Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Tendonlar kasları kemiklere bağlayan lifli ve güçlü yapılardır. Tendon kopması en çok bacağın ön üst kısmındaki dörtlü kas grubunda, aşil tendonunda, omuz manşetinde ve pazıda görülmektedir.

İlgili Makale: Tendon Nedir?

Tendon Kopması Belirtileri

Aşağıda sıraladığımız belirtiler bir tendon kopması vakasının göstergesi olabilir:

 • Duyduğunuz veya tendon civarında hissettiğiniz yırtılma, kopma, kütleme
 • Şiddetli ağrı
 • Aniden veya orta hızda oluşan morarma
 • Belirgin kuvvetsizlik
 • Etkilenen kol, bacak veya bölgeyi hareket ettirememe
 • Ağırlık kaldıramama

Tendon kopması durumunda tendon bağlandığı eklemin ucunda bir miktar topaklanarak şekil bozukluğuna yol açabilir.

Tendon Kopmasının Nedenleri

1 Fiziksel Etkenler

Her ne kadar çok kuvvetli olsalar da kontrolsüz hızlanma, darbe alma, kapasitesini aşacak şekilde zorlama gibi nedenlerle tendon kopması yaşanabilir.

2 Tendon Zayıflaması

Tendon ve bağladığı kas-kemik dokuları zayıflarsa tendon kopması görülebilir. Zayıflatıcı etkenler şunlardır:

 • Yaşlılık
 • Kan dolaşımının yetersiz kalması
 • Tendona steroit enjekte edilmesi (bazı ciddi tendon iltihaplarında tedavi için bu metot kullanılmaktadır)
 • Kinolon türü antibiyotik ilaçlar kullanmak

Kesinliği ispatlanmamış olsa da 0 kan grubuna sahip kişilerin aşil tendonlarının daha zayıf olabileceği düşünülmektedir.

Tendon Kopması Tedavisi

1 PRP Tedavisi

PRP (trombositçe zengin kan plazması) tedavisi tendon kopması vakalarında son zamanlarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. PRP, hastanın kendi kanından pıhtılaştırıcı ve yenileyici kan elementlerinin konsantre versiyonudur. Tendon bölgesine şırınga edilir. Bu sayede:


 • Cerrahi müdahaleye gerek kalmayabilir.
 • İyileşme süreci kısaltılır.
 • İyileşme sürecinde ortaya çıkabilecek ufak tendon yırtıkları ve yaralanmaları riskini düşürür, tendon kopmasının tekrarlama ihtimalini azaltır.

PRP kişinin kendi kanından alındığı için son derece güvenli ve vücutla uyumludur. Ancak PRP için ilk kırk sekiz saat çok önemlidir, tendon kopmasından sonra en kısa süre içerisinde hastaneye gidilmelidir.

2 Cerrahi Müdahale

Tendon vücudun diğer bölümlerine oranla ne yazık ki daha yavaş yenilenmektedir. Ayrıca kopan kasın hareketliliği yenilenme sürecini uzatır. Bu iki neden çoğu tendon kopması vakasında cerrahi müdahaleyi gerekli hale getirmektedir. Operasyon esnasında tendonun kopan iki ucu dikilir.

Çoğu tendon kopması tedavisinde PRP tedavisi ve cerrahi müdahale birlikte kullanılınca daha verimli sonuçlar alınmaktadır.

3 Ev Tedavisi

Tendon kopmasının tedavi süreci hassas bir bakım gerektirir. Hastanede uygulanan tedavilerden sonra siz de evde aşağıdaki tedavileri uygulamalısınız:

Dinlenme: Tendon kopması haftalarca dinlenme ister. Çok hafif egzersizlere devam etmelisiniz, ancak tendon civarında bir ağrı hissettiğinde hemen durmalısınız.

Buz Tedavisi: Buz uygulamak tendon civarındaki ağrı ve iltihabı yok edecektir. Tendon kopmasından sonraki ilk yetmiş iki saat içerisinde saatte iki kez on dakika boyunca buz uygulayın.

Ağrı Kesiciler: Ağrı kesici kullanabilirsiniz. Özellikle iltihap önleyici ağrı kesiciler olası bir iltihap oluşumunu da engellerler.

Isınma: Egzersiz veya hareket öncesinde ısının; sonrasında ise kontrollü bir şekilde açma germe uygulayın.

Yavaş Yavaş Kuvvetlendirin: Aktivite zorluğunu aşamalı olarak artırmalısınız.

Sigara İçmeyin: Tüm tütün mamullerinden uzak durun. Aksi takdirde doku yenilenmesi hızı ve kalitesi düşer, daha uzun süreli ve sorunlu bir tedavi süreci yaşarsınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz