Soğuk Terleme Nasıl Olur Nedenleri Nedir

  • Genel Sağlık
  • Soğuk Terleme Nasıl Olur Nedenleri Nedir için yorumlar kapalı
  • 658 kez görüntülendi

Soğuk Terleme Nasıl Olur Nedenleri Nedir

Terleme vücudun çevresel koşullara bağlı olarak ısının yükselmesine karşı verdiği tepkidir. Nasıl çok soğukta titreme tutuyorsa tersi durumda terlemeye başlarız. Her ikisi de vücudun normal sıcaklığını koruma çabasıdır.

Sıcak nedeniyle ılık terleme oldukça olağan bir durumdur hatta uzmanlar vücudun toksinlerden daha çabuk kurtulması için bu terlemenin faydalı olduğunu belirtmektedir.

Soğuk terleme ise pek iyi karşılanmayan bir durumdur. İsterseniz soğuk terlemenin nedenlerini inceleyelim. Bu sayede soğuk terleme hakkında merak edilenleri öğrenmiş olacaksınız. Zaten soğuk terlemeye neden olan durumların tamamı vücut için iyi karşılanmadığı için sizde soğuk terlemenin anlamını tam olarak çıkarmış olacaksınız.

Düşük Kan Basıncı: Tıbbi adı “hipotansiyon” olan düşük kan basıncı soğuk terleme nedenleri arasında en sık görülenidir. Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte ortalama olarak 90/60 mm Hg altında çıkan değerler kan basıncının düşük olduğuna işaret eder. Düşük kan basıncı kalp sorunları, endokrin sistem sorunları, yetersiz beslenme, dehidrasyon, şiddetli kan kaybı, enfeksiyon, ciddi bir alerjik reaksiyon nedeniyle olabilir. Kan basıncı çok düşük olduğu zaman beyin ve diğer hayati organlara yeterli miktarda oksijen taşınamaz ve hayati tehlike yaşanabilecek hastalıklar ortaya çıkabilir. Düşük tansiyon belirtileri arasında soğuk terlemeye ek olarak baş dönmesi, sersemlik hissi, ıslak ten, bulanık görme, bulantı, hızlı nefes alma, yorgunluk ve susuzluğu sayabiliriz. Şiddetli veya tekrarlayan belirtiler için ilaçla tedavi uygulanabilir, tuz ve su içeren bir beslenme ile ilaçlara destek olunabilir.

Toksik Şok Sendromu: Staphylococcus veya Streptococcus bakterisi enfeksiyonu nedeniyle oluşan toksik şok sendromu genellikle tampon kullanan kadınlarda görülmektedir. Enfeksiyona neden olan bakteriye göre soğuk terleme dışındaki belirtileri farklılıklar göstermekle birlikte yaygın olarak baş dönmesi, ateş, kan basıncında düşme, döküntü, konfüzyon, halsizlik ve solunum güçlüğü birlikte ortaya çıkar. Genellikle antibiyotiklerle tedavi edilebilen hastalığın ileri vakalarında ağrıları ve şişliği azaltmak için steroidler kullanılabilir.

Sıcak Çarpması: Vücut sıcaklığının düzenlenmesi de dahil olmak üzere pek çok fonksiyonu bulunan beynin “Hipotalamus” bölümü vücut aşırı ısındığında terlemeyi sağlayarak dengeyi korur. Ancak uzun süren sıcağa maruz kalma gibi bazı durumlarda vücudu soğutacak kadar ter üretilemeyebilir ve vücut soğumak yerine daha da ısınır. Sıcak çarpması denem bu durum soğuk terleme dışında bulantı, kusma, susuzluğun artması, hızlı kalp atışı, kas krampları ve yorgunluğa neden olur. Sıcak çarpmasına ilk tedavi serin bir yere geçerek ve su tüketimini arttırarak yapılabilir.

Soğuk terleme baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik, nefes darlığı, üşüme veya göğüs ağrısı ile birleştiğinde bir uzman tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Bu yazı soğuk terleme nasıl olur nasıl geçer, soğuk terlemenin nedenleri, soğuk terlemenin tedavisi sebebi nedir, soğuk terlemeye ne iyi gelir, soğuk soğuk terleme sebebi konusunda yazılmıştır.

çocuklarda soğuk terleme nedenleri, soğuk terlemeye ne iyi gelir, soguk souk terleme iyimi kötümü, soğuk terleme nasıl geçer, soğuk terleme neden olur, soğuk soğuk terlemeye ne iyi gelir, çocuklarda soğuk terleme, soğuk terleme nasıl olur, ibrahim saraçoğlu cocuklarda soguk terleme, soğuk terleme nedenleri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.