Merdiven Çıkmak Zayıflatırmı Merdiven Çıkmanın Faydaları

Merdiven Çıkmak Zayıflatırmı Merdiven Çıkmanın Faydaları

Merdivenler genellikle çıkmaktan kaçındığımız ve bize zahmet çıkardığını düşündüğümüz yapılardır. Asansörlü binalarda merdiven kullanımı oldukça düşüktür.

Merdivenlerden inmekten ziyade özellikle merdiven çıkmanın üşenme hissi veren bir aktivite olduğunu söylemeye gerek yok. Ama merdiven çıkmanın faydaları yararları düşünüldüğünde bu durumda sağlık için egzersiz yapma fikri ön plana çıkıyor. Yabancı ülkelerde merdiven çıkma aleti adı verilen zayıflama aletleri piyasaya sürülüyor. Yani bu iş bu kadar etkili. İşte merak edenler için merdiven çıkmanın faydaları ve varsa zararları konusunda ilginç bilgiler.

Öncelikle bacakları çok iyi çalıştıran bir egzersiz olan merdiven çıkmanın, koşmaktan daha fazla performans gerektirdiğini söylemeliyiz. Hızlı biçimde merdiven çıkmak saate 1000 kalori gibi inanılmaz bir enerji harcatmaktadır. Merdiven çıkmak kaç kalori diye merak ediyorsanız kalori cetvellerine bakabilirsiniz. Orta tempoda merdiven çıkmak 1 saatte yaklaşık olarak 600 kalorilik bir yağ yakıyor. Günde 10-15 dakika tempolu bir biçimde merdiven çıkmak bile sizlere 300 kalori yağ yaktıracaktır ki bu aşağı yukarı 1 saat yürümeye eşdeğerdir. Merdiven çıkmanın yararları bakımından birkaç şey söylemek gerekirse özellikle kalça, baldır ve basen, göbek bölgelerindeki yağları eritmek, kısacası bölgesel incelme sağlamak için merdiven çıkmanın eşsiz bir egzersiz hareketini söylemek yanlış olmaz.

Her gün ortalama olarak 50 merdiven çıkan birisi 1 yılda ortalama olarak 2.5 kilo yağ yakar ve zayıflama sağlar. Bu miktar günlük 200-250 ye çıkartıldığında 1 yılda 10 kilo vermek işten bile değil. 200 basamak yaklaşık olarak 16 kat ediyor. Saah öğle ve akşam 5 er kat çıksanız bu miktara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Diyetsiz zayıflamanın yolu hem de hiç bir zayıflama ilacı kullanmadan kilo vermek.. Aslında kulağa oldukça hoş geliyor.

Merdiven çıkmak zayıflatırmı? Bu soruya yanıt vermek aslında pek te zor olmasa gerek. Kalori yaktıran her egzersiz zayıflatır. Tabi bu egzersizlerin istikrarlı bir biçimde yapılması lazım geliyor. Örneğin 2-3 ay süreyle her gün 15 dakika merdivenlerden çıkarsanız bu durumda 3 ayda 3-10 kilo arası bir zayıflama başarısı gösterebilirsiniz. Bu arada yediklerinize dikkat etmeniz ve bacaklarınızın tutulmaması için merdiven egzersizi sonrası 30 dakika tempolu yürüyüş yapmanız gerekmektedir.

Merdiven çıkmak basen yaparmı-merdiven çıkmak kalça büyütürmü? Merdiven çıkmak asla basen yapmaz ve kalça büyütmez. Tam aksine basen eritmek ve kalça inceltmek için kullanılabilir. Merdiven çıkmak basen yağlarını eriti, kalçayı sıkılaştırır ve bu popo bölgesindeki kasları sıkılaştırarak bacak inceltici etki yapar. Zaten merdiven çıkmanın zararları denilince hanımların ilk akıllarına gelen şeyler basen yapma ve kalça büyütme meselesi oluyor. Tekrar söyleyelim. Bu iddiaların bilimsel dayanağı yoktur.

Merdiven çıkmanın yararları elbette bu kadarla sınırlı değil. Özellikle kalp ve damar rahatsızlığı riski olan kişilerin haftada 3 kez merdivenlerden çıkarak antrenman yapmasını uzmanlar öneriyorlar. Bu sayede kan dolaşımı hızlanmakta ve damarlarda daralma riski önemli ölçüde düşmektedir. Diğer yandan selülit sorununun temelinde selülite neden olan yağ dokularının yeteri kadar kanlanmaması yatmaktadır.

Merdiven çıkmak, yürümek, koşmak, bisiklete binmek gibi aktiviteler bacak ve kalça bölgesinin daha fazla kan ile beslenmesini sağlayarak selülit oluşumunu durdurur ve var olan selülitlerin de iyileşme sürecini hızlandırır. 6 ay süreyle günde 5 dk ve daha fazla merdiven çıkanlarda selülit namına bir şey kalmaz. Merdiven çıkmanın faydaları arasında bir de pek bilinmeyen yararlar var. Örneğin Merdiven çıkmak kalbi güçlendirir, vücutta özellikle bacaklarda kemik yoğunluğunu arttırır, kasların tonusunu artırır ve fit bir bacak görünümü sağlar. Kan şekeri, kandaki kolesterol, kan basıncı, tansiyon değerlerinin normal düzeyde kalmasına yarar. Düzenli merdiven çıkanlarda yaşlılıkta bunama, alzheimer, kemik erimesi ve denge sorunları, bellek kaybı gibi sağlık sorunlarına daha az rastlanıldığı bilinmektdir.

Bu yazı merdiven çıkmak kaç kalori, merdiven çıkmanın faydaları, merdiven çıkmanın zararları, merdiven çıkarak zayıflama, merdiven çıkınca kalp çarpıntısı  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

merdiven inip çıkmak zayıflatırmı, Merdiven çıkmak, merdıven ınıp cıkmak kac kalorı, merdiven inip çıkmanın faydaları, merdiven inip çıkmak, merdiven çıkmak kaç kalori, merdiven çıkmak zayıflatırmı, merdiven çıkmak kalori, merdiven çıkmak bacakları inceltir mi, merdiven inip çıkmak basen yaparmı

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz