Anti HCV Nedir? Pozitif ve Negatif Olması Ne Anlama Gelir?

Anti HCV Nedir? Pozitif ve Negatif Olması Ne Anlama Gelir?

Anti HCV testi sayesinde kişinin yaşamının herhangi bir anında hepatit C virüsüne yakalanmış olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Hepatit C, karaciğer iltihabı ve hasarına neden olan, tehlikeli bir virüstür. Virüs bünyeye girdikten bir süre sonra vücut, savunma amaçlı olarak antikor üretmeye başlar. Anti HCV testi, bu antikorların varlığını tespit eder.

Anti HCV testi ile ilgili aşağıdaki bilgiler göz önünde bulundurulmalıdır:

  • Hastalığın aktif olup olmadığını tespit edemez. Kişi önceden hastalığa yakalanmış ve atlatmış olabilir, bu durumda da pozitif çıkar.
  • Pozitif çıkması durumunda HCV RNA testleri yapılarak hastalığın aktif olup olmadığı saptanmalıdır.
  • Sonrasında ise kantitatif (miktarsal) HCV RNA testleri uygulanarak, kişide ne kadar hepatit C virüsü olduğu tespit edilmelidir. Bu sayede hastalığın hangi aşamada olduğu ve tedavilerin etkili olup olmadığı belirlenebilir.

Anti HCV’nin Pozitif Olması Ne Anlama Gelir?

Kişinin geçmişte bir dönemde hepatit C virüsüne yakalandığını gösterir. Kişi halen daha hepatit C hastası olabilir, veya hastalık atlatılmış ve virüsler pasif konuma geçmiş olabilir.

Not: Şu ana kadar hepatit C virüsü için geliştirilebilmiş bir aşı yoktur. Dolayısıyla anti HCV, aşı nedeni ile pozitif çıkamaz.

Anti HCV’nin Pozitif Sınırı

0.9 IU/mL ve daha yüksek olan anti HCV değeri pozitiftir. Pozitif çıkması durumunda, sonucun hatalı pozitif olmadığından emin olmak için testin tekrarlanması gerekir.

Anti HCV’nin Negatif Olması Ne Anlama Gelir?

Hepatit C virüsüne karşı vücutta herhangi bir antikor üretilmediği anlamına gelir. İki durum söz konusu olabilir:

  • Kişinin bünyesine hayatının hiçbir döneminde hepatit C virüsü girmemiştir.
  • Kişi yakın zamanda hepatit C virüsüne yakalanmıştır, ancak vücut henüz antikor üretmemiştir.

Not: Anti HCV, kişi hepatit C virüsüne maruz kaldıktan sonraki birkaç ay boyunca bile negatif çıkabilir. Ancak ilerleyen dönemde pozitif çıkacaktır. Dolayısıyla herhangi bir şüphe söz konusu ise altı ay içerisinde anti HCV testi tekrar yapılmalıdır.


Anti HCV’nin Hatalı Sonuçları

Anti HCV testinin sonucu çoğu zaman belirleyici olmaktadır. Ancak bazı nadir durumlarda kişi hiç hepatit C’ye yakalanmamış olsa bile pozitif çıkabilir. Veya kişi hasta olsa bile negatif çıkabilir. Aşağıdaki etkenler böyle bir sonuca götürebilir:

  • Analiz edilen kanın laboratuar ortamında veya öncesinde kirlenmesi
  • Kişinin (özellikle temiz su bulmanın zor olduğu Afrika gibi bölgelerde karşılaşılan) kurtçuk hastalıklarına yakalanmış olması
  • Kişinin bağışıklık sisteminin çok fazla baskılanmış olması

Hepatit C Ve Anti HCV ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Ertelemeyin: Hepatit C şüphesi varsa, hastalık belirtisi olmasa bile anti HCV testi uygulanmalıdır. Hastalığın başlangıçtaki belirtileri çok hafif seyreder, ancak ilerleyen dönemde siroza dönme riski %45’tir. Bu süreç yirmi yılı bulabilir.

AIDS hastaları dikkat: AIDS hastalarının yaklaşık %25’inde aynı zamanda hepatit C de görülmektedir. Bu kişilerdeki karaciğer hasarı daha hızlı ilerlemektedir. AIDS olan kişi anti HCV testi yaptırmalıdır. Bu sayede testin pozitif çıkması durumunda erken dönemde önlem alınarak tedavi başlatılabilir.

Hepatit C Nasıl bulaşır?: Kirli kan teması veya cinsel ilişki yolu ile bulaşabilir. Hasta kişi ile ortak jilet kullanımı, şırınga kullanımı, korunmasız cinsel ilişki hepatit C’nin bulaşmasına yol açabilir. Nadiren doğumla birlikte hasta anneden bebeğe de geçebilir. Ancak hepatit C, hepatit B kadar bulaşıcı değildir.

Tedavide başarı oranı: 2000 yılı öncesinde hepatit C vakalarının sadece %10’u tedaviye yanıt veriyordu. Ancak gelişen teknikler sayesinde, günümüzde vakaların %90’ı ölümcül ileri dönem belirtileri baş göstermeden kontrol altına alınabilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz