B12 Vitamini Açısından Zengin Besinler

B12 Vitamini Açısından Zengin Besinler

B12 Vitamini Açısından Zengin Besinler

Öncelikle B12 Vitamini nedir? Kısaca açıklayalım.

İnsan vücudu açısındanB12 vitamini oldukça önemli bir vitamindir. Asıl görevi kandaki kırmızı kan hücresinin üretimini gerçekleştirerek vücudu kansızlığa karşı korumak ve sinir sisteminin korunmasını sağlamaktır.

B12 Vitamini Eksikliği Nelere Neden Olur?

B12 vitamini yapı itibariyle suda çözünen bir vitamindir. Vücut kendisi için gerekli olan miktarı besinlerden aldıktan sonra fazlasını idrar yoluyla dışarı atar. Bu nedenle B12 vitaminini depolamak gibi bir şey söz konusu değildir. Her gün vücut için gerekli olan miktarın besinlerden mutlaka sağlanması gereklidir.

Yokluğu nelere sebep olur dendiğinde; B12eksikliği en çok yorgunluk, hafıza zayıflığı, zihin karışıklığı ve anemiye neden olur. Denge bozuklukları, ellerde ve ayaklarda uyuşmalar da görülebilir.

B12 eksikliği genellikle mide rahatsızlıklarından, bağırsak parazitlerinden kaynaklanmaktadır.

B12 Vitamini En Çok Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 vitamini en çok hayvansal gıdalarda bulunur. Birçok hayvansal besin B12 vitamini açısından oldukça zengindir.

Et: Kuzu, sığır, dana, hindi, ördek ve kaz ciğeri B12 vitamini açısından en zengin besinlerdir. Ayrıca sığır eti, dana kıyma ve kuzu eti de bu vitamin açısından çok zengindir.

Yumurta Ve Peynir: Peynir ve yumurta B12 vitamini ihtiyacının bir kısmını karşılamakla kalmaz içeriklerindeki kalsiyum ve proteinle de vücuda fayda sağlar.

Deniz Ürünleri: Deniz ürünleri deB12 açısından zengin besinlerarasında yer alır.. Bunlar arasında balık yumurtası B12 vitamini açısından en üst sırada yer alır. Türk mutfağında çok tercih edilen bir ürün olmamasına rağmen ahtapot B12 açısından çok zengindir. Sadece 15 gr. Civarında bir miktar tüketilmesi günlük B12 ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Ayrıca somon, sardalya,uskumru ve ton balığı da B12 açısından çok zengindir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz