Limon Otunun Faydaları, Kullanımı, Yararları

Limon Otunun Faydaları, Kullanımı, Yararları

Buğdaygiller ailesinden olan limon otu bitkisine ait diğer isimler citronella ve lemon grass olarak bilinir. İki veya üç metreye kadar uzayabilen bu ot, çiçek açmaktadır ve leylak rengindedir. Limon kokan yapraklara sahiptir ve ismini buradan almaktadır. Bahar döneminde tıbbi bir bitki olarak kullanılan limon otu uçucu yağlar, borneol, organik asitler, citral cineon ve limonen gibi maddeler içermektedir. Bitkinin yetiştiği ana ülke Hindistan’dır. Bunun yanı sıra Doğu Avrupa Ülkeleri, Akdeniz Ülkeleri, İspanya ile Kuzey Amerika’da da yetişmektedir. Limon otunun en yararlı bölgesi yaprak kısımlarıdır. Kokusu ile hoşluk sağlarken buna ek olarak parfüm yağı, yemek çeşnisi, böcekleri püskürtmek ve çay şeklinde kullanılmaktadır. Aşağıda limon otu faydaları, kullanımı gibi bilgiler yer almaktadır.

Limon Otu Hakkında

Limon otu günlük yaşamda kullanılan başlıca bitkiler arasında yer almaktadır. Kullanım alanı oldukça geniştir. Başta çay ve yağ şeklinde olmak üzere bitkisel kür yapımında da kullanılmaktadır. Limon otunun sayısız faydaları bulunmaktadır. En bilinen özelliklerinden biri bulunduğu ortamda sivrisinekleri uzaklaştırmasıdır. Yapraklarında bulunan keskin koku sivrisinekleri kovma özelliğine sahiptir. Akdeniz ülkeleri olmak üzere pek çok ülkede tedavi amacıyla da kullanılan limon otu birçok rahatsızlık üzerinde etkilidir ve kokusu sayesinde rahatlatıcı olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda yaprakları kokusundan dolayı kozmetik sektöründe de yaygın olarak kullanılmaktadır. Limon otu kullanıldığı maddeyi hoş kokulu hale getirmektedir. Bundan dolayı geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Limon Otunun Faydaları

Limon otu pek çok alanda tedavi edici olarak kullanılmaktadır. Bunların başında öksürüğü kesme ve solunum yollarının temizlenmesi özellikleri gelmektedir. Yapraklarında bulunan hoş koku ile parfüm olarak da tercih edilmektedir. İçerisinde bulunan etkin maddeler sayesinde etkili bir ağrı kesicidir. Şeker hastası olanlar için vücuttaki şeker seviyesinin düşmesini sağlayan özelliği de vardır. Akla gelen birçok hastalık üzerinde fayda sağlamaktadır. Mide hastalıklarından strese kadar olan önemli rahatsızlıklar limon otu ile giderilebilmektedir. Bu özellikleri sayesinde limon otu şifa kaynağı olarak da anılmaktadır. Bunun yanı sıra baharat olarak da kullanılmakta ve özellikle Asya mutfağında kendine önemli bir yer edinmiş durumdadır.

Limon Otu Rahat Nefes Almayı Sağlar

Limon otunun içerisinde yer alan etken maddeler ve yapraklarındaki hoş koku sayesinde nefes alıp vermeyi kolay hale getirmektedir. Bu etkiyi alabilmek için ot çay şeklinde hazırlanıp tüketilmektedir. Hazırlanan çay doğru şekilde tüketildiği takdirde solunum yollarını temizleme özelliği bulunmaktadır. Bu açıdan özellikle öksürüğü rahatlatmak ve kesmek üzerinde çok faydalıdır.

Baş Ağrısı İçin Limon Otu

Limon otunun içerisinde etkin maddelerin olması ota baş ağrısını giderme özelliği kazandırmaktadır. Bu sayede ağrı kesici olma özelliği bulunan limon otu ilk sırada baş ağrısı olmak üzere vücudun diğer bölgelerinde de meydana gelen ağrıların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle sürekli tekrar eden baş ağrıları bu ot ile tedavi edilebilmektedir.

Limon Otu ve Stres

Günlük yaşamda pek çok kişi stresle başa çıkma konusunda sıkıntı yaşamakta ve buna bağlı olarak çeşitli hastalıklar meydana gelmektedir. Buna çözüm olarak ise genellikle bitkisel tedavi yöntemler işe yaramakta ve en sık kullanılan bitki limon otu olmaktadır. Bu ot stresi gidermek amacıyla çay şeklinde hazırlanmaktadır. Genel çay demleme şekli otun kaynamış suya atılarak yaklaşık on dakika kadar bekletilmesidir. Özellikle yoğun iş temposu ya da sınavlar nedeniyle stres altında olan kişilerde işe yarayan etkisi bulunmaktadır. Limon otu faydaları aşağıdaki maddelerle devam etmektedir.

Limon Otu Vücudu Korur

Bazı zamanlarda radyasyon, gürültü, toksin maddeler gibi durumlara maruz kalan vücut korunmaya ihtiyaç duymaktadır. Özellikle bunlara yönelik olarak bir işyerinde çalışan kişiler için durum daha da ciddidir. Sağlığa zararlı olan faktörlerin etkisi altına olan insanlar için limon otu oldukça faydalıdır. Meydana gelen olumsuz etkiyi minimum düzeye indirmektedir.

Kansere Karşı Limon Otu

Bilindiği üzere kanser hastalığı çağımızda yaygın görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Bundan dolayı gerek tıbbi gerekse bitkisel yöntemlerle hastalığın oluşumu ve yayılması önlenmeye çalışılmaktadır. Bu bakımdan limon otu son derece faydalı etkiye sahiptir. Özellikle içerisinde bulunan citral adlı madde kanser hücrelerini yok etmektedir. Aynı zamanda mevcut bulunan kanser hücrelerine karşı mücadele etmekte ve bu hücrelerin oluşup çoğalmasına engel olmaktadır.

Limon Otunun Cilde Faydası

Cilt gün içerisinde pek çok etkene bağlı olarak yıpranmaktadır. Bunlardan biri de yaşın ilerlemesi dolayısıyla olmaktadır. Yaş ilerledikçe cilt eski canlı ve pürüzsüz görüntüsünü yitirmektedir. Bu durumla başa çıkabilmek için genellikle bitkisel yöntemlerden yardım alınmaktadır. Özellikle yaşlanmaya karşı limon otu son derece etkili olmaktadır. Bu amaçla kullanım için öncelikle bir litre su kaynatılır ve içerisine bir avuç limon otu atılır. Daha sonra yüz su buharında tutulmalıdır. Hazırlanan karışım cilt bakımı amacıyla ve tonik olarak da kullanılabilmektedir. Bu sayede mevcut kırışıklıklar giderilirken diğer yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkması da önlenmiş olmaktadır. Limon otu ile cilt daha sağlıklı ve canlı bir görünüm kazanmaktadır.

Limon Otunun Diğer Faydaları

Limon otu iltihap giderici özelliğe sahiptir. İştah açar. Yaygın olarak görülen prostat rahatsızlığına karşı oldukça etkilidir. Yapraklarında bulunan hoş kokusu sayesinde oda parfümü olarak kullanılabilir. Yüksek tansiyon hastaları için sevindirici olan limon otu tansiyonun düşmesine yardımcı olmaktadır. Şeker hastaları için de önemli bir yere sahip olan bu ot kanda bulunan şeker seviyesini düşürmektedir. Bakır, kalsiyum, potasyum, magnezyum, çinko ve demir bakımından zengin olan limon otu kolesterol içermez, kalorisi oldukça düşüktür. Genellikle bitki çayı şeklinde demlenip içilen bu bitki bağışıklık sisteminin güçlenmesine fayda sağlamaktadır. Bunun nedeni ise içersinde yer alan bol miktarda antioksidandır. Limon otunun faydalarından bahsettik şimdi kullanımı ile ilgili bilgi verecek olursak.

Limon Otunun Kullanımı

Limon otu birkaç farklı şekilde kullanılmaktadır. En yaygın tüketimi çay şeklindedir. Pratik olarak limon otu çayı hazırlamak için bir fincan kaynamış suyun içerisine limon otundan bir gram atılır. Daha sonra demlenmesi için on dakika beklenir. Hazırlanan çay günde iki kez içilebilir. Limon otu cilt bakımı amacıyla da kullanılmaktadır. Tonik haline getirip cilde uygulamak için bir su bardağı kaynamış suya bir yemek kaşığı limon otu karıştırılır. Ağzı kapalı hale karışım kaynatılarak yaklaşık on beş dakika kadar demlenmeye bırakılır. Daha etkili sonuç alabilmek için kullanımdan önce cildin zeytinyağı ile temizlenmesi tavsiye edilmektedir. Böylelikle istenilen sonuç kısa süre içinde elde edilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz