Mide Ülseri İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Mide Ülseri İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Mide ülseri, aynı zamanda gastrik ülser veya peptik duodenal olarak da bilinir, midenin astarında gelişen bir boğaz lezonudur. Bağırsağın üst kısmında da görülebilir.

Mide ülseri, mide asidinin zararlı etkileri nedeniyle midenin veya üst bağırsağın astarı tahriş olduğunda ortaya çıkar.

Bu, bakteri Helicobacter pylori (H. pylori) ile enfeksiyon , steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçların aşırı kullanımı (NSAID) , aşırı alkol tüketimi , radyasyon terapisi, yanıklar ve fiziksel yaralanma gibi çeşitli faktörlerden dolayı ortaya çıkabilir .

Mide ülserinin en yaygın semptomu yanma hissi ya da göğüs ve göbek deliği arasındaki bölgede ağrı . Ağrı, ülserin ciddiyetine bağlı olarak birkaç dakika ila birkaç saat sürebilir. Diğer semptomlar iştahsızlık, şişkinlik, mide ekşimesi, hazımsızlık, kaşıntı, bulantı, kusma ve kilo kaybıdır.  Mide ülseri her yaşta olabilir ve kadınlar erkeklerden daha sık ​​etkilenirler. Hemen tedavi edilmelidir, aksi takdirde ülser daha da kötüleşebilir.

Mide ülseri için evde kolayca kullanabileceğiniz çeşitli doğal ilaçlar vardır. Bu ilaçları genelde aside karşı mide astarını güçlendirmeye ve korumaya yardımcı olur bu ilaçları kullanmadan önce, uzun süreli rahatlama sağlamak için mutlaka bir doktora danışın.

İşte mide ülseri için uygulayabileceğiniz tarifler;

1. Lahana

Lahana mide ülseri için mükemmel bir çözümdür. İçinde Laktik asit  barındıran lahana, mide astarına kan akışını uyararak amino asit üretmeye yardımcı olur. Bu da mide astarını güçlendirmeye ve ülseri iyileştirmeye yardımcı olur. Lahana, H. pylori enfeksiyonu olan hastalar için özellikle yararlı olduğu keşfedilen iyi miktarda C vitamini içerir. Ayrıca, deneyler taze havuç suyunun anti-peptik ülser faktörü (vitamin U) içerdiğini gösterir. Çiğ lahanayı ve 2 adet havucu blenderdan geçirip suyunu süzün.
Her yemekten önce ve gece yatmadan önce bu meyve suyundan yarım bardak için. Her gün bunu uygulayın ve birkaç hafta tekrarlayın. Her seferinde taze meyve suyu hazırlayın.

2.Muz

Mide ülseri tedavisi için hem olgun hem de olgunlaşmamış muz çok etkilidir. Muzda, ülsere neden olan H. pylori’nin büyümesini inhibe eden bazı antibakteriyel bileşikler vardır. Muz  gastrik asitlerin asiditesini yok ederek iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve aynı zamanda mide astarını güçlendirir.
Ülseri tedavi etmek için, günde en az üç olgun muz yiyin. Eğer muz yemekten hoşlanmıyorsanız muzlu süt  yapabilirsin.
Alternatif olarak, iki veya üç muzu soyup ince dilimler halinde kesin. Parçaları kuruyana kadar güneşte bekletin. Kurutulmuş muz parçalarını toz haline getirin. Bu tozdan iki çorba kaşığı alın ve bir çorba kaşığı bala ekleyin. Bu karışımı günde üç kez yaklaşık bir hafta süreyle uygulayın.

3. Arnavut Biberi

Arnavut biberi, mide ülserlerinin tedavisinde çok etkilidir. Bir araştırmaya göre, arnavut  biberinde bulunan bileşik kapsaisin  , mide asitlerinin salgılanmasını engeller, alkali üretimini artırır ve mukus salgılarını ve gastrik mukozal kan akışını uyararak ülserleri önler ve iyileştirir.
Bir fincan çay kaşığı toz biber, bir bardak ılık suda karıştırılır. İlk iki üç gün boyunca günde iki kez içilir. Haftanın geri kalanında, günde iki kez çeyrek çay kaşığı kadar, yavaş yavaş biber miktarını arttırın.
Alternatif olarak, sağlıklı gıda mağazalarında satın alabileceğiniz arnavut biberi kapsülleri alın. Bir hafta yemekten hemen sonra günde üç kapsül alın.
Çorba, et ve diğer lezzetli yemeklere arnavut  biberi ekleyebilirsiniz.

4. Hindistan Cevizi

Hindistancevizi, antibakteriyel özelliklerinden dolayı mide ülserleri  için çok iyidir. Ülsere neden olan bakterileriöldürür. Ayrıca, hindistancevizi sütü ve hindistancevizi suyu  ülseri iyileştirir.
Her gün birkaç fincan taze Hindistan cevizi sütü veya suyunu içiniz.  Olumlu sonuçlar almak için bu tedaviyi en az bir hafta süreyle uygulayın.
Alternatif olarak, bir çorba kaşığı hindistancevizi yağından  sabahve akşam  bir hafta süreyle alın. Hindistan cevizi yağı ağırlıklı olarak orta zincirli yağ asitleri içerdiğinden kolayca sindirilebilir.

5. Meyan kökü

Meyan kökü  mide ülserinin tedavisinde ve önlenmesinde etkili bir bitkidir. Mideye ve bağırsaklara mide kaplamasının üzerinde bir kaplama oluşturarak koruyucu mukus üretmesine yardımcı olur. Bu da ülserden oluşan ağrıyı hafifletir ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Bir buçuk çay kaşığı meyan kökü tozunu bir bardak suya karıştırın ve bir gece bekletin. Ertesi sabah, bir fincan pişmiş kırık beyaz pirinç (öğütme işlemi sırasında kırılmış tanelerden oluşan bir pirinç ) bu suya ilave edin ve yiyin. Olumlu sonuçlar almak için bir hafta boyunca tekrarlayın.
Başka bir seçenek, günde iki veya üç kez bir hafta boyunca meyan kökü çayı içmektir .

6. Çemen tohumu

Çemen, güçlü şifa verici özellikleri ve sağlık yararları ile bilinir. Mide ülseri tedavisinde de kullanabilirsiniz. Çemen mide örtüsünü mukus gibi kaplayarak korur ve böylece iyileşme sürecini kolaylaştırır. Bir çay kaşığı çemen tohumlarını iki bardak suda kaynatın. Süzün ve biraz bal ekledikten sonra için.
Başka bir seçenek süt ile birlikte bir çay kaşığı çemen tohumu tozu tüketmektir.
Alternatif olarak, çavdar yapraklarından bir fincan kaynatabilir, biraz bal ekleyebilir ve günde iki kez yiyebilirsiniz.
Bu ilaçlardan herhangi birini bir hafta boyunca günde iki kez uygulayın.

7.Bal

Balın, mide ülserinin tedavisinde çok yardımcı olan güçlü şifa özellikleri vardır. Balda glikoz oksidaz adı verilen bir enzim hidrojen peroksit üretir ve bu da ülsere neden olan zararlı bakterileri öldürür . Artı, yatıştırır ve mide astarının yanmasını azaltır. Sabahın erken saatlerinde,aç karnına, 1 çorba kaşığı çiğ bal alın. Bağırsakların temizlenmesine, mide astarının güçlenmesine ve mide ülserlerinin önlenmesine ve iyileştirilmesine yardımcı olur.

8.Sarımsak

Sarımsak da mide ülseri tedavisine yardımcı olur. Sarımsağın antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklerinin, mide ülserlerinin gelişimine katkıda bulunan Helicobacter pylori (H. pylori) bakteri düzeylerini kontrol altında tutabileceği keşfedilmiştir.
Sadece iki veya üç tane sarımsağı eziniz, ardından bir bardak suyun yanında yutunuz. Bunu midenizdeki iltihaplanmayı azaltmak ve mide ülserlerini önlemek için her gün uygulayınız.

Ayrıca mide ülserine iyi gelecek antioksidan ve posa yönünden zengin olan sebze ve meyveler tüketilmesi gerekir.  Portakal, limon, ıhlamur, greyfurt, domates ve domates sosu gibi asitli gıdalar ülseri tetikleyebileceğinden dikkatli tüketilmelidir. Kahve, alkol ve diğer kafeinli içeceklerden kaçınılmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz