Papatya Çayının Sağlık için Faydaları

Papatya Çayının Sağlık için  Faydaları

Papatya çayı yüzyıllar boyunca güçlü tıbbi özelliklere sahip ve dünyada çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Bu bitki çayı iki tür papatya kullanılarak yapılır ve bunlar Alman papatyası ve Roma papatyasıdır.

Papatya bitkisinin papatya benzeri çiçekleri bisabolol, bisabolol oksitler A ve B ve matricin gibi uçucu yağlar içerir. Bunun dışında, ayrıca, özellikle apigenin adı verilen bir bileşen olan flavonoidler de içerir. İçindeki iyileştirici özelliklerin yanı sıra diğer bazı terapötik özellikler cilt ve saç da dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanışlılığına katkıda bulunur.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır

Bir kişinin genel sağlığı için papatya çayının çeşitli avantajları vardır. Papatya çayından maksimum fayda elde etmek için bir fincan papatya çayı nasıl hazırlanacağını bilmek önemlidir.
Sıcak Su – 1 fincan
Limon Suyu (İsteğe Bağlı) –
1 çay kaşığı Bal (isteğe bağlı)

Bir fincan içinde 2-3 çay kaşığı kurutulmuş papatya koyun.
Kap içindeki kurutulmuş papatyanın üzerine sıcak su dökün ve 3 dakika bırakın.
Suyu süzün ve daha lezzetli hale getirmek için 1 çay kaşığı bal veya limon suyu ekleyin.

Papatya Çayının Sağlığa Faydaları ise ;

Bağışıklık Gücünü Artırır
Soğuk algınlığı , öksürük ve baş ağrısı çekiyorsanız bağışıklık gücünüzün zayıf  olmasıdır. Bağışıklık gücüne sahip bir adam kolayca hastalıklara dayanabilir.
Bağışıklık gücünü artırmak için papatya çayı harika bir yoldur. Günde 3-4 bardak papatya çayı içmek, bağışıklık gücünü 2 haftalık süre içerisinde büyük ölçüde artırabilir.

 

 

Bakteriyel hastalıkları tedavi eder
Papatya, antibakteriyel özelliklere sahiptir. Böylece papatya çayı tüketimi, bakteriyel enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan koşulları düzgün şekilde tedavi edebilir.

Sindirim Sorunlarını Giderir
Papatya çayı tüketimi, irritabl bağırsak sendromu, hazımsızlık, mide ağrısı, kolik ve gaz gibi sindirim problemlerini etkili bir şekilde tedavi eder. Midedeki kas kasılmalarını rahatlatarak bu rahatsızlıkları tedavi eder.

Menstrual Krampları Tedavi eder
Papatya çayı, glisin adı verilen ve kas spazmlarını azaltmaya yardımcı olan bir amino asit içerir. Bu amino asit ayrıca adet krampları ile ilgili sinirleri ve sinir gerginliğini rahatlatır. Adet kramplarından kurtulmak için günde 2 ila 3 bardak papatya çayı çekin.

Not : Bu çayın östrojenik etkisi  olduğu için meme ya da rahim kanseri gibi hormona bağlı tümörlerin durumunu kötüleştirebileceği ve papatya çayını almadan önce doktorun izni alınmalıdır.

Uykusuzluk ve Anksiyete Davranır
Papatya çayı, uykusuzluk ve kaygı için etkili bir ilaçtır. Bir araştırmaya göre, papatya çayı kullanımı hafif-orta derecede genelleşmiş kaygı bozukluğu (GAD) tedavisinde kullanılabilir. Kaygıyı tedavi ederek, insanlara iyi bir uyku almalarına yardımcı olur. Yatmadan 30 dakika önce bir fincan papatya çayı almak iyi bir uyku  verecektir.


Şeker hastalığını tedavi eder
Yakın zamandaki bir araştırmaya göre, papatya çayı kullanımı kan şeker seviyesini düşürebilir, böylelikle diyabet ve böbrek hastalığı, körlük, sinir ve benzeri gibi ilgili durumların tedavisinde yardımcı olur.

Ağız Yarası Tedavisi
Papatya çayın kullanılması, radyasyon ve kemoterapi sonucunda ortaya çıkan ağız yarasını tedavi eder.

Hemoroid
Modern bir araştırmaya göre, papatya çayı anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Her gün papatya çayı içmek, hemoroidi tedavi etmenize yardımcı olabilir.

Papatya çayın antioksidan özelliği de kanser, yüksek tansiyon, romatoid artrit vb. Gibi kronik hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olur. Kanseri iyileştirir ve yüksek kan basıncını düzenler, Kalbinizi Korur. Günde az miktarda papatya çayı, vücudunuzdaki kan dolaşımını iyileştirerek kalp damar hastalıklarını tedavi eder.

Diş Sorunlarını Gidermektedir. Papatya çayı ile diş eti iltihabı ve yaraları, diş ağrısı ve ağrılı diş etleri gibi çeşitli diş rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olabilir. Papatya çayı, bebeklerde kolik, ishal ve ateş gibi çeşitli hastalıkları önlemek için uzun zamandan beri kullanılmaktadır.

UYARI:
Papatya çayları uyuşukluğa neden olabilir. Bu nedenle, herhangi bir makine kullanırken bunu kullanmak için önlemler alın.
Daha fazla dozda papatya çayı kusma ve deri reaksiyonlarına neden olabilir. Bu yüzden daha fazlasını tüketmekten kaçının.
Beş yaşın altındaki çocuklar günde yarım bardak çay içmelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz