Kilo vermek isteyenlere öneriler

  • SAĞLIKLI YAŞAM
  • Kilo vermek isteyenlere öneriler için yorumlar kapalı
  • 1.075 kez görüntülendi

Kilo vermek isteyenlere öneriler

Kilo Sorunu Olanlara Öneriler

Kilo sizin için sorun mu?

Kilo Birçok İnsanın Sorunu!
Kilo Birçok İnsanın Sorunu!

Kilo her insanın problemidir. Fazla kilosu olanlar, kilo alamayanlar… Kilo fazla da olsa az da olsa her insanı etkiler. Ama en çok karşılaşılan insan fazla kiloları olan insanlardır. Öncelikle fazla kilolar günümüz insanını sağlık problemleriyle karşı karşıya bırakıyor. Bu sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmamak için fazla kilolardan kurtulmak şart. Fazla kilolarınızdan kurtulmak hayatınızı düzene sokar, sağlık problemlerinin ortadan kalkmasına yardım eder, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmenizi sağlar. Kilonuzu sorun etmekten vazgeçin ve karar verin. Karar vermek en önemli adım olacaktır. Kendinize inanın. Ve her şey yoluna girdiğinde rahat bir nefes alın. Ve işe altta yazacağım önerileri uygulayarak başlayın. Kendinize kurallar koymak sizi başarıya daha çabuk ulaştıracaktır.

Nasıl kilo veririm?

Kilo Vermenin Yolları
Kilo Vermenin Yolları

Öncelikle bir check-up yaptırın. Bu sayede fazla kilonuzun bir hastalıktan mı kaynaklandığını öğrenmiş olursunuz. Eğer hastalıktan dolayı değilse bu sizin 1 adım önde olmanız demektir. Bir hastalıktan kaynaklanıyorsa tedavinin gerektirdiği uygulamaları yapıp doktorunuza danışarak aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz. Öncelikle yazacağımız maddeleri bir kenara not edin. Not etme alışkanlığı kazanın. Bu sayede her şey belli bir plan dahilinde olacaktır. Bu sayede emin adımlarla sağlıklı bir yaşama doğru gidebilirsiniz.

Kendinize güvenin.
İnsanın kendine güvenmesi çok önemlidir. Her işe başlarken olduğu gibi bu işte de kendinize inanın ve kendi kendinizi kontrol edin. Başkalarına ihtiyaç duymadan bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Yeter ki bu kuralı uygulayın.

Sabırlı olun.
Evet sabırsız insanlar daha kolay kilo alırlar. Sabırsızca bir şeyler yemek oldukça zararlıdır. Bunun gibi kilonuzu vermenin uzun bir süreç olduğunu ama sonunda mutlu olacağınızı sık sık kendinize hatırlatın.

Hatırlatıcı kullanın.
Bunun için buzdolabınıza post-itler yapıştırın. Sakın abur-cubur yeme, bak az kaldı gibi kısa cümleleri aklınıza gelen her yere yazın. Bu sayede siz unutsanız bile hatırlatan bir şeylerin olması çok daha iyi olacaktır.

Şok diyetlerden uzak durun.
Şok diyetler bünyenizi altüst edeceği gibi kilonuzdan kurtarsa bile kısa sürede geri almanıza neden olacaktır.

Bol bol su için.
Su içmek kilo vermenin olmazsa olmazıdır. Su içerek bile kilonuzdan kurtulabilirsiniz. 2.5-3 lt günlük ihtiyacımız olan su miktarıdır. Su içmek besinlerin sindirimini kolaylaştırır. Tok tutar.

Kendi yemeğinizi pişirin.
Dışarıda yediğiniz yemeklerin kalorisini bilemezsiniz. İçine ne kadar yağ, tuz koymuşlar belli değil. Sağlıksız ortamda mı yapılmış bilinmiyor. Bu yüzden kendi yemeğinizi pişirmeniz ne yediğinizi bilmenizi sağlayacaktır. Hamburger mi yemek istiyorsunuz kendiniz yapın. Tatlı mı yemek istiyorsunuz sütlü hafif bir tatlı sizin kilonuzu vermenize çok yardım edecektir.

Yediklerinizi not alın.
Yediğiniz yiyecekleri not almanız kalorilerini hesaplamanızı sağlayacak ve daha kontrollü kilo vermenize yardım edecektir.

Erken kalkın.
Zor olacak ama erken kalkmak vücudunuzu dinç tutacaktır. Sabah içtiğiniz ılık limonlu bir su sindirim sisteminizi çalıştıracaktır. Yediğiniz yiyeceklerin sindirimini kolaylaştıracaktır. Bilirsiniz erken kalkan yol alır.

Egzersiz yapın.
Ağır spor yapmaya vaktiniz yoksa bile gün içinde kısa mesafelere yürüyerek gidin. Her gün 30 kere çekeceğiniz mekik karın kaslarınızı çalıştıracaktır.

Ara öğünleri kaçırmayın. 
Yemek aralarında yiyeceğiniz 3-5 tane fındık, fıstık, ceviz tok tutacak ve yemeklerde az yemenizi sağlayacaktır. Tuzsuz olması şartıyla.

Tuz ve şekerden uzak durun.
Tuz hipertansiyona, şeker ise diyabeti tetiklediği için bu iki beyazdan uzak durun. Tabi beyaz unu da unutmamak lazım!

Tok tutan besinleri tüketin.
Tok tutan besinleri öğle yemeğinde tüketmeniz akşam yemeğinde az yemenizi sağlayacaktır. Peki bu besinler ne sorunuzu duyar gibiyim. Sıralayalım: bezelye, çiğ sebzeler, salatalar, kuru baklagiller, fındık, fıstık, ceviz, badem, sebze çorbaları.

Bu maddeleri sadece kilosu olanlar değil sağlıklı bir hayat isteyen herkesin uygulaması gerekir. Kilo geçici bir sorundur, yeter ki sağlık elden gitmesin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.