Keneden korunma yolları nelerdir?

Keneden korunma yolları nelerdir?

Keneden korunmanın yolları keneden korunma yöntemler keneden nasıl korunuruz keneden nasıl korunmalıyız keneden korunmak için ne yapılmalı sagliksiteniz.com’da!

Keneden korunmanın yolları

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte etrafta dolaşan kenelerin vücudunuzda herhangi bir bölgeyi ısırması Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını meydana getirir. Haziran ve Temmuz ayları kenelerin en çok sorun yaşattığı mevsimlerden, bu aylarda keneden korunmak için önlem almakta fayda var. Keneden nasıl korunuruz bilirsek, yol açtığı KKKA hastalığına yakalanmak ve hayatımızı kaybetmeyiz.

KKKA hastalığı ölümcüldür. Pek çok can olan bu hastalıktan ve keneden korunmak için virüsü taşıyan özellikle hyalomma türüne ait kenelerin en çok bulunduğu piknik alanlarından, ormanlık bölgelerinden uzak durmalı ya da bu tür ortamlarda yere açık renk örtüler serilerek üzerinde oturulmalıdır. Böylece size yaklaşan bir kenenin varlığından haberdar olabilir ve önlem alabilirsiniz.

Hayvan barınaklarının olduğu bölgelerden de uzak durulmalıdır. Tarım arazileri de kenelerin çok bulunduğu ortamlardır. Açık renkli elbiseler giymek, bulunduğunuz ortamdan uzaklaşırken sık sık elbiselerinizi kontrol etmek, kenelerden korunma yöntemleridir.

Vücuda kene yapıştığı zaman bir an evvel o keneyi vücuttan uzaklaştırmak hastalığın riskini azaltmış olur. Kene vücuda yapıştığında öldürülmemeli ya da patlatılmamalıdır. Bu tür davranışlar çok tehlikelidir. Vücutta bulunan kenenin üzerine sigara basmak, kolonya, gaz yağı, alkol ve benzeri kimyasal ürünler dökmekte çok hatalı yöntemlerdir, sakın bunlara başvurmayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz