İştah Azaltacak Süper Gıdalar

İştah Azaltacak Süper Gıdalar

İştah, hem psikolojik hem de fiziksel bir olaydır. İyi görünen ya da güzel kokan bir  yemek tabağı gördüğümüzde, vücutta istemsiz fizyolojik tepki uyandırır. Sağlıklı bir iştah sahibi olmak iyidir, ancak iştahta gereksiz bir artış problemli olabilir.

İnsanlar, sağlıksız bir yaşam tarzı, ruh hali değişimi, depresyon, can sıkıntısı, stres, kaygı ve çeşitli duygusal faktörler yüzünden artmış bir iştaha sahip olabilirler . Ayrıca, adet öncesi sendromu, bulimiya, hipertiroidizm, graves hastalığı, hipoglisemi, diyabet ve gebelik gibi bazı durumlar kişinin iştahının yükselmesine neden olabilir.

Sebeplerine bağlı olarak artan bir iştah, birkaç gün veya daha uzun sürebilir. Sağlıksız beslenme alışkanlıklarına, kilo alma ve diğer birçok sağlık sorunlarına neden olabilir.İster sağlıklı kalmak, kilo vermek veya sadece yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek istiyorsanız, iştahınızı kontrol altında tutmanız önemlidir.

İştahı bastırmaya yardımcı olmak için birçok strateji var. Bazıları rafine edilmiş karbonhidratlardan kaçınıyor, güneş ışınlarına maruz kalıyor ve bol miktarda su içiyor . İştahınızı azaltmak için belirli besinleri günlük diyetinize dahil edebilirsiniz.

İştahınızı bastırmak için bu gıdalar faydalı   olabilir:

1. Yulaf ezmesi
Bir kase yulaf ezmesi ile daha uzun süre tok kalabilirsiniz. Yulaf ezmesi (hem çözünür hem de çözünmez lif ) içerir ve vücutta kolesistokinin olarak bilinen iştah düzenleyen hormonu artırmaya yardımcı olur.

Artı, yulaf ezmesi, yağ yakma sürecini hızlandırırken kan şekeri ve insülini optimum seviyelerde tutmaya yardımcı olan yavaş sindiren bir karbonhidrattır. Bunun üzerine, yulaf ezmesi LDL’yi (“kötü”) azaltan kolestrolü düşürebilir ve kan basıncını dengeler.

Yulaf ezmesinin doyurucu etkisini arttırmak için, tarçın tozu ile biraz  yulaf yiyin.

2. Elma
Elma midenizin daha uzun süre tatmin olmasını ve aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olan, çözünür liften zengin bir besindir. İştahı kontrol altında tutmada anahtar olan az kaloriye ve yüksek su içeriğine sahiptirler.

Ayrıca, elmalardaki pektin kilo vermeye yardımcı olur ve açlık hissi yaratan kan şekeri artışlarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca enerji seviyenizi de yükseltir.

Her çeşit elma yiyebilirsiniz, ancak  elmayı kabuklu olarak yemeniz gerekir. Elma, ideal bir sabah veya öğleden sonra atıştırmalıktır.Elmayı düzgün çiğnemeye dikkat edin. Çiğnemeyi yavaş yapmalısınız. Bu tokluk hissini harekete geçirir.

3.Yoğurt
Mükemmel bir protein kaynağı olan yoğurt , iştahı bastırmaya yardımcı olur. Yoğurtta açlık çekincelerini kontrol etmeye yardımcı olan ve vücudunuzun gün boyunca devam etmesine yardımcı olan iyi miktarda kalsiyum bulunmaktadır .

Aynı zamanda yağ yakma özelliği olan ve yapılan araştırmaya göre, en az üç günlük yoğurt porsiyonlu diyetler de kilo verme sürecini  hızlandırıyor.

Yoğurdu yemeklere katabilir veya   biraz meyve ekleyerek tüketebilirsiniz.Ayrıca bir bardak yoğurt smoothie de iyi bir seçimdir.

4. Keten tohumu

Lif, omega-3 yağ asitleri ve protein bakımından zengindir, keten tohumları iştahınızı bastırmanıza yardımcı olur ve size doygun kalmanıza ve daha uzun süre tok olmanıza yardımcı olur. Ayrıca, iştahı baskılayan hormon kolesistokinin seviyelerini artırabilecek iyi bir omega-6 yağ asitleri kaynağıdırlar. Tahıl, yoğurt, salata ve sebzelerde öğütülmüş keten tohumları serpebilirsiniz. Sabahları bir çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumu su ile alabilirsiniz.

5. Avokado
Avokado, iştahı bastırıp aşırı yemek isteğini azaltabilecek başka bir meyve.Sağlıklı tekli doymamış yağ asitleri ve çözünür liften zengindir, vücudun avokado sindirmesi uzun sürüyor. Bu, tokluk hissi verir. Avokado içindeki oleik asitin iştahı azaltmasına yardımcı olduğu ve kilo kaybına katkıda bulunduğu ayrıca avokadolarda kalori ve yağ oranı yüksek olduğu için bu kremsi meyveyi düzenli bir şekilde tüketin.

6. Yeşil Çay

Yeşil çay, ister sıcak olsun isterse soğuk olsun, iştahınızı bastırmak ve akılsızca atıştırmayı bırakmanız için yemekler arasında içebileceğiniz içeceklerden biridir. Yeşil çay, EGCG gibi, doygunluk hissi yaratmaktan sorumlu olan kolesistokinin hormonunu arttıran phytonutrients içerir.

Ayrıca, yeşil çaydaki kateşinler kan şekeri artışını yavaşlatır ve yüksek insülin ve daha sonra yağ depolamayı önler. Kararlı kan şekeri seviyeleri de açlık arzusunu stabilize eder. Ayrıca, yeşil çay, C vitamini, karotenoidler, çinko, selenyum, krom ve diğer az miktarda mineraller gibi besinlerle doludur. Çatlakları kontrol altına almak ve kilo vermeyi teşvik etmek için günde yaklaşık üç ila dört fincan yeşil çay için.

7.Badem
Badem, aşırı doymamış yağlar ve tekli doymamış yağlar gibi zengin bir sağlıklı yağ kaynağıdır ve bu da aşırı yemenizi önler. Bu sağlıklı yağlar kolesterol seviyenizi de düşük tutarlar. Artı, badem iştah kapatıcı elyafın barındırır, bu lif daha çabuk aç hissetmemek için sindirim için zaman alır.

8. Acı Biber
Acı biber gibi baharatlı yiyecekler  kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacak kapsaisin adı verilen bir bileşik içerir.
İştah kontrolü için  çiğ, pişmiş, kurutulmuş veya toz haline getirilmiş acı biber yiyebilirsiniz

9.Yeşil yapraklı sebzeler,
Yeşil sebzeler  elyaf ve su içerirler bu sizi tokluk hissi vererek  açlık sinyallerini kapatır. Bu düşük kalorili sebzeler günlük yenilirse optimal sağlık yararları sağlar ve kilo vermeye yardımcı olur.

Yeşil bir salata, serinletici bir bardak sebze suyu veya çorba kasesi çiğ tüketmek ıspanak, hardal, tüm yeşillikler  veya kuşkonmazı seçebilirsiniz. Bu sebzeler tok tutmak için tatmin edici ve son derece besleyici ve lezzetli bir seçenektir.

10. Yumurta
Yumurta ayrıca yemekler arasında atıştırmayı bırakmanıza ve iştahınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Onların doyurucu etkisi , kalıcı enerji sağlayan kaliteli protein kaynağıdır.Sabah yumurta ikram etmek kahvaltı için sabah ortasında açlık sıkışmalarını engelleyebilir. Bir araştırmaya göre, insanlar kahvaltıda yumurta hazırladığında öğle yemeğinde kahvaltıda tahıl yiyenlere kıyasla daha az acıkır.

Çok düşük kalorili, kolestrol içermeyen ve neredeyse hiç yağ içermemesi nedeniyle, yumurta iyi bir seçenektir. Eğer açıklanamayan ve sürekli artan iştahınız varsa doktorunuza danışmalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz