Diş Çıkaran Çocuklarda İsilik Normal Mi?

Diş Çıkaran Çocuklarda İsilik Normal Mi?

Bebek dişleri, dişetlerinden bebeğin 6 aylık ve 24 aylık olduğu dönemler arasında çıkar. Yeni dişlerin çıkması bebeğin hassas cildini tahriş ederek isiliğe neden olabilir.

Diş çıkarırken isilik oluşumu, yemekleri ısırması ve tükürük akışıyla ağız etrafının sürekli ıslanmasından dolayı bebeğin cildini tahriş edebilir. Bu durum bebeğe sürekli olarak sarılmanız, kıyafetlerinizin teması ve oyun oynamanızla birleşince bebeğinizde geçmemekte ısrarcı fakat zararsız bir durum olan isilik ortaya çıkar.

Diş Çıkaran Çocuklarda İsilik

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne Yapmalıyım?

İsiliği tedavi etmenin en iyi yolu, isilik oluşan bölgeyi temiz ve kuru tutmaktır. İyileştirici özellikte bir krem sürmek de faydalı olur.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Diş çıkarmak ateşe sebep olmaz. Bebeğinizin ateşi varsa ya da normalden daha fazla ağlıyorsa bir an önce doktorunuzu arayın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

İsilik için Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları bölümüne gidilir.

Diş Çıkarırken İsilik Oluştuğu Nasıl Anlaşılır?

Hayatlarının ilk iki yıllarında bebekler çok sayıda diş çıkarırlar. Yaklaşık 4 – 6 aylıkken ilk dişlerini çıkarırlar. Diş çıkardıkları herhangi bir noktada isilik de olabilirler. Tek başına isilik bebeğinizin dişinin çıkacağının göstergesi değildir.

Diş çıkmasından dolayı oluşan isilik, herhangi bir yerde görülebilir:

 • Çene
 • Yanaklar
 • Boyun
 • Göğüs

Eğer bebeğiniz emzik kullanıyorsa, emziğin değdiği yerlerde de isilik oluşabilir.

Diş çıkarırken oluşan isilik genellikle düz ya da çok hafif kabarık minik kızarıklıklardır. Bu durumda, cilt bazen çatlayabilir. Diş çıkarırken oluşan isilik haftalar boyu sürebilir.

Diş çıkarmanın diğer belirtileri:

 • Ağızdaki salyayı akıtmak
 • Kızarıklık
 • Bebeğinizin oyuncakları ya da eline aldığı cisimleri çiğnemeye çalışması
 • Dişetlerinin acıması (Bu durum bebeğinizin ağlamasına sebep olabilir.)

Soğuk Algınlığı Belirtileri ile Diş Çıkarma Arasında Bir Bağlantı Var mı?

Bebeğiniz 6 aylık olduğunda, bebeğin annesinden aldığı edilgin bağışıklık gider. Bebeğiniz artık mikropları kapmaya daha açıktır. Bu durum, diş çıkarma zamanıyla çakışır. Bu yüzden, soğuk algınlığı belirtileriyle diş çıkarma belirtilerini aynı anda görebilirsiniz fakat bu ikisi arasında bir bağlantı yoktur.

Diş Çıkarırken İsilik Oluştuğunda Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

İsilik bazen kızamık ya da el-ayak sendromu gibi görünebilir. Genellikle bu hastalığı geçiren bebeklerde ateş olur.

Diş çıkarmadan kaynaklı isilikle diğer hastalıkları ayırt etmek önemlidir. Çoğu isilik ciddi bir sağlık sorunu değildir ama kızarıklığın başka bir rahatsızlık mı yoksa isilik mi olduğunu doktorunuza sormanız iyi bir fikirdir.

Bebeğinizi bir an önce doktora götürmeniz gereken bir diğer durumsa peteşi hastalığıdır. Bu hastalık ateş yapar. Düz, kırmızı, minik kızarıklıklar olur ve bastırdığınızda beyaz renge dönmezler. Bu kırmızı noktacıklar patlamış kan damarlarıdır ve acil müdahale gerektirirler.

Şu durumlarda bebeğinizi doktorunuza götürün:

 • Durumu aha da kötüleşirse
 • Kızarıklıklar çatlıyorsa
 • Kızarıklıklar kanıyorsa
 • Kızarıklıklardan sıvı akışı varsa
 • Özellikle bebeğiniz 6 aylıktan küçükse ve ateşi varsa

Doktorunuz, bebeğinizi düzenli kontrollerine götürdüğünüzde diş etlerini ve dişlerini kontrol edecektir.

Diş Çıkarırken Oluşan İsilik Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Yumuşatıcı kremler, suyun geçmesini engelleyici bir katman oluşturdukları için bölgeyi kuru tutarak tükürüğün bebeğin cildini tahriş etmesini engeller. Bu yumuşatıcı kremler:


 • Lansinoh lanolin krem
 • Aquafor krem
 • Vazelin

Doğal bir ürün olan balmumu da aynı korumayı sağlayabilir. İsilik olan bölgeye kokulu losyonlar kesinlikle sürmeyin.

Yumuşatıcı kremleri kullanmak için, bölgeyi kurulayarak sürün. Günde birkaç kez tekrarlayın. Bebeğinizin isilik temizliğini yapıp kremini sürmeyi, altını açtığınız zamana getirerek düzenleyebilirsiniz. İki işlem için benzer ürünlere ihtiyacınız olacağından ikisini aynı anda yapmak size kolaylık sağlayacaktır.

İsilik kötüleşiyorsa doktorunuzla görüşün.

Diş Çıkarma Ağrısı Nasıl Geçirilir?

Bebeklerde diş çıkarırken ağrı oluşup oluşmadığına dair kafa karıştıran kanıtlar vardır. Eğer ağrıya sebep oluyorsa genellikle dişin diş etinden ilk çıktığı birkaç gün içinde olur.

Diş çıkarırken oluşan isiliği rahatlatmasının yanı sıra, bebeğinizin ağrısını ve rahatsızlığını gidermek için yapabileceğiniz şeyler:

İki dakika boyunca temiz bir parmakla diş etlerini ovun.
Diş kaşıyıcıları her zaman buzdolabında soğutarak verin, buzlukta soğutmayın.
Bebeğiniz emzirmiyorsa ya da biberon kullanıyorsa, sütünü bardakla vermeyi deneyin.
Bazı bebekler yatmadan önce bir doz ağrı kesici aldıklarında çok daha iyi uyurlar. Bunu yapmayı seçecekseniz, bir ya da iki geceden fazla ağrı kesici vermeyin. Çocuğunuzun kilosuna göre ne kadar dozda ağrı kesici vereceğinizi bildiğinizden emin olun. Bebeğiniz çok huysuz ve rahatsızlık içindeyse, sadece diş çıkardığı için bu durumda olmayabilir. Doktorunuzu böyle durumlarda mutlaka arayın.

Diş çıkarma jellerini kullanmanız tavsiye edilmez. Genellikle içeriklerinde kullanımı güvenli olmayan maddeler vardır ve sadece kısa süreliğine, geçici bir rahatlama sağlarlar.

Diş Çıkarırken İsilik Oluşumu Nasıl Önlenir?

Bebeğinizin ağzından salya çıkarmasını engelleyemezsiniz ama bebeğinizin yüzünü temizleyip kuru tutarak isilik oluşumunu engelleyebilirsiniz. Alabileceğiniz bazı önlemler:

 • Bebeğinizin yüzünü temizleyeceğiniz bezleri elinizin altında tutun.
 • Bebeğinizin cildini daha fazla tahriş etmemek için nazik bir şekilde silin.
 • Bebeğinizin tükürükleri kıyafetine kadar gidiyorsa, önüne sürekli olarak önlük bağlayın. Önlüğü düzenli olarak değiştirin.
20 bebek dişinin tamamını çıkarana kadar tüm çocuklar diş çıkarma evresinden geçerler. Diş çıkarırken isilik oluşumu, fazla tükürük üretiminin olması nedeniyle çok sık görülen bir durumdur. Ciddi bir rahatsızlık değildir ve bebeğinize bir zararı olmaz. Evde kendiniz tedavi edebilirsiniz. Belirtilerde değişiklik gözlerseniz ya da bebeğinizin durumu ciddileşirse doktorunuzu arayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz