Göz Kapağı Düşüklüğü: Görme Kaybına Neden Olabilir

Göz Kapağı Düşüklüğü: Görme Kaybına Neden Olabilir

Göz kapağı düşüklüğü nedeni genelde kalıtsal olarak geçen bir sorundur. Ama bazen sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Tedavi edilmeyen göz kapağı düşüklüğü ise görme alanında kayba yol açabilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Neye Dikkat Etmeliyim?

Tedavi edilmeyen ilerlemiş göz kapağı düşüklüğünde görme kayıpları yaşanabilir. Çünkü tüm işi sağlıklı olan göz yaparken sorunlu olan göz tembelleşerek fonksiyon yitirebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Göz kapağı düşüklüğü için Göz Hastalıkları bölümüne gidilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Belirtileri

Göz kapağı düşüklüğünde görünümünün yanında aşağıdaki belirtiler de göze çarpabilir.

Bu belirtilerin farkında olmak özellikle küçük yaştaki bireylerde yaşanan vakaları tespit etmek için yararlı olacaktır:

 • Göz yorgunluğu
 • Gözlerde sulanma
 • Görüş alanının kısıtlanması, bulanık veya çift görme
 • Başı geriye doğru kaldırma
 • Göz kapağını kaldırabilmek için kaşı yukarı kaldırma, parmakla göz kapağını destekleme

Tedavi edilmeyen ilerlemiş göz kapağı düşüklüğünde görme kayıpları yaşanabilir. Çünkü tüm işi sağlıklı olan göz yaparken sorunlu olan göz tembelleşerek fonksiyon yitirebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğünün Nedenleri

1 Doğuştan Gelen Sorunlar

Göz kapağını yukarı kaldıran levator kasının ana rahmindeki gelişim sürecinde sorun yaşanırsa göz kapağı düşüklüğü yaşanabilir. Vakaların 70% inde sadece bir göz etkilenir.

2 Yaşlanma

Doğuştan olmayan göz kapağı düşüklüğünün en yaygın nedeni yaşlanmadır. Göz kapağını kaldıran kasa yardımcı olan tendon benzeri bir doku vardır. Bu doku yaşlılıktan kaynaklanan yıpranmalar ve yer çekimi etkisi ile işlevini kaybeder. Sonucunda göz kapağı düşüklüğü ortaya çıkar.

3 Miyastenya Gravis

Bu bir tür çizgili kas hastalığıdır. İlk belirtilerinden biri göz kapağı düşüklüğüdür. Bu hastalık aşamalı olarak artan kas kuvvetsizliğine neden olur. Kol ve bacaklarda da etkisini gösterir.

4 Kas Hastalıkları

Anormal göz hareketleri, yutkunma güçlüğü gibi sorunlara da neden olan aşağıdaki hastalıklar göz kapağı düşüklüğüne de yol açabilir:

 • Okülofarinjeal kas distrofisi
 • Progresif dış oftalmopleji: Bu hastalık genç yetişkinlerin boğaz ve kalp kaslarında sorunlara yol açabilir.

5 Bazı Sinir Hastalıkları

Göz kapağı kaslarını beyin ve sinirler kontrol eder. Dolayısıyla kafatasında bulunan sinirlerinde ve beyinde oluşabilen bazı sorunlar göz kapağı düşüklüğüne neden olabilir. Bazı örnekleri şunlardır:


 • Felç
 • Beyin Tümörü
 • Beyin anevrizması: Beyindeki bir kan damarının üzüme benzer şekilde şişmesi durumu
 • Uzun dönemli şeker hastalığına bağlı sinir hasarı
 • Horner Sendromu: Bu hastalık gözbebeğinin küçülmesine ve yüzün yarısında terleme kabiliyetinin yok olmasına da neden olur.

6 Bölgesel Göz Problemleri

Bazen göz çukurunda, göz kapağında veya göz altında gelişen tümör, kitle veya iltihaplar göz kapağı düşüklüğüne yol açar.

Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavi

Göz kapağı düşüklüğü nasıl geçer?

1 Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı (Üst Blefaroplasti Ameliyatı)

Üst blefaroplasti ameliyatında göz kapağındaki derinin bir kısmı alınır ve bir miktar yağ doku eklenir veya çıkarılır. Bir tür plastik cerrahidir. Göz kapağı düşüklüğünde net sonuç veren tek tedavidir.

 • Ameliyat görme bozukluğuna yol açan vakalarda tavsiye edilir.
 • Ameliyat esnasında göz kapağını kaldıran kas gerdirilir ve istenilen pozisyon verilir. Bu kas çok zayıflamışsa göz kapağı çözülmez dikişlerle kaşa bağlanabilir. Bu sayede alın kasları ile göz kapağı kaldırılabilir.
 • Ameliyat sonrasında iyileşme süreci kısadır. İkinci gün şişme ve morarma azalır, birkaç gün içinde bandajlar çıkarılır ve dikişler bir hafta sonra alınabilir. İki hafta içerisinde ameliyat belirtileri yok denecek kadar azalır.
 • Çocuklarda görülen vakalarda ameliyat okul öncesi çağda önerilir.

2 Göz Egzersizleri

İleri derecedeki göz kapağı düşüklüğü için cerrahi müdahale şarttır. Ancak hafif ve orta şiddetli vakalarda aşağıdaki egzersizler hastalık belirtilerini azaltacak ve gözü ilgilendiren dokuları kuvvetlendirecektir:

Gözlerinizle tam daireler çizin: Sekiz yönde (üst, alt, sağ, sol ve araları) göz hareketleri yapın. Uyanık olduğunuz her saatin birkaç dakikasını bu egzersize ayırabilirsiniz.

Tek gözünüzü kullanın:  (Tek taraflı göz kapağı düşüklüğü tedavisi) Sağlam olan gözünüze göz bandı takarak etkilenen gözünüzü tembellikten kurtarın. Çift görüş sorunlarına da iyi gelecektir.

Trataka egzersizi: Bu yoga egzersizi direk olarak göz kapağı düşüklüğünü gidermez, ancak odaklanma sorunlarına iyi gelir ve göz kaslarını kuvvetlendirir. Oturun ve başınız dik pozisyonda iken bir nesneye olabildiğince uzun süre odaklanın.

Göz kapağı düşüklüğüne yol açtığını düşündüğünüz ciddi sinir ve kas problemlerinin üzerine gecikmeden eğilmelisiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz