Uçuk Nedir Neden Çıkar Nasıl Geçer

Uçuk Nedir Neden Çıkar Nasıl Geçer

Uçuk sıklıkla dudakta görülen içi sıvı dolu kabarcıklara verilen genel bir addır. Ağızda özellikle dişetinde, sert damakta da görülebilirse de nadirdir. Uçuk genellikle ağrılıdır ve ağrı lezyonun ortaya çıkışından birkaç gün önce ortaya çıkar. Bu kabarcıklar saatler içinde patlayarak kabuklanır. 7-10 gün sürer.

Nedenler: Uçuk bir herpes simpleks virüsünün aktif duruma geçmesi ile meydana gelir. Bu virüs, daha önce bu enfeksiyonu geçiren hastalarda sessiz ve sinsi bir şekilde bekler ve stres, ateş, travma, hormonal değişiklikler ve güneş ışığına maruz kalma gibi durumlarda aktif hale geçer. Tekrarlayan lezyonlar aynı yerde yerleşme eğilimindedir.

Uçuk yayılabilir mi?: Evet. Uçuk patladıktan tamamen iyileşene kadar ki süre enfeksiyonun yayılımı için en riskli dönemidir. Virüs gözlerinize, cinsel organlara ve diğer insanlara da bulaşabilir.

Önleme Önerileri:
– Bir lezyon görüldüğünde ağız içi, burun içi, cinsel bölge gibi mukoz zarlar enfeksiyona karşı korunmalıdır.
– Uçuğu sıkıştırıp patlatmayın.
– Birine dokunurken ya da göz veya cinsel bölgelerinize dokunmadan önce ellerinizi dikkatlice yıkayın.
– Tüm uyarılara rağmen herpes virüsün uçuk olmadan da ulaşabileceği unutulmamalıdır.

Tedavi: Günümüzde kesin tedavisi yoktur ancak bu konuda yoğun çalışmalar yapılmaktadır. % 5 asiklovirli merhem gibi bir antiviral ajan kullanılabilir. Doktor ya da diş hekiminizden son gelişmeler hakkında bilgi almak için irtibat kurun.

Bu yazı uçuk nedir, uçuk neden çıkar, uçuk nasıl geçer, uçuk nasıl tedavi edilir, uçuk nasıl iyileşir, uçuğa ne iyi gelir, uçuğa bitkisel çözüm, uçuğa doğal çözüm konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

uçuk neden çıkar ve nasıl geçer, uçuk nasıl geçer doğal yöntem, uçuk nasıl geçer bitkisel, uçuğa kesin cözüm, uçuğa ne iyi gelir, temre nedir, ucuga iyi gelcek dogal cozum, uçuk nasıl geçer nki, uuk neden kar ve nasl geer, uçuk neden cikar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz