Atrofik Vajinit Nedir

  • KADIN HASTALIKLARI
  • Atrofik Vajinit Nedir için yorumlar kapalı
  • 1.149 kez görüntülendi

Atrofik Vajinit Nedir

Atrofik vajinit, vajinal dokunun dejenerasyonu nedeniyle ortaya çıkan bir iltihaplanmadır. (Atrofik Yunanca “trophe”: beslenme ve negatif ek olan a”nın biraraya gelmesinden

oluşur).

Belirtiler
– Vajinada acıma, yanma veya kaşıntı;
– Cinsel ilişkiden sonra hafif kanama;
– Cinsel ilişkinin acı vermesi.

Problem genellikle menopozdan sonra ortaya çıkarsa da süt verme sırasında da görülebilir. İki durumda da östrojen salgısı azalır, vajinanın duvarları kuruyup incelerek daha az esnek bir hale geldiği için kolayca kanayabilir. Bir alt karın muayenesi teşhis koymaya yeterli olursa da, doktorunuz vajinal enfeksiyondan şüphelenmişse laboratuvar testleri de isteyebilir. Atrofik vajinit hastalıktan çok bir rahatsızlık olarak tanımlanabilirse de seks hayatınızı etkileyebilir.

Tedavi
Süt veren kadınlarda sorun geçicidir. Menopoza geçmişseniz, doktorunuz östrojen takviye tedavisi önerebilir; veya vajinaya pomat ya da supozituvar şeklinde doğrudan östrojen uygulayabilirsiniz. Bunlar tedavi değildir ama günlük rahatlama sağlar. Başlıca sorun cinsel ilişkinin acı vermesi ise suda eriyebilen kayganlaştırıcı bir madde yardımcı olabilir. Düzenli cinsel ilişki vajinadaki kan dolaşımını geliştirdiği için dokuların esnekliğini korumasına yardımcı olur.

Bu yazı atrofik vajinit tedavisi, atrofik vajinit belirtileri, atrofik vajinit nedir, atrofik vajinit tedavi yöntemleri, atrofik vajinit bitkisel tedavi, atrofik vajinit ne demek konusunda yazılmıştır.

atrofik vajinit, atrofik vajinit nedir, atrofik vajinit tedavisi, atrofik vajinit bitkisel tedavi, atrofik nedir, vajinit nedir, atrofik nedir gözde, atrofik vajinit belirtileri, atrofik olması nedir, atrofik distrufik

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.