Aşırı Terleme Nedenleri ve Tedavisi

Aşırı Terleme Nedenleri ve Tedavisi

Terleme insanın doğasında olan bir vücut işlevidir. Hatta terlemeyen insan yoktur. Her insanda terleme görülebilirken, bazı kişilerde bu olay aşırı bir hal alır.

Çoğu insan belirli bir efor gösterince ter atmasına rağmen terleme sorunu yaşayan kişilerde bu olağan bir hal almıştır ve artık aşırı terleme olarak ayrı bir sorun oluşturmuştur.

Aşırı derecede terleyen insanlar toplum arasında çoğu zaman zor durumlar yaşarlar ve bu genelde psikolojik olarak hayatlarını etkiler. Eminim siz de aşırı terleme sorunu yaşayan birisi ile bir hayat geçirmek veya beraber olmak istemezsiniz.

Aşırı Terlemenin Nedenleri
Aşırı derecede terleme problemi  insanların sadece%1’inde görülen bir rahatsızlıktır. Birkaç özellik arz eden durum dışında nedeni bilinmemektedir. Aşırı terleme genellikle ergenlik döneminde başlar ve hayat boyu devam eder. Aşırı terlemenin sonucunda; psikolojik hastalıklar, menopoz, obezite diyabet, böbrek üstü bezi hastalıkları ve vücutta oluşan diğer enfeksiyonlar ile de ortaya çıkabilir.

TEDAVİ ZAMANLAMASI
Aşırı terleme sorunu sağlığa zarar vermeyen bir rahatsızlık olsa dahi kişilerin sosyal yaşamını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkileyecek seviyeye gelmiş ise mutlaka tedavi edilmelidir.

Nasıl hareket etmeliyim?
Aşırı terleme olan kişiler öncelikle bir pratisyen hekime başvurmalıdır. Aşırı terlemeye neden olabilecek herhangi bir hastalık düşünülürse ilgili uzmana yönlendirilebilir.

Eğer ki aşırı terlemeye neden olan bir hastalık yoksa hasta ikinci sırada dermatoloji uzmanına gitmelidir. Hafif ve orta derecede terleme şikayeti olan hastalara öncelikle pomad ve sprey önerilebilir. Fakat terleme artık aşırı bir düzeyde ise diğer cerrahi müdahaleler uygulanmalıdır.

AŞIRI TERLEME TEDAVİSİ
– İlaç tedavileri ilk alternatif olabilir.
– Terleme önleyici pomad ve losyonlar kullanılabilir.
– İyontoforez yapılabilir.
– Botox enjeksiyonu bir başka seçenektir.
– Cerrahi tedavi (sempatektomi)’dir ise son aşamada uygulanır.

İlaç Tedavileri
Terlemeyi önleyebilen birçok ilaç vardır. Psikotrop (sedatif) ve antikolinerjik (atropin) gibi ilaçlar kısa bir süreliğine faydalı olabilirler. Ancak bu ilaçların ağız kuruluğu, görme bulanıklığı ve hatta kalp krizi riskini arttıran yan etkileri mevcuttur ve bu nedenle fazla tavsiye edilmezler. Özellikle strese bağlı aşırı terlemelerde sakinleştirici nitelikli ilaçlar kullanılabilir.

asiri-terleme-neden-olur

Bu yazı aşırı terlemenin nedenleri tedavileri bitkisel psikolojik tedavisi zararları çözümleri aşırı terleme nasıl önlenir giderilir geçer tedavi edilir durdurulur son kesin doğal çözüm nedir neden olan hastalıklar hangi bölüm hangi doktor bakar aşırı terleme neden olur neden kaynaklanır neyin belirtisidir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

emzirme döneminde terleme, emzirme döneminde aşırı terleme, emzirirken terleme, aşırı terlemeyi önleyen ilaçlar, emzirmede terleme, asiri terlemenin nedenleri, saglikasiri terleme, emzirme dönemi terleme, aşırı terleme sebepleri, aşırı terleme bitkisel çözüm

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz