MS Belirtileri Nelerdir?

MS Belirtileri Nelerdir?

Multipl skleroz, kısaltılmış adıyla “MS”, genel olarak kabul gören teoriye göre bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bozulan bağışıklık sistemi, merkezi sinir sistemi dahilinde olan beyin, omurilik ve optik sinirlere ataklar gerçekleştirerek, siniri koruyan dokuda ve daha sonra sinirin kendisinde tahribata yol açar.

MS belirtileri, hastalığın şiddetiyle paralel olarak değişebilir.

Bazı MS hastaları sadece el ve bacaklarda uyuşma gibi belirtiler yaşarken, hastalığın ağırlaştığı vakalarda kas fonksiyonlarında azalma veya duyu kaybı görülebilir. Hasta denge kaybı, görüş kaybı, uyuşma, karıncalanma, kol ve bacaklarda güçsüzlük hissedebilir.

Sık Görülen MS Belirtileri

Uyuşma ve Karıncalanma: Vücudun çeşitli bölgelerinde “iğne batması”na benzer hisler, uyuşma, kaşıntı, yanma hissi, bıçak gibi giren ağrılar ve şiddetli ağrılar MS belirtisi olabilir. MS hastalarının yarısı bu tip ağrılar yaşamaktadır..

MS’in diğer belirtileri gibi karıncalanma da tahrip olan sinirlerin vücudun diğer bölgelerine karışık sinyaller göndermesinden kaynaklanmaktadır.

Mesane Problemleri: Multipl skleroz hastalarının büyük çoğunluğu sık idrara çıkma, aniden sıkıştıran idrara çıkma isteği, geceleri sık sık idrara kalkma ve idrara çıktıktan hemen sonra tekrar idrara çıkma isteği ya da tam tersi idrar kesesi doluyken idrara gitme ihtiyacı hissetmemek gibi mesaneyi ilgilendiren sorunlar yaşamaktadır. Ayrıca başta kabızlık olmak üzere bağırsak hareketlerine bağlı sorunlar görülebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz