Romatoid Artrit Nasıl Tedavi Edilir?

  • ALTERNATİFTIP
  • Romatoid Artrit Nasıl Tedavi Edilir? için yorumlar kapalı
  • 590 kez görüntülendi

Romatoid Artrit Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalık, eklemlerin kıkırdaklarını koruyan ve kaplayan zarlarda iltihaplanmaya neden olan kronik ve dejeneratif bir hastalıktır. Kemik iltihaplandığında hasarlı ve aşınmış bir hal alır. Bu durum eklem kıkırdaklarında lezyonlara neden olan artrozdan farklıdır. Bu artrit, özellikle 40 yaşının üzerindeki kadınlarda çok görülür ve büyük bir ağrıya neden olur. Aşağıdaki makalede romatoid artriti nasıl tedavi edebileceğinizi öğrenin.

Romatoid Artritin Belirtileri

Başlıca ve gözle en kolay görünen belirti eklemlerin şişmesi veya iltihaplanmasıdır ve bu durum şiddetli bir ağrıya neden olur. Romatoid artritte en sık etkilenen bölgeler bilekler, dirsekler, omuzlar, parmaklar, ayak parmakları, bel, ayak bilekleri ve dizlerdir. Bu hastalıktan muzdarip hastaların özellikle sabahları kalktıklarında eklemlerinde bir katılık hissetmeleri sıkça görülen bir durumdur.

Romatoid nodülleri de belirebilir. Bunlar ciltteki (özellikle de ellerin ve ayakların arkasında) çıkıntılardır. Hastalığın ileri aşamalarında iltihaplanma yerini eklemlerin deformasyonuna bırakır.

artrit-2

Artritten muzdarip hastaların sergilediği diğer belirtiler ateşlenme, yorgunluk, mukus zarlarında kuruluk (ağız, gözler, vs.), boyun ağrısı ve ayaklarda ve ellerde karıncalanmadır.

Romatoid Artriti Doğal Olarak Tedavi Etmek için Öneriler

Günlük bir takviye olarak hodan tohumu yağı tüketin. Bu yağda Omega-6 yağ asitleri mevcuttur ve bunların artritin neden olduğu ağrıyı azaltmada veya hafifletmede etkili bir çözüm olduğu kanıtlanmıştır.

Düzenli egzersiz yapın, ancak eklemleriniz açısından zararlı olanlardan kaçının. Düşük etkiye sahip aerobik egzersizleri öneririz; örneğin yüzme, yürüme veya kasları esnetme. İlk günlerde egzersiz yaptıktan sonra bir miktar ağrı hissetmeniz olasıdır, ancak bu normaldir, onun için egzersiz yapmayı kesmeyin. Vücudunuz buna alıştıkça, egzersiz yapmak daha az sıkıntıya neden olur.

artrit-3

Bir uzmana görünerek herhangi bir alerjinizin (örneğin süte veya buğdaya) olup olmadığını belirleyin. Pek çok hastada belirli gıdaları tüketmeyi kesmeleri üzerine artritin belirtilerinin azaldığı kanıtlanmıştır.

Bu hastalığın neden olduğu ağrıyı tedavi etmek için önerilen gıdaları seçin. Bunlar Omega-3 yağ asitleri içeren ve iltihaplanma önleyici olan alabalık, uskumru, sardalye gibi balıklar ve yine bu asitleri içeren sebzelerdir (zeytin, ceviz, keten tohumu, vs.). Proteinlerin korunması amacıyla bunların çiğ tüketilmesini öneririz. Ayrıca kuru meyveler (ceviz, badem, fındık, fıstık, hurma, vs.) de oldukça faydalıdır, ancak bunların yüksek kalori içeriğine sahip olduğunu unutmayın. Bunların dışında, yeşillikler (marul, brokoli, lahana, Brüksel lahanası, ıspanak, vs.) antioksidan özelliğe sahiptir ve böylece çok iyi bilinen “serbest radikallerin” etkisini nötralize ederler. Sebzelerin yanı sıra C vitamini içeriği yüksek olan meyveler de önerilir (portakal, mandalina, kivi, mango ve çilek).

portakallar-3

Romatoid Artriti Tedavi Etmek için Doğal Çözümler

  • Soğuk kompres uygulayın: Bu eklemlerdeki şişkinliği ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır. Buz torbaları kullanıp bunları doğrudan ağrının söz konusu olduğu bölgeye uygulamanızı öneririz. Bunu en fazla 15 dakika uygulayın ve tekrarlamak istemeniz durumunda yarım saat bekleyin. Buz kullanırken dikkatli olun çünkü bu cildinizi yakabilir. Cildinizi bir kumaş veya havluyla kaplamak iyi bir fikirdir.
  • Kaslarınızı gevşetmek için ısı uygulayın: Bunun için ağrının olduğu bölgeye ısı sağlayabilen termik yastıklardan faydalanabilirsiniz. Bazı insanlar kaynar suyun buharıyla bir havlu ısıtıp bunu uygularlar, bazı insanlarsa ayaklarını ve bileklerini bir kova sıcak suda tutarlar. Eğer ağrı vücudunuzun her tarafına yayılmışsa küveti doldurun ve içerisinde su soğuyana kadar uzanın.
  • Beden ve zihin tedavisi kullanın: Artrit için konvansiyonel tedavilere ek olarak stresi kontrol etmek, ağırları gidermek ve daha iyi uyku çekmek için kullanılan tekniklerden faydalandığınızda belirtiler kayda değer şekilde azalır.
  • Doğru nefes alın: Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezine göre karından yavaşça ve derinden alınan nefesler sizin ruhsal durumunuzu değiştirmenize yardımcı olur. Bu aynı zamanda stresi, gerginliği ve zor durumlarda hissettiğiniz öfkeyi azaltmanıza da yardımcı olur.

koşu

  • Kas ve progresif gevşeme tekniklerinden faydalanın: Bu egzersizde iyice konsantre olup vücudunuzdaki tüm kasları gevşetmeniz gerekir. Başınızdan başlarsınız, ardından boynunuzu, kollarınızı, sırtınızı, göğsünüzü, kalçanızı, bacaklarınızı ve ayaklarınızı gevşetirsiniz. Bunu isterseniz oturarak, isterseniz uzanarak gerçekleştirebilirsiniz (ancak elbette uyumadan). Derinden ve yavaşça nefes alın.
  • Meditasyon yapın: Bu tedavi sizin kalp atış hızınızı azaltmanızı ve ağrıdan kurtulmanızı sağlar. Bu aynı zamanda depresyon, anksiyete ve stresi azaltır ve konsantrasyona ve öz farkındalığa yardımcı olur. Lotus çiçeği pozisyonu (dizlerinizin üzerinde dinlenen bilekleriniz ve boynunuzun “arkasına düşen” omuzlarınız) bazı kasların ve eklemlerin dinlendirilmesine yardımcı olur.
  • Tai chi veya yoga yapın: Bu Uzakdoğu uygulamaları romatoid artritten muzdarip hastalar için oldukça etkili ve güvenlidir. Bunlar, ilgili hareketlerin rahat ve kolay bir şekilde uygulanabilmesi nedeniyle özellikle yaşlı hastalar için önerilir. Bunlar vücudunuzun gücünün tamamını arttırır ve hareket yeteneğini de iyileştirir. Ayrıca bunlar zihnin ağrının ötesine odaklanabilmesini sağlayan bazı ruhsal gelişim özelliklerine de sahiptirler.

yoga-2

Fotoğraflar; handarmdoc, david_jones, Francisco Antunes, Mike Schinkel ve Jean Henrique Wichinoski izinleriyle kullanılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.