Okaliptus ağacı, Avustralya’ya özgü her zaman yeşil bir ağaçtır ve çoğu kez koala ayılarının ana besin kaynağı olarak düşünülür. Okaliptus yapraklarından elde edilen öz yağlar, yaban hayatı için inanılmaz besleyici bir destek sağlarken, aynı zamanda güçlü tıbbi özelliklere sahiptir.

İngiliz halk geleneklerine göre, yollar önce bir İngiliz yerlisi baş parmağını bir baltayla neredeyse koparmıştı. Aborjin halk tıbbında usta olan babası, kesiği diktikten sonra yara çevresine sıkıca bir okaliptus yaprağı bağlamış.

Anlaşılan, Aborjinler karşılaştıkları yaraların çoğunu iyileştirmek için okaliptus ya da “kino” ya başvuruyorlardı. Daha sonra bir cerrah yarayı gördüğünde baş parmağının çok hızlı bir şekilde ve enfeksiyon izi olmadan iyileşmesine çok şaşırdığını söylemiş. Bunun gibi raporlar Avustralya genelinde yayılmıştır ve Joseph Bosisto gibi eczacılar 1852’de ticari olarak okaliptus yağı üretmeye başlamışlardır.

Okaliptus Yağı Nedir?

‘Nilgiri tel’ (Hintçe) olarak da bilinir ve genel sağlık durumuna çok geniş kapsamlı etki edebilecek bir maddedir. Bu muhteşem yağ, okaliptus ağacının kurutulmuş yapraklarından elde edilir. Bu tatlı kokulu yapraklar, yağ üretmek için buhar ile damıtılır. Bu yağ, odunsu ve hoş kokusu olan renksiz bir sıvıdır. Günümüzde yağın yaklaşık % 5’i Avustralya’dan geliyor, geri kalan % 95’i ise Çin’den sağlanıyor.

Analjezik, antibakteriyel, anticatarrhal, antienfeksiyon, antienflamatuvar, antiviral, antispazmodik, böcek öldürücü ve balgam söktürücü olarak kullanılır.

Antiseptik ve İyileştirici Bir Ajandır

Okaliptus yağı, yoğun iyileştirici ve yatıştırıcı özelliklere sahip olduğu için, yağ ilk yardım amaçlarıyla kullanılmaktadır. Kesikler, küçük yaralar, kabarcıklar ve çürüklerin tedavisinde kullanılır. Yağın uygulanması ayrıca cilt tahrişini ve böcek ısırığını iyileştirir. Cilt döküntüleri ve yağlı ciltler için özellikle uygundur ve herpes, akne ve su çiçeği için de kullanılır. Etkili bir ev yapımı çare için, okaliptus öz yağını eşdeğer miktarda elma sirkesi ile karıştırın. Bu karışım ayrıca yaralar ve böcek ısırıkları üzerinde antiseptik olarak da kullanılabilir.

Aromaterapide Kullanabilirsiniz

Birçok aromaterapist, okaliptus yağı kullanıyor. Tatlı kokulu yağın teneffüs edilmesi vücudun rahatlamasına yardımcı olur. Sıcak banyoya birkaç damla uçucu yağ ilave edebilirsiniz. Buhar ve aroma sakinleşmenizi sağlayacaktır. Suda çözünür değildir ve suya ilave etmeden önce bir şeyle karıştırmanız gerekecektir. Okaliptus öz yağı için en iyi seyreltici süt veya banyo tuzlarıdır.

Kasları Gevşetir ve Ağrılarını Azaltır

Rahatlatıcı veya iyileştirici masajlarda kullanılabilir. Hindistan cevizi yağı veya badem yağına birkaç damla bu uçucu yağdan ekleyin ve cildinize nazik bir hareket ile masaj yaparak uygulayın.

Zona Hastalığına İyi Gelir

Okaliptus yağı, zona tedavisinde kullanılabilir. Çünkü antiviral ve antienflamatuvar bir ajandır, güçlü analjezik özelliklerinden dolayı döküntü nedeniyle oluşan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Yağı sıcak bir banyoya ilave edebilir ya da sıcak kompreslere sürerek kullanabilirsiniz. Saç derisinde de  harikalar yaratabilir.

Saçlarınıza Faydaları Nelerdir?

Enfeksiyondan korunma, kalıntı oluşumunu ve kafadaki gözeneklerin tıkanmasını önleyebilecek birçok antifungal özelliğe sahiptir.

Saç Foliküllerini Uyarır

Foliküller saçlarımızın içinden çıktığı küçük noktalardır. Okaliptus yağı, kan damarındaki akışı artırabilir ve kıl kökünün temizlenmesini teşvik eden birçok kimyasala sahiptir. Bu süreç, sırasıyla, folikül uyarımını teşvik eder. Uyarılma, saç uzamasını tetikler ve hızlandırır. Yarar sağlamak için, saç derisine eşit şekilde yayarak masaj yapabilirsiniz. Etkinliği kanıtlanmış bir folikül uyarıcıdır. Saç uzamasını hızlandırır. Ancak kullanmadan önce teninizin ufak bir bölgesinde yama testi yapın. Bir damla uygulayın ve etkisini görün. Eğer kızarmıyorsa veya kaşınmıyorsa saç derinize de uygulayabilirsiniz.

Saç Sağlığını Teşvik Eder

Saçlarınızın parlaklığını, kalınlığını ve genel sağlığını geliştirir. Bununla birlikte, çok fazla kullanımı parlamayı azaltabilir ve yağlı bir kafa derisine neden olabilir. Çoğu uzman, banyo öncesi bir saat kadar süreyle saçlara okaliptus yağı uygulanabileceğini söylüyor ancak daha sonra kalanı temizlemek için iyi bir şampuan, ardından iyi bir saç kremi kullanmanız gerekir.

50 ml zeytinyağı ile 5 ml okaliptus öz yağını karıştırın ve saç köklerine ve tarağınıza uygulayın. Biraz beklettikten sonra şampuanla yıkayın.

Bitleri Öldürür ve Bit Oluşumunu Engelleyebilir

Birçok böcek için öldürücü özelliklere sahiptir ve doğal pestisittir. İnsanlar geleneksel şekilde bit tedavisi olarak yaygın olarak kullanmaktadır. Saçlar için iyidir, kafa derisini temizler, nemlendirir ve saç uzamasını hızlandırır. Bu nedenle, saç sorunlarına uygulanan geleneksel tedavilere mükemmel bir alternatiftir. Piyasadaki şampuanlar ve diğer ürünler, kaşıntılı kafa derisi ve döküntülere neden olabilecek zararlı kimyasallarla doludur. Baş biti için aşağıdaki yöntemi deneyebilirsiniz:

  • 3 ml okaliptus yağı
  • 30 ml şampuan

Yukarıda belirtilen iki ürünü karıştırın ve şampuanınıza ekleyin. Saçınızı şampuanlayın ve plastik bir duş bonesi ile 10 dakika boyunca kapatın. Boneyi çıkarın, saçlarınız yıkayın ve havlu kurutun. Bit yumurtalarının çıkarılmasına yardımcı olmak için, saçlarınız sık dişli bir tarakla güzelce tarayın.

Genel Sağlık Yararları Nelerdir?

Diş ve Ağız Sağlığını Destekler

Doğal olarak hoş bir tadı ve kokusu vardır. Bununla birlikte, çürükleri, diş eti iltihabını ve hatta dişlerde plak oluşumunu tedavi edebilir. Mikrop öldürücü özellikleri diş problemleriyle mücadelede etkili bir araç haline gelmesine yardımcı olur. Bu özellikler, doğal olarak tatlı kokusu ile birleşince, okaliptus yağını diş problemleri için bir ilaç olarak kullanabilirsiniz.

Astıma ve Bronşite İyi Gelir

Astım atağı sırasında göğsünüze birkaç damla yağ damlatın ve masaj yapın ya da aromayı doğrudan solumak için burnunuza tutup nefes alın. Bronşit ile ilgili semptomlarda anında rahatlamak için aynı şekilde göğüs, boğaz veya sırt bölgesine döküp, masaj yapın. Koklamak da aynı şekilde rahatlatıcı olacaktır.

Burun Tıkanıklığını Azaltır

Burun tıkanıklığında anında rahatlamak için birkaç damla yağ soluyun. Bu sadece burun geçişini temizlemenize yardımcı olmaz, aynı zamanda dinç hissetmenizi sağlayacaktır.

Soğutucu Etkisiyle Ateşi Düşürür

Evet, vücudu soğutuyor. Sıcak yaz aylarında veya ateşiniz yükseldiğinde kullanabilirsiniz. Vücudunuzun hemen soğumaya ihtiyacı olması durumunda, bir şişeye birkaç damla yağ ilave edip vücudunuzun her tarafına püskürtün. Vücudunuzun sıcaklığı hemen düşmeye başlayacaktır.

Öksürükten Kurtulmanıza Yardımcı Olur

Öksürük, hapşırık, burun tıkanıklığı vb. durumların hafifletilmesinde son derece yararlıdır. Solunum rahatsızlıklarını tedavi etmek için yüzyıllar boyunca çeşitli şekillerde kullanılmıştır.

Akciğer tıkanıklığı ve sinüs probleminin başlıca sebepleri grip virüsü ve soğuk algınlığıdır. Okaliptus yağı, topikal olarak kullanıldığında, tıkanıklığı azaltır ve öksürük ve soğuk algınlığı semptomlarında hızlı rahatlama sağlar.

Birçok sağlık uzmanı tıkanıklığa neden olan mukusun seyreltilmesi için buharda nane, bergamot ve okaliptus yağının birlikte kullanılmasını önerir. Buhar, nefes almanızı kolaylaştırır ve tıkanmış bronş pasajlarını açmak için çalışır. Ayrıca, bakteri veya viral enfeksiyona neden olan sorunun ortadan kaldırılması için yararlıdır.