Ceviz (Juglans Nigra)

Ceviz  (Juglans Nigra)

Ceviz  (Juglans Nigra)

Tanımı : Uzun ömürlü, gövdesi kalın, kerestesi değerli bir ağaçtır ve yurdumuzda çok yetişir. Yaprakları geniş ve damarlıdır. Yapraklar kuruduğu zaman kâğıt kadar gevrektir. Ağaç kabukları 8 ilâ 15 santim boyunda, 3 santim eninde, donuk, siyaha çalar kahverengi, sert, lifli! ve beneklidir. Hem yaprakların hem de kabukların tadı acıdır, ama yaprakların kokusu güzeldir.

Kullanılan parçası : Kabuklar ve yapraklar.

Ceviz ağaçları uzun ömürlüdür ve bin yıllık ceviz ağacına rastlamak mümkündür.

Kökler, yapraklar ve kabuk kahverengi bir boya verir, çünkü içinde iyot vardır. Çingeneler derilerini boyamak için kullanırlar. Aynı zamanda saçları da siyaha boyar.

Meyvesi kuruduğu zaman daha yağlıdır ve sağlığa zararlı olabilir, ama ceviz yağı kangren ve kan çıbanlarına yararlıdır. Mayıs ayının sonunda alınan yeşil yaprakların damıtık suyu iltihaplı yaralara ve ağrılı yerlere pansuman olarak uygulandığında çok şifalıdır.

Dr. Fernie, egzama ve diğer deri bozukluklarını tedavi edici niteliği nedeniyle cevizi bitkilerin arseniği olarak tanımlamıştır.

Uçuğun ve egzama asıllı, uzun süren, derinin etkili bölümlerini şişirip morartan yanmaların ve kaşıntıların tedavisinde ceviz başarıyla kullanılmaktadır.

Kullanılışı : 30 gram yaprak ya da kök üzerine yarım litre kaynar su dökülerek çay hazırlanır. Bu çay soğuduktan sonra süzülmeli ve her gün üç bardak içilmelidir. Aynı çay, deri döküntülerinde de dıştan başarıyla kullanılabilir.

Ceviz barındırdığı magnezyum sayesinde beyni  işlevsel olarak besler,alzheimerede çok iyi gelir.Prostat kanserinden kalp sağlığına,çocuk zihinsel gelişiminden davranış dengesizliğine kadar birçok derde deva olan ceviz içeriğindeki maddeler bakımında birçok kuruyemişin önüne geçmiş durumdadır.

Ceviz her gün üç veya dört adet tüketilmelidir çünkü barındırdığı yağ fazla depolama sistemine geçmesi rahatsızlık verir.Ceviz yapısı fiziki görünüşü bakımnda insan beynini anımsatır ve beyne çok faydalıdır.Vitamin zengini ceviz tansiyonuda düşürür.Tansiyonu yükselen hasta tansiyonunu cevizle düşürebilir.

Faydaları çok olan ceviz sedef ve egzema hastalıklarınada çok iyi geliyor.Ceviz antioksidandır ve omega 3 zengini bir besindir.Çocukların zekasal aktiviteleri ceviz yemeleri sebebiyle artış göstermektedir.Antioksidan oluşu çok kuvvetli alzheimer hastalığına bile bire bir iyi gelmektedir.Ceviz derde devadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz