Fındık Faydaları Nelerdir?

Fındık Faydaları Nelerdir?

FINDIK FAYDALARI NELERDİR?

Akşam yemeklerinden sonra çay ile birlikte kuru yemiş  bisküvi, kek yada poğaça gibi yiyecekler tüketilir. Bu yiyecekler adeta çayın arkadaşı haline gelmiştir. Misafir geldiğinde de fındık, fıstık, çekirdek, leblebi, ceviz gibi kuru yemişler bir kaseye konur ve misafirlere ikram edilir. Yada tuzlu ve tatlı bisküviler hazırlanır ve çayın yanında afiyetle yenir. Tabii bu şekilde yemeğin arkasından, misafirler ile birlikte afiyetle tüketilen bu leziz yiyecekler vücut için de birçok fayda sağlar.
Bazı insanlar bu leziz yiyecekleri art arda, muhabbet ederken, televizyon izlerken hiç anlamadan oldukça fazla miktarda yer. Bu leziz yiyecekleri hazırlaması da oldukça basit ve pratiktir. Bu sayede ev sahibi de çok fazla yorulmadan ve uğraşmadan misafirler için leziz yiyecekler hazırlamış olur. Bu yiyecekler hastalıklardan korunmaya yardımcı olur, sağlık açısından da büyük fayda sağlar. Peki bu leziz yiyecekler arasında yer alan ve sağlık açısından çok önemli bir yere sahip bu yemişin faydaları, yararları nelerdir? Ne gibi şifası vardır?

FINDIK FAYDALARI VE YARARLARI

Ülkemizde Karadeniz bölgesindeki hemen hemen her ilde yetişebilen fındık, ülkemizden birçok ülkeye ihraç ediliyor. Latince adı corylus avellana bu şifalı bitki, keklere, pastalara ve tatlılara da ilave edilir. Harika tadıyla keklere ve pastalara enfes bir tat katar. Peki bu lezzetli meyvenin şifaları nelerdir?

Yüksek oranda omega 3 yağ asidi içerir.
Kan basıncını dengelemeye yardımcı olur.
Kalp ile dost bir meyvedir. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltması da faydaları arasındadır.
Kemik ve eklemlere fayda sağlar, eklem ağrılarını, romatizmayı azaltır.
Yüksek miktarda lif içeriği vardır.
Kan şekerini kontrol etmeye yardım eder. Yani diyabet diğer adıyla şeker hastalığına yakalanma riskini azaltır.
Bağırsakları yumuşatarak kolay dışkılamayı sağlar. Hazımsızlığı önler, bağırsak hareketlerini düzenler.
Kansere yakalanma riskini azaltır.
Yemeklerde de ayçiçek yağı, zeytinyağı gibi yağlar yerine fındık yağı da kullanabilirsiniz.
Cinsel gücü arttırmaya yardımcı olur. İktidarsızlık sorununa da çözüm sağlamaya yardım eder. Bunun için her gün bir avuç tüketilmelidir.
Fındık doymamış yağ asitleri ve protein açısından zengindir.
Potasyum içeriği yüksektir. İçerdiği potasyum sayesinde sinir sistemini korur.
Hücrelerin yenilenmesine yardım eder.
Yaşlanmaya ve cildin erken kırışmasına karşı da etki eder. Yaşlanmaktan korkuyorsanız yada erken yaşlanmak istemiyorsanız, bu şifalı meyveyi tüketmelisiniz. Bu sayede cildinizin erken yaşlarda kırışmasına mani olabilirsiniz.
Artrit rahatsızlığına karşı da koruma sağlar.
Katarakta karşı koruma sağlaması da fındık faydaları arasındadır.
Enerji verir.

FINDIK ZARARLARI NELERDİR?

Fazla miktarda tüketirseniz kilo alabilirsiniz. Eğer zayıf kalmak, zayıflamak yada kilo almamak istiyorsanız çok fazla miktarda fındık tüketmemelisiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz