Kara Sakızın Faydaları

Kara Sakızın Faydaları

kara-sakizin-faydalariKara sakız ülkemizde eşitli şikayetler için genellikle yakı olarak kullanılan üründür. Ege, Marmara, Güney Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde ormanlarımızda yetişen kara çam ağacının gövdesi çizilerek elde edilen zamkının akması sağlanır. Bu zamk dondurularak kara sakız elde edilir. Gaziantep, Urfa ve Van bölgesinde çok yaygın kullanılan Kara sakız, Yakı sakızı, Beniş (Van), Çingenesakızı, Kandilsakızı, Karasakız, Markosakızı, Selsepetsakızı, Yerlemesakızı gibi farklı isimlerle adlandırılır.

Kara sakızı elde etmek için kök üst kısımdan çizikler atılır. Bu çiziklerden akan beyaz renkli süt teneke kaplarda toplanarak güneşte kurutulur. Akan sıvı yumuşak haldeyken küçük kalıplara dökülerek kurutulur. Kuruyan sakız önce kahverengi sonra da siyah renge dönüşür.

Kara sakızın özgün bir kokusu vardır. Çam kokusunu andıran yakı sabunu parlak ve kırılgandır. Piyasada zift de, kara sakız olarak satılsa da kokusu petrol gibi, yumuşak ve mat olduğu için bilenler hemen ayırt edebilir.

Kara sakız hangi hastalıklarda kullanılır?

Özellikle Güneydoğu bölgesinde bel fıtığına ,kırık, çıkık ve çatlaklara,ağrı ve romatizmalara,siyatik ve mafsal ağrılarına, ezik ve darbelere karasakız yakısı yapıştırılır. Ayrıca ayakta ağrı ve acı veren topuk dikenine, altını ıslatan çocuklara iyi gelir.

Kara sakız nasıl kullanılır?

Sert haldeki sakızı eritip kaput benzinin üzerinde dökün, sonra ılınmasını bekleyin. Eritip ağrılı bölgeye sarın. Sakız, kendisini bırakana kadar sarılı olarak kalmasını bekleyin. Bu uygulamayı üç-dört gün süreyle tekrar edin.

Haricen kullanılan yakı ağrı bebek sahibi olmak isteyen kadınların karnına da sarılır. Ayrıca dahilen ise kurt düşürücü olarak kullanılmaktadır.

Yakı hazırlanışı; 100 g yakı sakızı 10 gr çekem ile birlikte iyice dövülür. Bu işlem için havan ya da demirci örsü kullanılır.  Yapışkan kitle bir beze sürülür. Bu bez, ağrılı bölgede bir hafta kadar cilt üzerinde tutulur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz