Kadınlarda Sık Görülen Ağrılar

Kadınlarda Sık Görülen Ağrılar

Kadın doğum kliniklerine başvuran hastaların yaklaşık yüzde 1.3′ünde siklus ortasına rasgelen ağrılar görülmektedir. Böyle ağrılar yumurtlama dönemi denilen siklus ortasına rastlar. Önceleri çok

şiddetlidir. 20-30 dakika süren bu ağrılar daha sonra hafifler.

Ağrının yanı sıra batında gaz şikayeti vardır. Her siklus ortasında görülür. Kadınlarda siklus dönemi ağrıları çoğu kez apandisite bağlı ağrı ile karıştırılabilir. Batının sağ alt dörtte birinde hissedilir. Bazen bulantı ve kusma görülebilir. Dokunmakla batın hassastır. Bu ağrının nedeni tam olarak açıklanamamaktadır.

Kadınlarda aybaşı, menstrüasyon döneminde görülen ağrılar başlıca iki nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Birincisi kadın organlarında meydana gelen bir bozukluğa bağlı olabilir. İkincisi ise organlarda bir bozukluk ya da psikolojik nedenlere bağlı olmadan ortaya çıkan ağrılardır. Genellikle aybaşı kanamalarından bir iki gün önce başlar. Aybaşıdan iki gün sonra biter. Sırtın arka kısmına, kuyruk sokumuna vurabilir. Kanamanın ilk saatlerinde başlar. İlk adetten birkaç ay sonra ortaya çıkarak yıllarca sürebilir.

Özellikle doğum kontrol hapı kullananlarda daha sık görülmektedir. Aybaşı döneminde baş ağrılarının sıklığında da belirgin bir artış meydana gelmektedir. Kadınlarda cinsel birleşme öncesi çok şiddetli kas krampları ve ağrı görülebilir. Bu durum cinsel birleşmeyi engelleyecek kadar ciddi boyutlara varabilir. Nedeni büyük oranda psikolojiktir. Geçmiş dönemlerde geçirilen korku ve üzüntüler, güvensizlik duygusu gibi nedenlere bağlı olarak gelişebilir.

Böyle bir durumdaki kadının hasta olarak kabul edilmesi ve tedaviye alınması gerekir. Hasta ikna edilmeye çalışılmalı, gerekirse anestezi altında kasların gevşetilmesine çalışılmalıdır. Cinsel birleşme sırasında ortaya çıkan diğer bir tip ağrı ise yanma tarzındaki ağrılardır. Bu tip ağrının da nedeni büyük oranda psikolojiktir.

Bu yazı kadınlarda adet ağrısı, kadınlarda aybaşı ağrısı, aybaşı ağrısı sebepleri, adet ağrılarının nedenleri, kadınlarda adet ağrıları, aybaşı ağrılarının nedenleri, aybaşı ağrısı nasıl geçer, adet ağrılarına ne iyi gelir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

aybasidan sonra bel agrilari, aybaşı ağrıları, kadınlarda aybaşı, aybasidan sonra mede agrisi, aybasi agrisi, ovulasyon dönemi ağrıları, ay basi agrlari, ay başı ağrılarına ne ıyı gelır, türe kızının ay başı olma durumu, adet gören kadın neden bacak ağrısı olur

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz