Saç Kaybını Önlemek İçin Soğan Suyu

  • ALTERNATİFTIP
  • Saç Kaybını Önlemek İçin Soğan Suyu için yorumlar kapalı
  • 719 kez görüntülendi

Saç Kaybını Önlemek İçin Soğan Suyu

Saç kaybını önleyici özelliğinin yanı sıra soğan suyu, bizi ayrıca kepek ve mantar hastalıklarına karşı da korur.

Dünyada binlerce insan, kellik veya saç kaybı problemlerinden yakınmaktadır. Diğerleri ise, yavaş uzayan, ince veya kırılgan saçlardan şikayetçilerdir. Bu problemlere karşı ev yapımı tedavi yöntemlerinden biri soğan suyudur. Takip eden makaleyi okuyarak, soğan suyu ile saç kaybını nasıl önleyebilirsiniz, öğrenin.

Saç Kaybı ve Kolay Kırılan Saçlar

Her gün 50 ile 100 arası saç teli kaybetmek, insanlar için normal bir durum olarak varsayılsa da, kellik milyonlarca insanın doktorlara başvurmasına neden olan, ortak bir problem haline gelmiştir. Saç kaybının sebeplerinden bazıları; stres ve protein ile vitaminlerin yeterince alınamadığı, yetersiz beslenme koşulları olarak belirtilebilir.

Saç kaybı, insanların özsaygılarını olumsuz olarak etkileyen, onları daha depresif hale getirebilen ve daha çok endişelenmelerine sebep olan bir durum olabilir. Bu da kafa derisinden, daha yüksek miktarda saç telinin ayrılıyor olmasına sebep olur. Kellik ile mücadele etmeye yardımcı ve kolay kırılan saçları güçlendirici birçok doğal tedavi yöntemi mevcuttur ancak bunların içinde en etkili olanlarının ortak noktası, soğan içermeleridir.

Saç Kaybını Önlemek İçin Soğan Suyunun Kullanımı

Bu; saç kaybını önlemek ve yeni saçların çıkmasını, sıfır yan etki (soğan kokusu hariç) ve alerjik reaksiyona sebep olmadan teşvik etmek için doğal, güvenilir ve etkili bir yöntemdir. Bu da şu anlama gelmektedir: Saçlarınızın sadece dökülmesi durmayacak, aynı zamanda kaybettiğiniz saçlarınızın daha güçlü ve daha hızlı olarak yeniden çıkması da mümkün hale gelecektir!

Bozucu, pahalı ve kimyasal herhangi bir yöntem ile saç derinize ve halihazırda varolan saçınıza da zarar verici bir yol izlemek zorunda değilsiniz. Soğan, birçok konuda faydalı bir sebzedir ve eğer bu tedaviyi yeterince uzun bir süre uygularsanız, kelleşmiş noktaları, yeni ve daha sağlıklı saçlarla kapatmaya ve saç kaybının önlenmesine yardımcı olmuş olursunuz.

saç-kaybı

Şunu aklınızda bulundurmalısınız ki, soğan saçlarınızda mucizeler yaratabilecek, sihirli bir madde değildir. Eğer, gerçek anlamda sonuçları görmek istiyorsanız, kelliğinizin asıl sebebini de tedavi etmelisiniz. Bu da, sağlıklı ve dengeli beslenmek, stres seviyenizi azaltmak ve düzenli gece uykusu anlamlarına gelmektedir.

Soğanın ve özellikle de soğan suyunun, saç kaybını ve kepek, mantar enfeksiyonları gibi diğer problemleri önleyici özelliği, bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış olsa da, birçok insan evde uygulanan tedavilerin saç dökülmesi konusunda ne denli etkili olup olamayacağı konusunda şüphecidirler. Ayrıca, bazı araştırmalar göstermiştir ki, soğan saçların erken grileşmesini de önleyicidir.

Soğan Saçların Uzamasına Nasıl Yardımcı Olur?

