Kasık Mantarı

Kasık Mantarı

Kasık mantarı, kasıklarda meydana gelen ve diğer mantar çeşitleri gibi oluşan, virüs nedenli bir enfeksiyon türüdür. Kasık mantarı genellikle vücudun metabolizma sistemine bağlı sorunlardan kaynaklanır.

Vücuda bütün gıdaların çoğu kişiye fayda sağlayan organizmalardır. Vücut alınan besinleri iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayırarak faydalı olanları vücuda ulaştırarak, zararlıları dışarı atar.

Ancak bazen vücuda zararlı olan bu besinler dışarıya atılamaz ve sağlığı olumsuz olarak etkileyebilir. Bu maddeler kimyasal içerikli maddeler, antibiyotikler ve hatta makyaj malzemeleri olarak sayılabilir. Bu tür vücuda zararlı olabilecek maddeler faydalılar ile ayrıştırılamadığında fırsat bularak enfeksiyon oluşumuna neden olabilmektedir.
Vücut kendine zarar verebilecek maddeleri tespit ederek yararlı olanlarla ayrıştırmak ile yükümlüdür. Ancak bazı durumlarda virüsler değişim göstererek vücut zararlı maddeleri algılayamaz ve oluşan virüsler vücuda yayılarak çoğalır. Çoğalan virüsler sağlığa ciddi anlamda zarar verebilir ve dolayısı ile kasık mantarı oluşumu gerçekleşebilir.

Kasık Mantarı Nedenleri:

Kasık mantarları el, ayak, ve tırnaklarda meydana gelen mantarlardan dolayı kasıklara kadar ulaşabilir. Bu alanlarda meydana gelen her türlü mantar kasıklara yayılabilir ve kasık mantarına neden olabilir.

Kasık mantarı özellikle cilt yüzeyinde kırmızı ve kahverengi renklerinde değişebilen ve kabarık lezyonlar oluşabilir ve bu lezyonların çevresinde su kabarcıkları oluşabilir.

Oluşan lezyonların kenar kısmı genelde daha koyu olur ve ortaya doğru rengi açılabilir.
Kasık bölgesinde oluşan mantarlar genelde çift taraflı gerçekleşir.

Bazen kişiyi şiddetli ağrıya maruz bırakabilir.

Bölgede kaşıntı oluşur.

Kaşıntı ve kaşıma nedeni ile bölge tahriş olarak, şişlik ve akıntı oluşabilir.

Kasık Mantarı Tanısı Nasıl Konulur?

Kasık mantarı genellikle ciltteki lezyonların incelenmesi ile kolaylıkla teşhis edilebilir. Ancak lezyonlardan incelenmek üzere örnekler alınarak detaylı incelenmesi gerekebilir. Alınan örneklerin neticesi birkaç gün içinde çıkar ve kesin tanı konulabilir.

Kasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Kasık mantarı çok ciddi boyutlarda değil ise, doktorun reçete edeceği merhem veya pomatlar ile kolaylıkla tedavi edilebilir. Eğer kasık mantarı çok ciddi boyutlarda ve dirençli ise doktor ağız yolu ile kullanılacak ilaç tedavisine ihtiyaç duyabilir.

Kasık Mantarına Karşı Neler Yapılabilir?

Kullanılan iç çamaşırının vücudu sıkmamasına ve bol olmasına özen gösterilmelidir.

İç çamaşırları günlük ve gerekiyorsa gün içinde birkaç defa değiştirilmelidir.

Kullanılan iç çamaşırlarının pamuklu olmasına özen gösterilmelidir.

Banyonun ardından kasıklar temiz bir havlu ile kurulanmalı, ıslak kalmasına izin verilmemelidir.

Tedaviye rağmen 15 günden fazla devam eden kasık mantarı için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bölgede yara ya da kanama mevcutsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz