Parmak Emmenin Önüne Geçmek Mümkün Mü ?

  • ÇOCUK SAĞLIĞI
  • Parmak Emmenin Önüne Geçmek Mümkün Mü ? için yorumlar kapalı
  • 864 kez görüntülendi

Parmak Emmenin Önüne Geçmek Mümkün Mü ?

Çocuklar aslında ilk doğduğu andan itibaren sürekli emme refleksi ile hareket ederler ve emme onları hem dinlendirici hem de huzura kavuşturur.  Özellikle her çocuk emme alışkanlığını parmaklarında yapacaktır diye bir şey yoktur ama günümüze özellikle birçok bebekte çok sıkça görülebilen bir rahatsız olarak tanımlayabiliriz.

Çocuğunuz eğer parmak emiyorsa onu parmak emme alışkanlığından nasıl kurtarabilirsiniz diye bir hayli dert ediniyor olabilirsiniz. Öncelikle onun parmak emmemesi için arklı davranışlara itmeye gerekir ve bunun için asla kötü söz kullanarak ya da sürekli elini ağzından çekerek yapmıyor olacaksınız.

Parmak emen çocukların aileleri  panik yapmamalı ve adım adım uygulama yaparak bu sorunu yenmeye çalışmalıdırlar. Öncelikli olarak ilk yapacağınız parmak emme bıraktırma uygulaması için bebeğinizin yatığına onun sevebileceği ve geceleri parmağını arkadaşı olarak görmesine değil, vereceğiniz oyuncağı arkadaşı gibi görmesine izin vererek bir uyku arkadaşı edinmesini sağlamalısınız.

Asla çocuğunuzu ya da bebeğinizi sürekli müdahale edecek durumlara sokmayınız ve ona kötü özler söylemeyiniz. Eğer çocuğunuz sizi anlıyor ve söylediklerinizi kavrayabiliyorsa, güzel bir dille onun bu yaptığının doğru olmadığını ve uyku arkadaşı ile de uykuya rahatlıkla dalabileceğini anlatmalısınız. Çocuklar aslında size dinlemiyor gibi gelebilir ama her çocuk söylenileni anlar ve oldukça etkilenir.

Özellikle çocuğunuz parmağını emmeye devam ettikçe o parmakta gelişim bozuklukları yani incelme ve yamulma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu gibi sonuçları çocuklarınıza göstererek yaptığının ona ne kadar zarar verdiğini anlatabilirsiniz. Bu durum onları bıraktırmada oldukça etkili olacaktır.

Özellikle çocuklar kendilerini yalnız ve sıkıntılı hissettiği anlarda, daha çok uykuya geçeceği sırada parmak emme alışkanlığını yapar. Sizler onun uyku düzenini değiştirebilir ve farklı yöntemler ile uyumasını sağlayabilirsiniz. Gece uyuduğunda kontrol ederek, ağzından elini çıkarınız ve ara ara kontrol ediniz. Bu dönemde ona daha fazla sevgi göstererek onu anlamaya çalışınız ve duygusal yönden güçlü olmasına katkıda bulununuz.

Eğer çocuğunuz tüm bunlara rağmen halen parmağını emmeye devam ediyorsa o halde artık önlem almak için geç kalmamalısınız. Bir uzman pedegog yardımı ile onun daha kolay bu dönemi atlatmasına yardımcı olabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.