Kırım kongo kanamalı ateşi belirtileri

Kırım kongo kanamalı ateşi belirtileri

Kırım kongo kanamalı ateşi hastalığının belirtileri nelerdir, belirtilerin görülmesinin ardından ne yapılmalıdır, bu hastalıktan nasıl kurtuluruz, tüm bu soruların yanıtlarını kırım kongo kanamalı ateşi belirtileri başlığı altında sizleri bilgilendirmek için topladık. Ciddi bir rahatsızlık olan ve belirtilerinin görülmesinin ardından yaşamı tehdit eden hatta ölüme kadar götüren bu hastalık keneler tarafından ısırılan kişilerde görülür. Kene ısırmasıyla husule gelen kırım  kongo kanamalı ateşi mütenevvi belirtiler gösterir.


Kırım kongo kanamalı ateş belirtileri
Kırım kongo kanamalı ateşi hastalığının çiftçilerde, çiftlik hayvanı besleyenlerde, çobanlarda, kasaplarda, mezbaha da çalışanlarında, et ve et ürünleri market işçilerinde, hayvancılıkla uğraşanlarda, veterinerlerde, hasta hayvan ile teması olanlarda ve salgın bölgelerde görev yapan sağlık personellerinde görülme riski oldukça büyüktür. Yapısal olarak küçük canlılar olan keneler 6-8 bacaklı, uçamayan ve zıplayamayan hayvanlardır. İnsanın e hayvan kanı emerek beslenen bu canlıların, ısırması sonucu vücuda salmış oldukları virüsler kırım kongo kanamalı ateşi hastalığına yol açmaktadır.

Kırım kongo kanamalı ateşi belirtileri ise; yüz, boyun ve göğüs bölgesinde kızarıklık, göz kızarması ve iltihabı, şiddetli yüksek ateş, karın ağrıları, baş dönmesi ve şiddetli baş ağrısı, dışkı ve idrarda kan, ağız içi, diş ve dudaklarda kanama, burun kanaması, gövde kol ve bacaklarda morluklardır.

Kene ısırılması sonucu hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bu belirtilerin ortaya çıkması sonucunda hastanın tedavisi ne kadar gecikirse, sorunun ciddiyeti de artacaktır. İleri evrelerde ise karaciğer, böbrek ve akciğer yetmezlikleri husule gelmekte ve bu sorunların görülmesi ile hasta hayatını kaybetmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz