Mesane İltihabı İçin Doğal Tedaviler

Mesane İltihabı İçin Doğal Tedaviler

Mesane iltihabı (sistit) veya UTI, bir çok kadını yaşamının bir bölümünde etkilemiş veya etkileyecek olan bir boşaltım sistemi hastalığıdır. Acı verici ve rahatsız edici olmasının yanında, mesane iltihabı uykusuzluğa ve günlük aktivitelerimizin kısıtlanmasına da neden olabilir.

Bir sağlık sorunu yaşadığımızda bir doktora danışmadan hareket etmememiz ne kadar önemli olursa olsun, bazı durumlarda antibiyotikten başka çare olmadığı kanısına varırırz. Antibiyotik karaciğere zarar vereceği gibi, vücudun direnç oluşturması halinde etkisi de azalacak ve boşa gidecektir. Bu nedenle, en büyük önceliğimiz, mesane iltihabını hiç başlamadan bitirmek, veya nüksetmemesi için bir takım önlemler almak olmalıdır. Bu sayede sistit günlük yaşantımızı baltalar hale gelmeyecektir.

Mesane iltihabının temel sebepleri nelerdir?

Böbreklerimiz, kanı süzüp temizleme görevini yerine getirdikten sonra, elde ettikleri toksinleri idrar yoluyla dışarı atılmak üzere mesaneye depolar. İşte bu yüzden böbrekler ile idrar yolu arasındaki bölgenin sağlıklı olması, tıkanmaması, ve bakteri üremesini önleyecek doğru asit oranına sahip olması çok önemlidir. Ama bazen; yaşa, hamileliğe, menopoza, doğum kontrol ilaçlarına, prostata, diyabete veya idrar yolunda meydana gelen fiziksel değişikliklere bağlı etkenler, bakteri üremesini arttırabilir veya idrar yolunun tıkanmasına neden olabilir. Bu da idrar yolunun iltihaplanmasına ve sistit dediğimiz hastalığın oluşmasına neden olur.

Belirtileri

 • İdrar sırasına kaşıntı veya yanma
 • Pelvik bölgede basınç
 • Sürekli idrar yapma isteği
 • Kötü kokulu/bulanık idrar, veya idrarda kan görülmesi.
 • Ateş

Mesane iltihabı için doğal tedaviler

Su

Sistiti tedavi etmenin en iyi yolu, idarımızda bulunan bakterileri kıracak doğal antibiyotikler ile beslenmektir.

 • Kızılcık: Bu kırmızı meyve, içerdiği C vitamini ve antosiyanin gibi antioksidanlar sayesinde, idrar yolu enfeksiyonlarına çok iyi gelir. Antiseptik özelliği doğrudan bakterilere müdahale etmesini sağlar. Mesela, koliforma yol açan bir bakterinin idrar yollarına girmesini engeller. İçerdiği yüksek C vitamini de bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyon riskini azaltır.
 • Maydanoz ve sarımsak: Bu ikili harika birer doğal antibiyotiktir. Yemeklerimizde kullanabileceğimiz gibi, sade olarak da tüketebiliriz. Maydanozu yemenin en iyi yolu meyve suyu ile karıştırmaktır (tercihen asitli meyveler). Sarımsağı, zeytinyağına yatırıp yumuşattıktan sonra yiyebilirsiniz. Yedikten sonra dişlerinizi iyice fırçalamayı unutmayın!
 • Laktobasil bakterileri de aynı ölçüde faydalıdır. Bunlar, her markette bulabileceğiniz yoğurt gibi mayalı süt ürünlerinde mevcuttur.
 • İdrar söktürücüler idrar yolunda sıkışmış yabancı maddelerin atılmasına ve vücutta su toplanmasını önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle, kuşkonmaz, salatalık, kereviz ve alfalfa gibi sebzeleri, ve özellikle de ananası bolca tüketmekte fayda var. Ananas, içerdiği iltihap sökücü enzimler ile kat kat etkilidir.

Mesane iltihabını önlemek için tavsiyeler

Mandalina C vitamini

 • Bakterilerin akıp gitmesini sağlamak için sıvı tüketiminizi arttırın.
 • C vitamini alın ve mümkün olduğunca çok ananas, portakal, limon ve yaban mersini suyu tüketin.
 • Özel bölgelerinizin temizliğine özen gösterin.
 • Kahveden, alkollü içeceklerden ve yeşil çaydan kaçının. Bunlar mesaneyi tahriş edip rahatsızlık verebilir.

İşte gördüğünüz gibi, mesane iltihabını tedavi etmek aslında oldukça kolay. Tek ihtiyacınız olan biraz irade ve bol su ve kızılcık tüketilen bir diyet. Kızılcığın enfeksiyona karşı etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle kızılcığı, taze veya şerbet halinde, her daim elimizin altında bulundurmakta fayda var.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz