Neden Kadınlar Erkeklerden Daha Sindirim Sorunları Var?

Neden Kadınlar Erkeklerden Daha Sindirim Sorunları Var?

Bilim, neden her geçen gün erkeklerden daha fazla kadın bağırsak problemi ile uğraştığını gözlemlemenize cevap verdi? Bir erkek ayda bir kez zayıf ya da iki kez mide sorunu yaşayabilir, ancak bir kadın iki veya üç günde bir sıkıntı yaşayabilir. Farkı yaratan nedir?

Kadınlarda, Renew Life tarafından çevrimiçi olarak yapılan bir ankete göre, kadınların bağırsak meselesiyle uğraşıyorlarsa, arkadaşlarına bile değil, birisine danışma konusunda utangaç veya sessiz oldukları tespit edildi. Kadınların% 72’si son birkaç yıl içinde oldukça sık sindirim problemleri yaşadığını itiraf etmiştir.

Bağırsak sağlık uzmanı ve kadınlarda uzun süredir değişime uğrayan ve bize bunun arkasındaki nedeni ve yeterince verimli bir şekilde nasıl başa çıkılabileceğini sunan Ellie’nin Gerçek İyi Yemekleri’nin yazarı var.

1. Stresli Durum

Stres, öfke, tahriş ya da kötü bir ruh hali olsun, zihinsel durumunuzla ilgili çok fazla şey var. Ruh halinizin değişmesi ve olumsuz sözlerin veya düşüncelerin yemeğinizin özelliklerini değiştirdiğini duymuş olabilirsiniz. Bilim şimdi bunun için kanıt sağlıyor. Krieger, yediğiniz şeyin, şişkinlik veya irritabl bağırsak sendromunun (IBS) sorun yarattığı sorun olmadığını, ama yemeğinizi yerken hissettiğinizle ilgili olduğunu netleştirir. Ellie, kadınların erkeklerden daha stresli olduğunu ve bağırsak için sorun yarattığını söylüyor.

Yakın tarihli bir çalışma, kadınların IBS geliştirmeye erkeklerden daha iki kat daha eğilimli olduğunu göstermiştir. Amerikan Psikologlar Birliği, kadınların da çok daha stresli olduğunu açıkladı. Süt ürünlerinden kaçınılması durumunda, glüten ve şeker yardımcı olamıyor, zihinsel olarak rahat olup olmadığınızdan emin olun. Aklınızın kaslarını gevşetmek için biraz yoga ya da masaj yapın ve ekstra şeyler için endişelenmeyi bırakmak için kendinize zaman ayırın.

2. Hormonal Dengesizlik

Hormonal değişiklikler daima sivilcelere ve ruh halinizin değişmesine neden olmaz. Krieger, hormon seviyelerinin mikrobiyomdaki bakterileri de, pH seviyesindeki değişiklikler nedeniyle kadınlarda dönemlerden önce maya enfeksiyonlarına neden olarak etkilediğini öne sürdü. Çünkü vajinanızda bağırsaklarınızda olduğu gibi iyi ve kötü bakteriler bulunur.

Birçok insan ilaçlardan kaçınıyor olmasına rağmen, özellikle kadın sağlığı için, vücuttaki hormonları ve pH seviyesini dengelemek için bir probiyotik sentezlenir. Krieger, vajina sağlığını artıran yaklaşık 10 bakteri asidiphilüs, laktobasil vb. Bağırsak sorunlarınızdan size rahatlık sağlayacak olan probiyotik alımı konusunda size yardımcı olacaksınız.

3. Utanç duygusu

Utanç hissi, kadınlar tarafından bağırsak sağlığı ile ilişkilidir. Bazen utangaçlık olarak adlandırılır, ancak toplum bu tür sorunları paylaşmamaları için sosyal normlar üzerinden kadınlara baskı uygular ya da başkaları onlarla dalga geçebilir. Erkekler açıkça “kötü huylu” olma veya bazı “görgü kuralları” olmadığı için eleştirilmeden şişkinlik, osuruk vb. Hakkında şaka yapıyorlar. Kadınlarla ilgili ortak problemler endişe ve mide üzen ve sindirim problemi yaratan ellerini koydukları her şey için endişeleniyor.

Toplumda geğiren veya osuran bir adam komik ve normaldir, ancak bir kadın biraz yakarsa, damgalanır ve eleştirilir. Gut problemleri tabulanan bir konu olmamalıdır çünkü normaldir ve çoğu kadın kendileriyle yüzleşir. Toplumsal normlar yeniden tanımlanmalı ve insanlar birbirlerine karşı daha anlayışlı hale gelmelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz