Kiraz Sapı Çayının Faydaları Nelerdir

Kiraz Sapı Çayının Faydaları Nelerdir

Merhaba sevgili okurlarımız. Doğada hiç bir şeyi israf etmemeliyiz ki buna kiraz sapları da dahildir. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan kiraz saplarını kiraz yedikten sonra kurutup çayını da içebilirsiniz.Şimdi maddeler halinde kiraz sapları ile yapılan çayın faydalarına göz atalım:

Kiraz Sapı Çayının Faydaları Nelerdir

1: Antioksidan Açısından Zengindir

Kiraz saplarından yapılan çay ciddi oranda antioksidan içeriğine sahiptir. Antioksidanlar vücuttaki zararlı serbest radikalleri uzaklaştırarak vücudunuzu hastalıklara ve kansere karşı korur. Erken yaşlanmanızı önler ve hücre hasarlarına karşı sizleri korur.Genç bir vücut için antioksidan olmazsa olmazlardandır.

2. Antibiyotik Etkisi

Kirazın meyvesi gibi sapları da antibiyotik etkisi vardır. Yani vücudunuza giren zararlı mikroorganizmaları öldürür. Bu esnada antibiyotikler gibi faydalı mikroorganizmaları yok etmeden sadece zararlıları öldürür.Bu sayede bağışıklık sisteminiz güçlenir ve hastalanma riskiniz azalır.

3. Böbreklere Olumlu Etkileri

Kiraz sapları vücudun su dengesini korumada etkili gıdalar arasındadır.Bu sayede böbreklerin daha sağlıklı kalması için etkilidir.Özellikle yaz aylarında böbreklerin çok çalıştığı zamanlardır.Bu yüzden yazın daha çok çalışan böbreklerimizin sağlıklı kalması için kiraz sapı çayını tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

4. İdrar Söktürücü Etkisi

Kiraz sapı çayının idrar söktürücü etkisi vardır. Bu sayede mesane kanserine karşı sizleri korur ve daha sağlıklı bir boşaltım sistemine sahip olursunuz.

5: Sakinleştirici Etkisi

Özellikle akşam uyumadan önce içilen bir bardak kiraz sapı çayı ile sakinleşecek ve daha rahat bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır. Aynı zaman bu çay ile kaslarınızı gevşetecek,rahatlayıp sakinleşeceksiniz.

6: Kolesterolü Düşürür

Kiraz sapı çayı kötü kolesterolü düşürerek kan damarlarının tıkanmalarını önler. kolesterolün damar içinde birikmesini engelleyerek damar tıkanıklığı ve kalp krizi risklerini düşürür.Kolesterol sorunu olanların kiraz sapı çayını içmelerini tavsiye ediyoruz.

7: Metabolizmayı Hızlandırır

Kiraz sapı çayları metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur.Yüksek metabolizma hızı vücuttaki fazla yağların yakılmasına yardımcı olarak bu sayede kilo vermenize de yardımcı olur.Diyet yaparken kiraz sapı çayını tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Sevgili okurlarımız. Kiraz saplarına para vermek yerine kirazın meyvesini alıp saplarını atmadan saklayabilirsiniz. Bir kaç gün güneşte kuruduktan sonra demliğe ortalama 1 avuç koyup 5-10 dakika kadar kaynatmanız yeterli olacaktır.

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz