Çocuklarda Hiperaktivite

  • ÇOCUK SAĞLIĞI
  • Çocuklarda Hiperaktivite için yorumlar kapalı
  • 1.236 kez görüntülendi

Çocuklarda Hiperaktivite

Anne babaların ve çevrenin afacan, yaramaz,yerinde duramayan, haşarı, ele avuca sığmaz,kıpır kıpır

diye niteledikleri çocukların bir bölümü aslında hiperaktif çocuklardır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, erkek çocuklarda kızlara oranla 3-6 kat daha fazla görülüyor. Bu çocuklarda sürekli hareketlilik ile beraber dikkat eksikliği ve sinirli olma durumu sıktır.

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği olan çocuklarda
Okul çağından önce ve okul çağında hareketlilik ve dikkat eksikliği belirgin olarak göze çarpar. Bu dikkat eksikliği ve hiperaktivite özellikleri sadece bir ortamda değil birkaç ortamda kendini belli eder. Hiperaktif çocukların , özellikle okul döneminde göreceli bir başarısızlık ve sık sık öğretmeninden uyarı alma görülür. Derse konsantre olamadığı ve dikkat eksikliği olduğu için, çoğu zaman zeka normal hatta normalin üstünde olmasına rağmen derslerde başarısızlık görülür.

Tedavi konusunda ilaç tedavisi ön plandadır. Türkiyede mevcut ilaçlar ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite semptomları büyük oranda kontrol altına alınabilmektedir. Gerekirse ilaç tedavisinin yanı sıra ek olarak pedagojik eğitim ile dikkat süresini artırma ve davranışçı yaklaşımlar vardır. İlaç tedavisinin ne kadar devam edeceğine klinik görünüm ve belirtilerin devam etmesine göre karar verilir.

Bu yazı hiperaktivite nedir, hiperaktivite sebepleri, hiperaktivite nedenleri, hiperaktivite neden olur, çocuklarda hiperaktivite, hiperaktif çocuklar, çocuğun hiperaktif olması, hiperaktivite tedavisi, hiperaktif çocukların özellikleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

hiperaktiflik ve sebebleri, hiperaktivite sebepleri, çocuklarda hiperaktivite, çocuklarda hiperaktivite nedenleri, hiperaktif olmanin nedenleri, hiper aktif olmanin sebeplrri, hiper aktif çocukların özellikleri nelerdir, hiper aktif cocuklara tavsiye edilen bitkiler nelerdir, çocuklarda hiperaktiflik, yhs-lavasoft

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.