Enkoprezis Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır ?

  • ÇOCUK SAĞLIĞI
  • Enkoprezis Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır ? için yorumlar kapalı
  • 1.510 kez görüntülendi

Enkoprezis Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Her ne kadar tıbbı açıdan enkoprezis nedir anne babalar tarafından bilinmese de çocuklarında bu rahatsızlığın görüldüğü ebeveynlerin kâbusu olabilen bir hastalıktır. Bu bakımından daha fazla anne babanın bilinçlendirilmesinde fayda olmakla birlikte böyle bir durum ile karşılaşılması halinde bilinçli olarak davranılmasında yarar vardır. Bu hastalık özellikle belirli fiziksel özelliklerini kontrol edebilecek yaşta yani 4 yaş üstü çocuklarda görülen ve kakasını tutma ya da tutamama durumları ile görülen bir hastalıktır. Çocuğun bu hastalık kategorisine dâhil olabilmesi söz konusu olabilmesi için en az 3 ay süreyle ayda bir tekrarlaması ve çocuğun yaşının en az olması gerekmektedir. İki farklı durum olarak gözlenmesi mümkündür ilk grupta kakasını aşırı olarak tutması ve uzun süreli yapmaması olduğu gibi ikinci grupta ise tutması gereken durumlarda dayanamadan bırakmasıdır ki bu durum çoğu yerde hem anneyi hem de çocuğu zor duruma düşürebilmektedir.

Enkoprezis hastalığı belirtileri konusuna geçecek olursak da, genel nedeni kabızlık ile ilişkilendirilebilmektedir. Kabızlığa bağlı olarak dışkı birikiminin istemsiz şekilde taşması ya da dışkı birikimi söz konusu olmadan kaçırılması durumları mevcuttur ayrıca dış anal sfinkter kontrol bozukluğu veya psikojenik mega kolon da nedenleri arasında yer alır. En erken görülebilme yaş grupları çocuğun tuvalet eğitiminin başladığı zamanlardır, anne ve çocuk arasında yaşanılan çatışmalar ve çocuğun baskı altında yaşadığı stres nedenler arasında yerini alır. Ayrıca bu sorunun görüldüğü çocuklarda yavaş olarak dil gelişimi, koordinasyon zayıflığı veya zeka seviyesinde gerilik gibi bulgulara da rastlanılmıştır. Rahatsızlıkta tanının konulabilmesi için anorektal fonksiyon bozuklukları önemli bir rol oynar. Bunların dışında ayrıca hiperaktivite bozuklukları, davranış bozuklukları, gelişimsel bozukluklar ve depresyon gibi durumlarda tanı ve tedavi programlanmasında büyük yardımcı etkenler arasında yer alır.

Enkoprezis tedavisi nasıl yapılır dersek de farklı yöntemler halinde karşımıza çıkan tedavileri inceleyebiliriz, örneğin kabızlığa bağlı olarak gelişen hastalıkta çocuğun ailesi ile birlikte eğitiminin yanı sıra ruhsal ve davranışsal açıdan yaklaşımları ve posalı olacak şekilde bir diyet programı uygulaması yapılabilmektedir. Ya da aile içerisindeki gerginliğe bağlı olarak gelişen enkoprezis hastalıklarında çocuğun ailesiyle birlikte eğitim ve terapisi yolu izlenir. Görüldüğü üzere çocukta oluşabilecek fiziki etkenlerden ziyade psikolojik baskı ve yanlış tuvalet eğitimleri farkında olunmadan çocuklarınızı bu hastalığa maruz bırakabilmektedir o halde anne ve babalar olarak yapılması gerekenler daha fazladır. Çocuklarınızı yargılamadan önce altındaki yatan nedenlerin araştırılması ve en doğru şekilde sürecin izlenmesi gerekir, bunun dışında da herhangi bir rahatsızlık söz konusu olduğunda gerekli uzman hekimlerden yardım alınması konusunda sıkıntı yaşanmaması gerekir. Unutmayın ki çocuklarımızın ileri de yaşayabileceği sorunların ve hastalıkların tetikleyicileri ya da olmaktansa onların sığınabilecekleri güvenli kişiler olabilmeliyiz. Onların geleceği ile oynamadan yanlış bilinen gerçekleri değiştirebilmek herkesin elinde.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.