Soğan, özellikle sülfür gibi, saçların uzamasına yardımcı birçok faydalı içeriğe sahiptir. Soğan suyunu saç derinize uyguladığınız zaman, bu sıvı dolaşımı hızlandırır ki bu da yeni saç köklerinin uzayarak yeni saçlar oluşturabilmesine yardımcı olur. Ayrıca, sülfür vücudun kolajen doku üretimini arttırıcıdır ki bu da saç uzaması için çok önemlidir.

Saç, saç kökleri aracılığı ile, saç derisinden uzamaktadır ve kökler, yeni, sağlıklı ve güçlü saçlar oluşturabilmek için, yeterli miktarda kan akışına ihtiyaç duyarlar. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra, soğan ayrıca, anti-bakteriyeldir ki bu da, mantar ve saç derisinde yaşayan bakterilerin normal saç uzamasını engellemelerini önleyici niteliktedir.

saç-kaybı-2

Bir diğer taraftan, soğan suyu saçlarınızın daha ince ve kırılgan olmasını engeller ve saçlarınızı güçlendirir. Bu tedaviyi uygulayarak, ayrıca oldukça dolgun saçlara da sahip olabilirsiniz.

Soğan Saç Uzamasında Nasıl Kullanılır?

Öncelikle, birkaç soğandan elde edeceğiniz suyu, saç derinize nazikçe masaj yaparak uygulayın. İşte bu kadar basit! Bunu yapabilmek için, iki veya üç soğanı soyun ve dilimleyin. Sonra, soğanları mutfak robotuna veya karıştırıcıya atın. İsterseniz, rendeleyebilirsiniz de. Yani, yapmanız gereken, soğanın suyunu ayırabilmektir. Sonrasında doğrudan veya bir pamuk yardımı ile, suyu saç derinize uygulayabilirsiniz.

Unutmayın ki, kokusu oldukça güçlüdür, dolayısı ile bu tedaviyi gece yatmadan önce veya haftasonları uygulamanızı tavsiye ederiz. Veya bir miktar parfüm yardımı ile, kokuyu örtebilirsiniz.

Soğan suyunu saç derinizde yarım saat kadar bekletmeniz gerekmektedir. Bu süreçte kafanızı bir duş bonesi veya bir plastik poşet yardımı ile kapatabilirsiniz ki böylelikle soğan suyu, saçınızın daha derin katmanlarına dek ulaşacaktır. Yarım saat sonrasında saçınızı bol sıcak su ile durulayın ve her zaman kullandığınız şampuanı kullanarak saçlarınızı yıkayın. Şampuanınızın kimyasal maddeler içermiyor olmamasına dikkat edin. Bu tedaviyi, haftada üç defa tekrarlayın. Sonuçları iki ay içerisinde göreceksiniz.

soğanları-ağlamadan-kesin

Bu tedavi, birkaç gece uyguladıktan sonra sonuçlarını görebileceğiniz bir tedavi değildir, uzun vadede uygulandığı takdirde sonuç verecektir. Dökülen saçlarınızın yerine yenilerinin çıkması veya saç dökülmesinin azalması için sekiz hafta gibi bir süre ilk bakışta size uzun gelebilir ancak yine de tek seferde çözüm olarak adlandırılan ve sürdürülebilir olmayan tedaviler yerine, bunun gibi uzun vadeli ve kesin çözüme ulaştırıcı tedavileri tercih etmelisiniz.

Bu tedavinin etkisini arttırmak için, salatalarda çiğ soğan tüketmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca, dilerseniz, çeyrek soğanın suyuna bir yemek kaşığı bal ilave edip, sabah kahvaltılarınızla birlikte tüketebilirsiniz.

Saç kaybını önleyici ve soğan içeren bir tarif daha öğrenmek ister misiniz? Bir yemek kaşığı soğan suyunu bir yemek kaşığı limon suyu ile karıştırın. Bu sıvı ile saçınıza masaj yapın ve üç saat kadar bekletin. Sonrasında saçınızı, normalde olduğu gibi yıkayın.

Soğan sayesinde saç kaybını nasıl önleyebileceğinizi anlatan bu makaleyi okurken umuyoruz ki keyif aldınız!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.