Göz Çukurunda Ağrı (Göz Ağrısı) Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Göz Çukurunda Ağrı (Göz Ağrısı) Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Göz ağrısı çoğunlukla gözde bir rahatsızlık olduğunun belirtisidir. Göz civarında oluşan bir travma, göze giren bir yabancı cisim, bir enfeksiyon veya tahriş göz ağrısının belirtileri olabileceği gibi soğuk havada uzun süre durmak, sinüzit, grip ve soğuk algınlığı şikayetleri de göz çukurlarında ve çevresinde ağrıya neden olabilmektedir. Yine de gözler neden ağrı yapar bunu net ve kesin bir biçimde öğrenebilmek için bir doktora muayene olmakta fayda vardır. Şimdi göz ağrısının olası nedenlerini biraz daha detaylı bir biçimde inceleyelim.

Gözlerde görülen ani ağrıların olası nedenleri:

Viral Enfeksiyonlar: Viral hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan bir takım hastalıklar, gözlerde yüksek ateş, yanma kızarıklık gibi belirtilerle birlikte göz çukurluğunda ağrı şeklinde de belirti verebilir. Viral enfeksiyonlar arasında en yaygın görülen ve gözlerde ağrıya sancıya neden olanı grip hastalığıdır. Mevsimsel etkenlerle salgınlar halinde de görülebilen grip belirtileri arasında göz ağrıması nın yanında ateş, burun akıntısı, eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, yutkunma zorluğu, boğaz kuruluğu da görülmektedir. Akut olarak gelişen grip rahatsızlığının ardından bu belirtileri kendisini 24 ile 36 saat içerisinde göstermektedirler.

Konjonktivit (“göz kanlanması”): Gözün iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkan konjonktivit (Göz İltihabı ya da Enfeksiyonu) göz ağrısı ile karakterizedir.

Astigmatizm:, hipermetropi veya Miyopi gibi göz kusurları da gözlerde uzun süreli ve oldukça önemli bir ağrıya neden olabilir. Bazen bu hastalıkların neden olduğu ağrı kısa bir süreliğine azalır, ancak daha sonra tekrar şiddetlenerek adeta bir göz ağrısı patlaması ile geri döner. Tedavisi, gözlük kullanmak, lens kullanmak veya lazerli göz operasyonu ile göz kusurunu düzeltmekten geçmektedir.

Glokom: Aslında teşhis edildiğinde kolay bir tedavi süreci olan glokom, önemsenmez ve ihmal edilirse tehlikeli bir göz hastalığı haline bürünebilmektedir. Glokomda ortaya çıkan gözlerdeki artan basınç, göz çukuru içerisinde ağrılara neden olur. Aslında sadece glokom değil, göz basıncını artıran diğer hastalıklar da göz ağrısının nedenleri arasındadır.

Göze giren toz zerreleri, saç ve tüy parçaları, alerjen partiküller gibi yabancı cisimler de göz yaralanmalarına neden olabileceği gibi göz ağrılarına da sebep olmaktadır.

Göz ağrısının özellikle kadınlarda görülen yaygın sebeplerinden bir tanesi de migrendir. Migren hem baş hem de göz çevresinde dayanılmaz ağrılar oluşturabilir. Ayrıca nevralji, diş ağrısı, baş göz ve optik sinire giden orta boy arterlerde oluşan enflamatuar bir hastalık olan temporal arterit, ve diğer birçok ciddi hastalık ta göz çukurlarında kronik ağrılara neden olabilir

Zona (herpes zoster) hastalığı da görme yeteneği önemli ölçüde zarar verebildiği gibi özellikle yaşlılarda ve çocuklarda göz ağrısı yapabilmektedir. Sinüzit de en yaygın görülen akut göz çukuru ağrılarının nedenleri arasında ön sıralarda gelmektedir.

Gördüğünüz gibi gözlerde görülen ağrıların çok değişik nedenleri olabiliyor. O nedenle sizin göz ağrınızın neden ortaya çıktığını bulmak ve bu nedeni ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi geliştirmek en akılcı yol olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz