Karpuz Gaz Yaparmı, Karpuzun Sağlığa Zararları Nelerdir?

Karpuz Gaz Yaparmı, Karpuzun Sağlığa Zararları Nelerdir?

Karpuz yağ içermeyen ve A, B6, C vitaminleri ile Potasyum, likopen, sitrulin gibi mineraller açısından zengin bir meyvedir. Karpuz uzmanlar tarafından genel anlamda sağlıklı bir meyve olarak kabul edilse de, sindirim sistemi problemleri, gaz, kardiyovasküler ve sinir sistemi bozuklukları gibi çeşitli yan etkilere neden olabilmektedir.

Karpuz likopen oranı yüksek bir meyvedir, bu özelliğinden dolayı normalin üstünde tüketilmesi durumunda bulantı, kusma, ishal, şişkinlik, gaz, hazımsızlık gibi sindirim sistemi sorunlarıyla karşılaşılabilir. Karpuzun gaz yapmasının en önemli nedeni, sindirim sistemi tarafından tamamen absorbe edilemeyen yüksek miktarda fruktoz içermesidir.

Karpuz alerjik reaksiyonu tetikleyebilen yiyecekler arasında yer alır. “International Archives of Allergy and Immunology” (Alerji ve İmmünoloji Uluslararası Arşivleri) 2009 yılında yayımlanan makaleye göre karpuzun içeriğinde bulunan malat dehidrogenaz, trioz fosfat izomeraz gibi enzimler karpuzu alerjik meyvelerden yapar. Karpuz alerjisi belirtileri kurdeşen, yüzde şişlik, ishal ve anafilaksi gibi hafiften ciddi boyuta kadar değişkenlik gösterir.

Teksas A&M üniversitesindeki bilim adamlarına göre erkeklerde fazla miktarda karpuz tüketimi iktidarsızlık ve erektil disfonksiyon gibi yan etkilere neden olabilir.

Karpuzun aşırı tüketimi kan basıncı seviyesinde ani düşüşe yol açabilir. Özellikle kan basıncı düşük olan kişiler karpuz tüketiminde dikkatli olmalı, çok karpuz yemekten kaçınmalıdır.

Karpuz içerisinde özel bir şeker türü olan sorbitol barındırır. Sorbitol intoleransı olan kişilerde karpuz yedikten sonra gaz ve ishal gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Gestasyonel diyabet, birçok hamile kadında görülen yaygın ve ciddi bir sağlık sorunudur. Gebelikte fazla miktarda karpuz tüketimi kan şeker düzeyini artırarak gestasyonel diyabete yol açar.

Karpuz, potasyum mineralini yüksek miktarda ihtiva eden bir meyvedir. 3 su bardağı karpuzda 560 mg potasyum bulunur. Fazla miktarda potasyum açısından zengin yiyeceklerin tüketilmesi, kardiyovasküler sorunlara yol açabilir.Bu hastalıklardan bazıları; nabız düşmesi, düzensiz kalp atışı, kalp durması vb. Potasyum fazlalığı ayrıca vücudun merkezi kontrol sistemini ve sinir sistemini de olumsuz yönde etkileyebilir.

Sonuç olarak karpuz genel anlamda çok faydalı bir meyve olmasına rağmen, normalden fazla tüketildiğinde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. 

Karpuz İshal Veya Kabızlık Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Yaban Mersininin Sağlığa Zararları, Yan Etkileri Nelerdir? Tıklayınız

Çilek Gaz Yaparmı, Şişkinliğine Neden Olur mu? Tıklayınız

Elmanın Zararları Nelerdir Ve Elma Gaz Yaparmı? Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz