 • Ayak mantarı tanısı konulan bireylerin eşyalarından uzak durulmalı ve hastalığın bulaşıcı bir özelliğe sahip olması nedeniyle ayak mantarı problemine maruz kalan bireylerden de hastalıktan tamamen kurtulana dek uzak durulmalıdır.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz